Մոսկվան պատրաստ է շարունակել նպաստել Երևանի և Անկարայի միջև ընդհանուր եզրեր գտնելու հարցում․Գալուզինը՝ Ռուբինյանին
Այսօր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴարտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Հայաստանի հատուկ բանագնաց, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի միջև։
«Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել Երևանի և Անկարայի միջև ընդհանուր եզրեր գտելուն, քանի որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը կարևոր գործոն է Հարավային Կովկասի կայունության և կայուն զարգացման համար։
Ռ. Ռուբինյանը տեղեկացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ոլորտում վերջին զարգացումների մասին։
Քննարկվել են ռուս-հայկական հարաբերությունների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում փոխգործակցության մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության պլատֆորմի շրջանակներում (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան գումարած Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա):
Կարծիքների փոխանակումը տեղի է ունեցել կառուցողական մթնոլորտում»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։

Галузин – Рубиняну: Москва готова и далее содействовать поиску точек соприкосновения между Ереваном и Анкарой
18 апреля состоялся телефонный разговор заместителя министра иностранных дел Российской Федерации Михаила Галузина со спецпредставителем Армении по нормализации отношений с Турцией, заместителем председателя Национального Собрания Республики Армения Рубеном Рубиняном.
«С российской стороны подтверждена готовность и далее содействовать поиску точек соприкосновения между Ереваном и Анкарой, поскольку улучшение армяно-турецких отношений является важным фактором стабильности и устойчивого развития Южного Кавказа.
Р.К.Рубинян проинформировал о последнем развитии событий в сфере нормализации между Арменией и Турцией.
Обсужден ряд вопросов российско-армянских отношений, а также взаимодействия в южнокавказском регионе, в том числе в рамках Платформы регионального сотрудничества «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия плюс Россия, Иран, Турция).