Միրզոյանը Շվեդիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ԼՂ ժողովրդի զանգվածային բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ։
Քննարկել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրադրությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական հարձակման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի զանգվածային բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով միջազգային համարժեք գնահատականի կարևորությունը թե´ ներկայիս մարդասիրական մարտահրավերների հաղթահարման, թե´ հետագա ուժի կիրառումները կանխելու համատեքստում:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի՝ էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով արդեն շուրջ 70 000 անձ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվել է ՀՀ:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է տարածաշրջանն ապակայունացնելու փորձերի, ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման հրամայականը: Ընդգծվել է այդ թվում նաև ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից համապատասխան ազդակների անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Королевства Швеция Тобиасом Биллстремом
28 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Королевства Швеция Тобиасом Биллстремом.
Было обсуждено нынешнее положение дел с безопасностью на Южном Кавказе.
Министр Мирзоян проинформировал о ситуации, сложившейся в результате широкомасштабного военного нападения Азербайджана 19 сентября и массового насильственного перемещения населения Нагорного Карабаха, подчеркнув важность соразмерной международной оценки как в контексте преодоления нынешних гуманитарных вызовов, так и для предотвращения применения силы в дальнейшем.
Арарат Мирзоян отметил, что вследствие политики этнической чистки, проводимой Азербайджаном, около 70 тысяч человек уже были насильственно перемещены из Нагорного Карабаха в Армению.
Глава внешнеполитического ведомства Республики Армения подчеркнул абсолютную необходимость пресечения попыток дестабилизации региона и каких бы то ни было притязаний к территориальной целостности и суверенитету Республики Армения. Была также подчеркнута необходимость соответствующих посланий и действий со стороны ЕС и его государств-членов.