«Մենք Հայաստանի տարածքով փոխադրումը չենք դիտարկում որպես սպառնալիք Հայաստանի ինքնիշխանությանը և հայ-իրանական կապերին». Հաջիև
Մենք Հայաստանի տարածքով փոխադրումը չենք դիտարկում որպես սպառնալիք Հայաստանի ինքնիշխանությանը և հայ-իրանական կապերին: Այս մասին Բերլիներ Զեյթունգին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչ նկատի ունի Ադրբեջանը, երբ ասում է՝ ՛՛տրանսպորտային հաղորդակցություն Հայաստանի ծայր հարավով՛՛, արդյոք խոսքը հայ-իրանական սահմանի երկայնքով հին խորհրդային երթուղու մասի՞ն է, թե՞ միջանցքի՝ դեպի հյուսիս:
՛՛Մենք նկատի ունենք ամենակարճ երթուղին, որը պետք է անցնի խորհրդային շրջանում և նույնիսկ մեր երկրների անկախության առաջին տարիներին գործող երկաթուղու երկայնքով: Թեև Հայաստանն ասում է, որ շահագրգռված է այդ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմամբ, սակայն դեմ է զուգահեռ ավտոմայրուղու կառուցմանը՝ փոխարենը Ադրբեջանին առաջարկելով երկար, անհարմար և եղանակային պայմանների փոփոխության ենթակա հյուսիսային երթուղին: Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ՛՛Հայաստանը չի ցանկանում բացել տրանսպորտային կոմունիկացիաները՛՛,-նշել է նա:
Խոսելով այն մասին, թե Ադրբեջանն ինչպես է պատրաստվում կանխել Հայաստանի ինքնիշխանության և հայ-իրանական կապերի սահմանափակումը նման տրանսպորտային միջանցքով՝ Հաջիևն ասել է. ՛՛Մենք Հայաստանի տարածքով փոխադրումը չենք դիտարկում որպես սպառնալիք Հայաստանի ինքնիշխանությանը և հայ-իրանական կապերին, քանի որ Հայաստանի ծայր հարավով Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունը չի ազդի Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրային երթուղու վրա։ Այս երկու երթուղիները հատվում են առանց միմյանց արգելափակելու: Միշտ կարելի է գտնել ընդունելի պայմաններ, եթե կա դրա քաղաքական կամքը։
Այս տրանսպորտային հաղորդակցությունը Հայաստանին չի զրկի Իրանի հետ սահմանից։ Այս երթուղին ևս Հայաստանը երկու մասի չի բաժանելու։ Ցավոք, այստեղ մենք տեսնում ենք լայնածավալ զրպարտչական արշավ իմ երկրի դեմ, հատկապես որոշ արևմտյան ԶԼՄ-ներում՛՛:

''Мы не рассматриваем транспортировку через территорию Армении как угрозу суверенитету Армении и армяно-иранским связям'': Гаджиев
Мы не рассматриваем транспортировку через Армению как угрозу суверенитету Армении и армяно-иранским связям. Об этом в интервью Berliner Zeitung заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев, отвечая на вопрос, что имеет в виду Азербайджан, когда говорит ''транспортное сообщение через крайний юг Армении'': идет ли речь о старом советском маршруте вдоль армяно-иранской границы, или о коридоре на север?
''Хотя Армения заявляет, что заинтересована в восстановлении этого железнодорожного сообщения, она выступает против строительства параллельной автомагистрали, вместо этого предлагая Азербайджану длинный, неудобный и подверженный изменениям погодных условий северный маршрут. Это еще раз показывает, что ''Армения не хочет открывать транспортные коммуникации'',-отметил он:
Говоря о том, как Азербайджан собирается предотвратить ограничение суверенитета Армении и армяно-иранских связей таким транспортным коридором, Гаджиев сказал: ''Мы не рассматриваем транспортировку через Армению как угрозу суверенитету Армении и армяно-иранским связям, поскольку транспортное сообщение между Азербайджаном и Нахичеваном через крайний юг Армении не повлияет на торговый маршрут между Арменией и Ираном. Всегда можно найти приемлемые условия, если на это есть политическая воля.
Этот транспортный маршрут не лишит Армению границы с Ираном. Этот маршрут также не разделит Армению на две части. К сожалению, здесь мы наблюдаем широкомасштабную клеветническую кампанию против моей страны, особенно в некоторых западных СМИ՛՛.