ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը՝ Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման մասին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի միջնորդությամբ հունվարի 28-30-ն առանձին և համատեղ հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ Ժնևում: Հանդիպումների ավարտին նրանք հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Եռօրյա ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահները և նախարարները քննարկել են հետևյալ օրակարգային հարցերը՝ 2019-ին քննարկված առաջարկների և համաձայնագրերի իրագործումը և բնակչությանը խաղաղության պատրաստելուն ուղղված հաջորդ հնարավոր քայլերը, ապագա կարգավորման հիմքում ընկած տարրերը և սկզբունքները, կարգավորման գործընթացի առաջխաղացման օրակարգն ու ժամկետները:
Համանախագահները վերահաստատել են իրենց լիակատար հավատարմությունը հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու համար կողմերին օգնելու հարցում, ինչպես նաև կարգավորման գործընթացում գաղտնիության սկզբունքին և արդար և երկարատև խաղաղության հաստատելու համար փոխզիջումային և ստեղծագործ ոգուն:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция), Эндрю Шофер (США) при посредничестве личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика 28-30 января провели отдельные и совместные встречи с главами МИД Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Эльмаром Мамедъяровым в Женеве.
В заявлении, в частности, говорится: "В ходе трехдневных интенсивных обсуждений сопредседатели и министры обсудили следующие вопросы повестки: реализация обсужденных в 2019 году предложений и соглашений и следующие возможные шаги по подготовке населения к миру, лежащие в основе будущего урегулирования элементы и принципы, повестка и сроки продвижения процесса урегулирования.
Сопредседатели подтвердили свою полную приверженность поиску мирного решения конфликта, а также принципу секретности в процессе урегулирования и духу компромисса и творчества для установления справедливого и долгосрочного мира.