Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ
Հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերջին զարգացումների շուրջ:
Նախարար Մնացականյանը պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանին համապարփակ տեղեկատվություն հաղորդեց ադրբեջանական զինուժի կողմից խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորված հրետակոծման, դրա հետևանքով առաջացած մարդկային և նյութական կորուստների վերաբերյալ։
ԱԳ նախարարը Սթիվեն Բիգանի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների ընթացքում միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառմանը և խստորեն դատապարտեց այն։
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանը կարևորեց կրակի շուտափույթ դադարեցումը և այս ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ երկրների սերտ համագործակցությունը:

5 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна с заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом.
Собеседники обменялись мнениями вокруг последних развитий в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Министр Мнацаканян представил заместителю госсекретаря Бигану всеобъемлющую информацию об обстреле мирного населения и гражданских инфраструктур со стороны ВС Азербайджана, о человеческих и материальных потерях, возникших вследствие этого.
Глава МИД привлек внимание Стивена Бигана к применению Азербайджаном в ходе военных действий запрещенных международными конвенциями видов оружия и строго осудил их.
Заместитель госсекретаря США Биган отметил важность скорейшего прекращения огня и тесного сотрудничества стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в этом направлении.