Մենք չենք կարող չնկատել, որ Հայաստանը ներկա չի լինում միջոցառումներին ԱՊՀ շրջանակում. ՌԴ դեսպանության խորհրդական
ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության պատկերն այնքան էլ ոգենչող չէ. մենք չենք կարող չնկատել, որ Հայաստանի ներկայության մակարդակը միջոցառումներին ԱՊՀ մակարդակում նվազել է կամ բացակայում է։ Այս մասին հունիսի 12-ի քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության խորհրդական-բանագնաց Մաքսիմ Սելեզնյովը։
Նա հիշեցրել է, որ 2023թ. Հայաստանի վարչապետը առաջին անգամ չի մասնակցել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների աշնանային նստաշրջանին։
Սելեզնյովը տեղեկացրել է, որ ռուսերեն լեզվի միջազգային կազմակերպությունների  հիմնադրման մասին պայմանագիրը, որը մտնում է գագաթաժողովում ընդունված որոշումների փաթեթի մեջ, հայկական կողմը չի ստորագրել առ այսօր։
Նա ավելացրել է, որ Ռուսաստանը թանկ է գնահատում մերձավոր գործընկերների հետ համագործակցությունը եւ նրանց հետ հարաբերությունները զարգացնում է՝ ելնելով այն բանից, որ նրանք ինքնիշխան պետություններ են, որոնք ինքնուրույն են որոշում իրենց արտաքին քաղաքականությունը՝ գերակա համարելով սեփական ժողովրդի շահերը, ընդ որում՝հարգանքով վերաբերվելով այլ ժողովուրդների եւ պետությունների շահերին։
Նրա գնահատմամբ՝ տնտեսական ցուցանիշները ԵԱՏՄ շրջանակում մատնանշում են այն մասին, որ վեկտորը 10 տարի առաջ ճիշտ էր ընտրվել. 2015-2023թթ. ԵԱՏՄ ՀՆԱ-ն 1,6 տրլն-ից հասել է 2,4 տրլն դոլարի։

Советник посольства РФ: Мы не можем не замечать отсутствие Армении на мероприятиях в рамках СНГ
Картина сотрудничества в рамках СНГ не очень радужная, мы не можем не замечать понижения уровня представительства или отсутствия армянских преставлений на мероприятиях в рамках СНГ. Об этом во время обсуждения 12 июня заявил советник-посланник посольства России в Армении Максим Селезнев.
Он напомнил, что в 2023 году премьер-министр Армении впервые не посетил осеннее заседание глав государств СНГ.
Селезнев сообщил, что договор об учреждении международных организаций по русскому языку, который входил в пакет принятых на саммите решений, армянской стороной не подписан до сих пор.
Он добавил, что Россия дорожит сотрудничеством с ближайшими партнерами и развивает с ними отношения исходя из того, что они являются суверенными государствами, самостоятельно определяющими свою внешнюю политику, ставя во главу угла интересы собственного народа, при этом с уважением относясь к интересам других народов и государств.
По его оценке, экономические показатели в рамках ЕАЭС указывают на то, что вектор 10 лет назад был выбран правильный: с 2015 по 2023 годы ВВП ЕАЭС с 1,6 трлн. долларов до 2,4 трлн. долларов.