Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են «Թրամփի ուղու» շուրջ նախապատրաստական աշխատանքը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը՝ ներառյալ էներգետիկա, ենթակառուցվածքներ, արհեստական բանականություն և ներդրումների խթանում:
«Գոհունակությամբ կարող եմ նշել ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի ընդլայնման, ռազմավարական գործընկերությունը նոր բովանդակությամբ ու կոնկրետ նախաձեռնություններով հագեցնելուն միտված քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան, ինչպես նաև հաստատված խաղաղության հետևողական ամրապնդման հարցում ԱՄՆ շարունակական ներգրավվածությունը»,- նշել է նախարար Միրզոյանը:
Անդրադարձ է կատարվել օգոստոսին 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Հաշվի առնելով, որ լրանում է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովի խորհրդանշական 100-րդ օրը՝ Արարատ Միրզոյանը և Ալիսոն Հուքերն արձանագրել են համաձայնությունների իրականացման ուղղությամբ այս ընթացքում առկա առաջընթացը, ինչպես նաև անելիքները: Մտքեր են փոխանակվել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կառուցման համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ:
Ընդգծվել է վերջինիս կարևորությունն ավելի լայն աշխարհագրությամբ տրանսպորտային և այլ կապուղիների ցանցի զարգացման հարցում։

Глава МИД Армении и замгоссекретаря США обсудили проект TRIPP
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с заместителем госсекретаря США по политическим вопросам Элисон Хукер. Об этом сообщили в МИД РА.
Собеседники обсудили вопросы развития стратегического партнерства между Арменией и США. Была подчеркнута готовность к углублению сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, включая энергетику, инфраструктуру, искусственный интеллект и содействие инвестициям.
«С удовлетворением отмечаю активную динамику политического диалога, направленного на расширение двусторонней повестки дня между Арменией и США, обогащение стратегического партнерства новым содержанием и конкретными инициативами, а также продолжающуюся вовлеченность США в последовательное укрепление установившегося мира», — отметил министр Мирзоян.
Была затронута тема реализации соглашений, достигнутых в Вашингтоне 8 августа. Принимая во внимание символический 100-й день Вашингтонского саммита мира, Арарат Мирзоян и Элисон Хукер отметили достигнутый на данный момент прогресс в реализации соглашений, а также то, что еще предстоит сделать.
Стороны обменялись мнениями о подготовительных работах, необходимых для реализации проекта «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания».
Была подчеркнута его важность в развитии сети транспортных и других коммуникаций с более широкой географией.