Միրզոյանն ու Եգիպտոսի ԱԳ նախարարն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին
Սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ:
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրագործված լայնածավալ ագրեսիայի մանրամասները` խստորեն դատապարտելով ադրբեջանական զինուժի կողմից խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների միտումնավոր թիրախավորումը, միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումները: Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից Ադրբեջանին ուղղված հասցեական հայտարարությունների կարևորությունը և նոր ագրեսիաները կանխելու նպատակով գործուն քայլերի իրականացումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև հայ-եգիպտական երկկողմ օրակարգին: Այս համատեքստում զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են հայ-եգիպտական քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև փոխվստահության վրա հիմնված ակտիվ փոխգործակցությունը։ Արարատ Միրզոյանն ու Սամեհ Շուքրին պատրաստակամություն են հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկել` առևտրատնտեսական կապերի, զբոսաշրջության և գիտամշակութային ոլորտներում առկա համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու ուղղությամբ:

Встреча министров иностранных дел Армении и Египта в Нью-Йорке
23 сентября в Нью-Йорке в рамках 77-й сессии ГА ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Арабской Республики Египет Самехом Шукри.
Министр Мирзоян представил своему коллеге подробности крупномасштабной агрессии, осуществленной Азербайджаном против суверенной территории Армении, решительно осудив преднамеренный обстрел азербайджанскими вооруженными сил мирного населения и гражданской инфраструктуры, а также нарушения международного гуманитарного права. Арарат Мирзоян особо подчеркнул важность заявлений международных партнеров в адрес Азербайджана и осуществления действенных шагов по предотвращению новых агрессий.
Было также затронуто урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном и процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Собеседники коснулись также армяно-египетской двусторонней повестки. В этом контексте собеседники с удовлетворением отметили высокий уровень армяно-египетского политического диалога, активное взаимодействие внешнеполитических ведомств двух стран, основанное на взаимном доверии. Арарат Мирзоян и Самех Шукри выразили готовность предпринять активные шаги для придания нового импульса текущему сотрудничеству в сферах торгово-экономических связей, туризма и научно-культурной.