Լուկաշենկոն հանգիստ է վերաբերվել Մինսկում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին Փաշինյանի չմասնակցելուն և առաջարկել է հապճեպ որոշումներ չընդունել
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանգիստ է վերաբերվել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին ՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին, որը նախատեսվում է անցկացնել Մինսկում նոյեմբերի 23-ին: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Բելառուսի նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը։
Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը: Կողմերը քննարկել են Իրավիճակը Կովկասում, երկկողմ հարաբերությունները և ՀԱՊԿ առաջիկա գագաթնաժողովի օրակարգը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի առաջնորդն առաջին անգամ չէ, որ հրաժարվում է մասնակցել ինտեգրացիոն միջոցառումներին։ Այսպես, հոկտեմբերին նա բաց է թողել Բիշքեկում ԱՊՀ գագաթնաժողովը։
Նատալյա Էյսմոնտը հավելել է. «Նախագահը հասկանում է, որ դա ցանկացած պետության ղեկավարի գործն է։ Հրավերն ուղղված էր Հայաստանի վարչապետին այնպես, ինչպես մյուս երկրների ղեկավարներին։ Ռուսաստանի նախագահին, օրինակ, նաև վերջերս կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում։ Նա ընդունել է հրավերը»։
«Ելնելով իր փորձից և նման իրավիճակներում որոշ այլ հայտնի քաղաքական գործիչների գործողություններից՝ Նախագահը Հայաստանի վարչապետին առաջարկել է չշտապել, հապճեպ որոշումներ չընդունել, այլ լրջորեն մտածել հաջորդ քայլերի մասին, որոնք կարող են ուղղված լինել ապաինտեգրմանը»։

Лукашенко спокойно отнесся к отказу Пашиняна приехать на саммит ОДКБ в Минск
Президент Беларуси Александр Лукашенко спокойно отнесся к отказу премьер-министра Армении Никола Пашиняна приехать на сессию Совета коллективной безопасности ОДКБ, которую планируется провести в Минске 23 ноября. Об этом заявила журналистам пресс-секретарь главы белорусского государства Наталья Эйсмонт.
Как известно, 14 ноября состоялся телефонный разговор Александра Лукашенко и Никола Пашиняна. Стороны обсудили ситуацию на Кавказе, двусторонние отношения и повестку дня предстоящего саммита ОДКБ.
Армянский лидер уже не в первый раз отказывается принимать участие в интеграционных мероприятиях. Так, в октябре он пропустил саммит СНГ в Бишкеке.
Наталья Эйсмонт добавила: "Президент понимает, что это дело руководителя любого государства. Приглашение было адресовано премьер-министру Армении так же, как и другим главам государств. Президенту России, например, также в ходе недавно состоявшегося телефонного разговора. Он приглашение принял".
"Исходя из своего опыта и поступков в подобных ситуациях некоторых других известных политиков, Президент предложил премьер-министру Армении не торопиться, не принимать поспешных решений, а серьезно обдумывать следующие шаги, которые могут быть направлены на дезинтеграцию".-0-