Մենք կարևորում ենք ոչ միայն խոսքերը, այլև՝ գործերը. Արա Այվազյանը՝ Թուրքիայի նախագահի նամակի մասին
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը կարևոր են ոչ միայն ճշմարտության և պատմական արդարության, այլև՝ հայ ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության առումով»: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Ջոն Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Նախարարը շեշտեց, որ կիսում է Բայդենի ուղերձում արտահայտված միտքը, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի՝ կանխելու նմանօրինակ միջազգային հանցագործությունների կրկնությունն ապագայում:
«Ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման գործում ՀՀ-ն միջազգային օրակարգ առաջ մղելու առաջամարտիկներից է»,- ասաց նա:
Նախարարն անդրադարձավ նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Պոլսո հայոց պատրիարքին ուղղված նամակին, որում նա Հայաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ զարգացնելու կոչ է արել:
«Մենք ծանոթ ենք Թուրքիայի նախագահի նամակին և այնտեղ հնչեցված պատրաստակամությանը: Բայց մենք կարևորում ենք ոչ միայն խոսքերը, այլև՝ գործերը, ինչի մասին հստակ արտահայտվել ենք: Նախկինում էլ եղել են նման ուղերձներ, անգամ եղել է ստորագրված երկկողմ փաստաթուղթ, որը, սակայն, չի ունեցել դրական շարունակություն: Մեկ անգամ ևս ուզում եմ վերահաստատել, որ մեզ համար կարևոր են ոչ թե խոսքերը, այլ՝ գործերը»,- նշեց նախարարը:

Мы придаем важность не только словам, но и делам: Ара Айвазян о письме президента Турции
Признание и осуждение Геноцида армян важны не только в плане истины и исторической справедливости, но и в плане физической безопасности армянского народа. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Ара Айвазян, коснувшись признания президентом США Джоном Байденом Геноцида армян.
Министр подчеркнул, что разделяет высказанную в послании Байдена мысль о том, что международное сообщество должно предпринять действенные шаги для предотвращения повторения подобных международных преступлений в будущем.
" Армения является одним из лидеров по продвижению международной повестки предотвращения и осуждения геноцидов", - сказал он.
Министр коснулся также письма президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана патриарху Константинопольскому, в котором тот заявил о готовности к добрососедским отношениям с Арменией.
"Мы знакомы с письмом президента Турции, но мы придаем важность не только словам, но и делам, о чем мы четко высказались и ранее. Ранее были подобные мессиджи, даже был подписанный двусторонний документ, который, однако, не имел положительного продолжения. Еще раз хочу заметить - для нас важны не слова, а дела", - отметил министр.