Մեր առաջիկա անելիքների առաջնահերթությունների շարքում արտաքին, սահմանադրական անվտանգության օրակարգերն են. Նիկոլ Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել ՀՀ Սահմանադրության օրվա առիթով, որում, մասնավորապես, ասված է․
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ ժողովուրդ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս հուլիսի 5-ի՝ Սահմանադրության օրվա առիթով: 2021 թվականի հուլիսի 5-ը դիմավորում ենք կատարելապես նոր պայմաններում՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ոչ փոփոխելի 2-րդ հոդվածը լրումին հասած: Ըստ այդ հոդվածի՝ իշխանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում պատկանում է ժողովրդին, և ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների միջոցով:
2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ի ցույց դրեցին, որ տասնամյակների պայքարից հետո սահմանադրական այս դրույթը Հայաստանում հաստատված է անշրջելիորեն: Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի այսօր տեսնում է, գիտի, որ ինքը որոշիչ ուժ է, այնպես, ինչպես նախատեսված է մեր երկրի Սահմանադրությամբ:
Խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները, ըստ այդմ, ցույց տվեցին, որ վերջին երեք տարիներին մեր սահմանադրական գիտակցության մեջ տեղի են ունեցել խորքային փոփոխություններ, և Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձան ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու և ոչ թե ճգնաժամ հարուցելու միջոց: Սա սահմանադրական իրականություն ստեղծելու մեր առաքելությունը նոր թափով կյանքի կոչելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում:
Մեր առաջիկա անելիքների առանցքը ձևակերպված է մեր երկրի Սահմանադրության նախաբանում և առաջին հոդվածում: Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն լինելու նյութականացման շուրջ պիտի համախմբենք մեր ազգային լավագույն ներուժը, և այդ համախմբումը պիտի տեղի ունենա համաձայն ժողովրդի կամքի և ոչ թե ի հեճուկս նրա:
Մեր առաջիկա անելիքների առաջնահերթությունների շարքում արտաքին, սահմանադրական անվտանգության օրակարգերն են, այդ օրակարգերը սպասարկելուն կոչված պետական ինստիտուտների բարեփոխումը և կայացումը: Այս օրակարգերի պատշաճ սպասարկումն է, որ պիտի ապահովի մարդու, մարդկային ներուժի զարգացման համար անհրաժեշտ իրավական, սոցիալական, կրթական, ենթակառուցվածքային պայմանների հասանելիությունը, և այս օրակարգի վրա պիտի աշխատենք օրնիբուն՝ մեր երկրի անվտանգությունն ու հզորությունը, մարդու և քաղաքացու ազատությունը, երջանկությունն ու բարեկեցությունը որպես նպատակ ունենալով:
Այս ընթացքում, ակնհայտորեն, չի հաջողվի խուսափել մեր երկրի կառավարման համակարգի շուրջ քննարկումներից, բայց այս կարևորագույն հարցում էլ պիտի առաջնորդվենք «կտրելուց առաջ յոթ անգամ չափելու» սկզբունքով:
Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ,
Խոնարհվելով հանուն հայրենիքի, հանուն ինքնիշխան պետության իրենց կյանքը զոհած մեր բոլոր եղբայրների ու քույրերի հիշատակի առաջ՝ շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության օրվա՝ հուլիսի 5-ի առիթով:

Среди наших приоритетов - повестка дня внешней и конституционной безопасности: Пашинян
Поздравляю всех нас с 5 июля, Днем Конституции. Мы отмечаем 5 июля 2021 года в совершенно новых условиях, добившись полного выполнения неизмененной статьи 2 Конституции Республики Армения. Согласно этой статье, власть в Республике Армения принадлежит народу, народ осуществляет свою власть путем свободных выборов.
Внеочередные парламентские выборы 20 июня 2021 года показали, что после десятилетий борьбы это конституционное положение отныне необратимо закреплено в Армении. Каждый гражданин Республики Армения сегодня видит и знает, что он является решающей силой, как это и предусмотрено Конституцией нашей страны.
Таким образом, внеочередные парламентские выборы показали, что за последние три года в нашем конституционном сознании произошли глубокие изменения, и впервые в истории Третьей республики выборы стали способом преодоления внутриполитического кризиса, а не его провоцирования. Это создает серьезные предпосылки для нашей миссии по созданию конституционной реальности с новым импульсом.
Суть наших дальнейших действий изложена в преамбуле и в первой статье Конституции нашей страны. Мы должны объединить наш лучший национальный потенциал вокруг воплощения в жизнь суверенной, демократической, социальной, правовой Республики Армения, и это объединение должно происходить согласно воле народа, а не вопреки ему.
Среди приоритетов нашей будущей деятельности - повестка дня внешней и конституционной безопасности, реформа и становление государственных институтов, призванных служить этим повесткам дня. Надлежащее выполнение этих программ должно обеспечивать наличие правовых, социальных, образовательных и инфраструктурных условий, необходимых для развития человеческого потенциала, и мы должны усердно работать над этой повесткой дня, имея целью обеспечить безопасность и могущество нашей страны, свободу, счастье и благополучие людей и граждан.
За этот период, очевидно, нам не удастся избежать дискуссий о системе управления нашей страной, но даже в этом важном вопросе мы должны руководствоваться принципом “семь раз отмерь, один раз отрежь”.
Я преклоняюсь перед памятью всех наших братьев и сестер, отдавших свои жизни во имя Родины, во имя суверенного государства, и поздравляю всех нас с Днем Конституции",- говорится в послании.