Միրզոյանն ու Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարարն անդրադարձել են ՀՀ-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ միջազգային հանրությանը պետք է Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրի՝ կանխելու հավանական նոր ռազմական ագրեսիաները, հրադադարի ռեժիմը պահպանելու, ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զորքերը ետ քաշելու և հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու համար։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարստացման հնարավորությունները, մտքեր փոխանակել քաղաքական երկխոսության խորացման և առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Встреча министров иностранных дел Армении и Австрии в Нью-Йорке
20 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с федеральным министром по европейским и международным делам Австрии Александром Шалленбергом.
Министр Мирзоян представил своему коллеге подробности агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении территориальной целостности Армении, и ситуацию, сложившуюся после нее.
Министр иностранных дел РА подчеркнул, что международное сообщество должно оказать давление на Азербайджан с целью предотвращения возможных новых агрессий, сохранения режима прекращения огня, отвода азербайджанских войск с суверенной территории РА и возвращения армянских военнопленных.
Собеседники обсудили возможности развития двусторонней повестки, обменялись мнениями по углублению политического диалога и развитию торгово-экономических связей.