Մենք պետք է Թուրքիային դուրս մղենք ինչպես Անդրկովկասից, այնպես էլ Միջին Ասիայից ցանկացած եղանակով. ռուս փորձագետ
"Գորշ գայլեր" ազգայնական շարժման առաջնորդ Դևլեթ Բահչելիի կողմից Էրդողանին "թյուրքական աշխարհի" քարտեզը հանձնելը ապացույց է այն բանի, որ Թուրքիան իր վերահսկողության տակ է վերցնում ոչ միայն Միջին Ասիայի և Անդրկովկասի երկրները, այլև մեր տարածաշրջանները ։ Այս մասին հայտարարել է ռուս փորձագետ Սեմյոն Բաղդասարովը։
"Իսկ մենք նման գործողություններին պատասխանում ենք կարմիր գծերի մասին խոսակցություններով եւ գեղեցիկ խոսքերով, որ թյուրքական աշխարհի կենտրոնը գտնվում է Ալթայում։ Երաշխավորում եմ, որ նման տեմպերով մենք երկիրը հաստատ կկորցնենք",-հայտարարել է նա՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքերին այն մասին, որ այդ քարտեզի կենտրոնում Ալթայի տարածքում, որտեղից ծնունդով թյուրքական ցեղերն են սերել, պետք է կարմիր աստղ լինի։
"Ի դեպ, ոչ ոք չէր մտածում այն մասին, որ Միջին Ասիայից ներգաղթյալներն այժմ ոչ միայն հետխորհրդային տարածքից են, այլ նաև թյուրքական պետությունների կազմակերպության մեջ մտնող երկրներից են։ Եթե որևէ մեկը չի հասկանում, ապա դա պոտենցիալ ուժ է, որը ցանկացած պահի կարող է գործի դրվել մեր ազգային անվտանգության դեմ ։
Ժամանակն է, որ մենք մատների արանքով չնայենք ստեղծված իրավիճակին։ Այո. Մենք իրավունք ունենք հավակնելու այն տարածքներին, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի արդյունքներով պետք է հեռանային Ռուսաստանից Սայքս Պիկոյի համաձայնագրով։ Մենք պետք է Թուրքիային դուրս մղենք ինչպես Անդրկովկասից, այնպես էլ Միջին Ասիայից ցանկացած եղանակով", - նշել է Բաղդասարովը։

Мы должны вытеснить Турцию как с Закавказья, так и из Средней Азии любым способом: российский эксперт
Вручение лидером Партии националистического движения «Серые волки» Девлетом Бахчели Эрдогану карты «Тюркского мира» - доказательство того, что Турция берет под свой контроль не только страны Средней Азии и Закавказья, но и наши регионы. Об этом заявил российский эксперт Семен Багдасаров.
«А мы отвечаем на подобные действия разговорами о красных линиях и красивыми словами о том, что центр тюркского мира находится на Алтае! Гарантирую, такими темпами страну мы потеряем точно»,- заявил он, касаясь слов пресс-секретаря российского лидера Дмитрия Пескова о том, что в центре этой карты на территории Алтая, откуда родом тюркские племена, должна красоваться красная звезда.
«Кстати, никто не задумывался о том, что мигранты из Средней Азии теперь не только выходцы из постсоветского пространства, но и выходцы из стран, входящих в Организацию тюркских государств? Если кто-то не понимает, то это потенциальная сила, которая в любой момент может быть задействована против нашей национальной безопасности.
Нам пора перестать ходить вокруг да около. Мы имеем полное право претендовать на те территории, которые должны были отойти России по соглашению Сайкса-Пико по результатам Первой Мировой войны. Мы должны вытеснить Турцию как с Закавказья, так и из Средней Азии любым способом»,- заявил Багдасаров.