ԼՂ-ում Ադրբեջանի գործողությունները կարող է ռազմական կամ մարդկության դեմ հանցագործություն համարվել
Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը կարող է համարվել որպես ռազմական կամ մարդկության դեմ հանցագործություն․ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այն, ինչ տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, հեշտությամբ կարող է նույնացվել էթնիկ զտման հետ։
Երևանում դեկտեմբերի 12-13-ն անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) նախկին հատուկ զեկուցող Ֆեռնան դը Վարենը։
Անդրադառնալով հարցին, թե կարելի՞ է արդյոք 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունները որակել որպես ցեղասպանություն՝ զրուցակիցն, այդուհանդերձ, նկատեց, որ իրականում ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքում շատ դժվար հաստատվող հանցագործություն է, քանի որ դրա համար հատուկ մտադրություն է պետք։
«Ես տեղեկացված չեմ այն ​​բոլոր մանրամասներից, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, որպեսզի կարողանամ որակումներ տալ, սակայն կավելացնեմ, որ անհրաժեշտ է հիշել՝ ցեղասպանություն հանցագործությունը միջազգային իրավունքում իրականում շատ դժվար հաստատվող հանցագործություն է, քանի որ դրա համար հատուկ մտադրություն է պետք․ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերին ֆիզիկապես ոչնչացնելո՞ւ մտադրությունն է եղել, թե՞ նրանցից ազատվելու, հեռացնելու մտադրությունը։ Եթե ​​վերջինն է, ապա դա չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի մեջ ցեղասպանության հանցագործությանը: Բայց դրանք կարող են լինել այլ տեսակի հանցագործություններ»,-նշեց Ֆեռնան դը Վարենը:
Նրա կարծիքով՝ հստակ է, որ որևէ մեկը չի կարող չհամաձայնել, որ Լեռնային Ղարաբաղում եղել են էթնիկ զտումներ։
«Դա ինքնին ցեղասպանություն չէ, բայց այն դեռ կարող է համարվել որպես ռազմական հանցագործություն կամ մարդկության դեմ հանցագործություն: Այսպիսով, միջազգային իրավունքի տեսանկյունից՝ այն, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում, կարծում եմ՝ շատ հեշտությամբ կարող է նույնացվել որպես էթնիկ զտում, որը կարող է ռազմական հանցագործություն կամ մարդկության դեմ հանցագործություն նշանակել»,-ընդգծեց Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ զեկուցողը:
Վերջինս, խոսելով նաև 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ Թուրքիայի շարունակական ժխտողական քաղաքականության ու հռետորաբանության մասին, կարծիք հայտնեց, որ իրականում դժվար է ասել, թե որքան կշարունակվի թուրքական ժխտողականությունը,  և երբ Անկարան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
«Տարիներ անց, հնարավոր է, որ թուրքական կողմում վերաբերմունքի որոշակի փոփոխություն տեղի ունենա․ հնարավոր է լինեն տարբեր քաղաքական, սոցիալական, իրավական ենթատեքստ ունեցող իրավիճակներ, որտեղ թուրքական կառավարության համար կարող է ավելի հեշտ լինել դա որպես ցեղասպանություն ճանաչելը: Այլ կերպ ասած՝ գուցե, ոչ այսօր, բայց ապագայում դա կարող է տեղի ունենալ։ Այնպես որ, չպետք է հանձնվել»,-ընդգծեց նա։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ, ամենայն հավանականությամբ, դա կարող է տեղի ունենալ այն ժամանակ, երբ, օրինակ, Թուրքիայում տեղի ունենա իշխանափոխություն՝ Ֆեռնան դը Վարենը դրական արձագանք տվեց՝ որպես օրինակ բերելով այլ երկրների։
«Օրինակ՝ Կանադան և Ավստրալիան երկար տարիներ եղել են շատ ռասիստական​​երկրներ, որտեղ երեխաներին խլում էին տեղաբնիկ ընտանիքներից: Եվ վերջին 5-10 տարիների ընթացքում երկու կառավարություններն էլ փաստացի ներողություն են խնդրել դրա համար՝ հասկանալով, որ իրենց արածը դաժանություն էր, բարոյական տեսակետից դատապարտելի մի բան, և նրանք հայտնեցին իրենց ափսոսանքն ու խոստովանեցին, որ դա տեղի է ունեցել, որ դա կատարվել է։ Գրեթե 100 տարի պահանջվեց, որպեսզի դա տեղի ունենա: Այսպիսով, դա նույնպես կարող է տեղի ունենալ, երբ լինի թուրքական կառավարություն, որը կընդունի, որ դա ցեղասպանություն է»,-շեշտեց Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ զեկուցողը:
Ինչ վերաբերում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի և նմանատիպ այլ ֆորումների կարևորությանը, Ֆեռնան դը Վարենն այդ տեսակի գլոբալ ֆորումների անցկացումը հատկապես կարևոր համարեց հենց մեր օրերում, քանի որ աշխարհն այժմ բախվում է ավելի վտանգավոր երևույթների, որտեղ գոյություն ունեն ավելի դաժան հակամարտություններ, պատերազմներ և ավելի շատ իրավիճակներ, որտեղ գերիշխում է ատելությունը, ցեղասպանությունն ու դրա կոչերը։
«Մենք ունենք մի աշխարհ, որն ավելի անկայուն է դարձել, որտեղ որոշ խմբերի  իրավունքները ժխտվում են, քանի որ նրանք համարվում են օտարներ, օտարերկրացիներ կամ ոչ հավատարիմ քաղաքացիներ։ Իսկ սա նշանակում է, որ մենք տեսնում ենք հատկապես էթնիկ, կրոնական կամ լեզվական փոքրամասնություններին թիրախավորելու ռեկորդային մակարդակ, որոնց զրկում են իրենց հիմնական իրավունքներից։ Եվ դա հենց իրավունքների ժխտման, ատելության խոսքի համատեքստում է, որն իսկապես պայթում է սոցիալական ցանցերում և աճող թվով դաժան հակամարտություններում, ինչն էլ մեծացնում է ցեղասպանության և այլ վայրագությունների ռիսկերը: Այլ կերպ ասած՝ աշխարհը դարձել է ավելի վտանգավոր վայր։ Իմ նշած գործոնների պատճառով ավելի հավանական է, որ լինեն ցեղասպանության կամ զանգվածային վայրագությունների դեպքեր՝ հատկապես փոքրամասնությունների նկատմամբ: Պատմության ընթացքում հիմնական թիրախը սովորաբար եղել են փոքրամասնությունները, հայերն՝ Օսմանյան կայսրությունում, հրեական փոքրամասնությունը՝ Հոլոքոստի ժամանակ նացիստական ​​Գերմանիայում և այլն»,-իր խոսքում նշեց Ֆեռնան դը Վարենը՝ ընդգծելով, որ ցեղասպանությանն առնչվող հարցերը ժամանակակից աշխարհում, գուցե, նույնիսկ ավելի կարևոր են, քան 50 տարի առաջ:
Գնահատելով ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում երկրների միջև համագործակցության կարևորությունը՝ Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ զեկուցողը կարծիք հայտնեց, որ այդ գործում Հայաստանը պետք է առաջնորդություն ստանձնի։
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի կառավարությունն, օրինակ, պետք է վերցնի իր պատմության փորձը և առաջնորդություն ստանձնի այլ երկրների հետ՝ փորձելով բարելավել իրավիճակը»,-շեշտեց Ֆեռնան դը Վարենը։
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը գոյություն ունի, որպեսզի զբաղվի պետությունների շահերով և պարտավորություններով, և այն մարդկանց կազմակերպություն չէ, իսկ մարդիկ մոռանում են դրա մասին։
«Ինչ-որ առումով Միավորված ազգերի կազմակերպությունը լավ պատրաստված չէ՝ զբաղվելու այնպիսի իրավիճակներով, երբ, օրինակ, երկրի ներսում փոքրամասնության դեմ ցեղասպանություն է իրականացվում: Բայց, միգուցե, ժամանակը փոխվել է։ Նկատի ունեմ, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ստեղծվել է գրեթե 100 տարի առաջ: Կարծում եմ՝ մենք պետք է բարեփոխենք այն, որպեսզի այն ավելի հարմարված լինի այսօր առկա մարտահրավերներին»,-նշեց Ֆեռնան դը Վարենը։
Նրա խոսքով՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Միավորված ազգերի կազմակերպության ստեղծման ժամանակ պատերազմների մեծ մասն ընթացել է պետությունների, երկրների միջև, իսկ այսօր այդպես չէ:
«Այսօր պատերազմների մեծ մասը տեղի է ունենում երկրների ներսում: Դրանք կենցաղային հակամարտություններ են, որոնք սովորաբար ներառում են փոքրամասնություններին, և այդ  է պատճառը, որ կարող ենք ավելի շատ ցեղասպանություններ ունենալ: Բայց ՄԱԿ-ն իսկապես օժտված չէ դրանով զբաղվելու անհրաժեշտ գործիքակազմով: Հայաստանի նման երկրները և այլ համախոհ երկրները, կարծում եմ, պետք է գիտակցեն, որ բարեփոխումներ անելու կարիք կա, որպեսզի ՄԱԿ-ը համապատասխանի նպատակին»,-նշեց զրուցակիցը՝ հավելելով, որ ներկա ժամանակներում ցեղասպանության ավելի մեծ ռիսկեր կան, քանի որ ատելության խոսքն ու քարոզչությունը սոցիալական ցանցերի միջոցով կարող են մի քանի վայրկյանում հասնել միլիոնավոր մարդկանց:
Նրա բնորոշմամբ՝ ՄԱԿ-ն իսկապես բավականին դանդաղ է արձագանքում այս փոփոխվող միջավայրին, և հենց այստեղ է պետք, որ Հայաստանի և մյուսների նման երկրները ճանաչեն այս խնդիրները, այս իրավիճակները, որոնք պետք է փոխվեն և սկսեն միասին աշխատել՝ ՄԱԿ-ը բարեփոխելու ուղղությամբ, որպեսզի այն հարմարվի նոր մարտահրավերներին:
«Կարծում եմ, որ կան շատ երկրներ, որոնք գիտակցում են, որ դա այսօր խնդիր է։ Եվ Հայաստանը, թեև փոքր երկիր է, սակայն պետք է օգտագործի իր փորձը և նախաձեռնողականություն ցուցաբերի՝ փորձելով աշխատել և բացահայտել մի խմբի, որը կաշխատի այդ քայլերի ուղղությամբ»,-եզրափակեց Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին հատուկ զեկուցող Ֆեռնան դը Վարենը։

Действия Азербайджана в Нагорном Карабахе могут быть расценены как военное преступление или преступление против человечности: бывший спецдокладчик ООН
То, что произошло в Нагорном Карабахе, можно рассматривать как военное преступление или преступление против человечности. С точки зрения международного права то, что произошло в Нагорном Карабахе, можно легко приравнять к этнической чистке.
Об этом в беседе с Арменпресс в рамках V глобального форума “Против преступления геноцида”, проходившего в Ереване 12-13 декабря, заявил бывший специальный докладчик Организации Объединенных Наций (ООН) по делам меньшинств Фернан де Варен.
Касаясь вопроса, можно ли квалифицировать действия Азербайджана в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 года как геноцид, собеседник отметил, что на самом деле геноцид является преступлением, которое очень трудно установить в международном праве, поскольку для этого требуется особое намерение.
“Я не осведомлен обо всех деталях, которые произошли в Нагорном Карабахе, чтобы дать оценку, однако я добавлю, необходимо помнить, что преступление геноцида на самом деле является очень трудно подтверждаемым преступлением в международном праве, поскольку для этого необходимо особое намерение - было ли намерение физически уничтожить армян, проживающих в Нагорном Карабахе, или намерение избавиться от них, удалить их. Если последнее, то это не соответствует преступлению геноцида в международном праве. Но это могут быть и другие виды преступлений”, - отметил Фернан де Варен.
По его мнению, определенно, что никто не может не согласиться с тем, что в Нагорном Карабахе были этнические чистки.
“Это не геноцид как таковой, но его все равно можно считать военным преступлением или преступлением против человечности. Поэтому с точки зрения международного права, я думаю, то, что произошло в Нагорном Карабахе, очень легко может быть идентифицировано как этническая чистка, которая может означать военное преступление или преступление против человечности”, - подчеркнул бывший специальный докладчик ООН по делам меньшинств.
Говоря о Геноциде армян 1915 года, а также о продолжающейся политике и риторике Турции в отношении этого, он выразил мнение, что на самом деле трудно сказать, как долго будет продолжаться турецкое отрицание и когда Анкара, наконец, признает Геноцид армян.
“Возможно, что спустя годы, с турецкой стороны произойдет определенное изменение отношения. Могут возникнуть ситуации с различным политическим, социальным и правовым контекстом, когда турецкому правительству легче будет признать это геноцидом. Другими словами, возможно, не сегодня, но это может произойти в будущем. Поэтому, не следует сдаваться”, - подчеркнул он.
Коснувшись замечания о том, что, по всей вероятности, это может произойти в то время, когда, например, в Турции произойдет смена власти, Фернан де Варен дал положительный ответ, приведя в качестве примера другие страны.
“Например, Канада и Австралия были - довольно расистскими странами, где на протяжении многих лет детей забирали из семей коренных народов. И за последние 5-10 лет оба правительства фактически извинились за это, понимая, что то, что они сделали, было жестоким, с точки зрения с морали - предосудительным, и они выразили сожаление и признали, что это произошло, что это было. Для этого потребовалось почти 100 лет, поэтому это может произойти и тогда, когда появится турецкое правительство, которое признает, что это был геноцид”, - подчеркнул бывший специальный докладчик ООН по вопросам национальных меньшинств.
Относительно V Глобального форума против преступления геноцида и других подобных форумов, Фернан де Варен счел проведение таких глобальных форумов особенно важным в наше время, поскольку мир сейчас сталкивается с более опасными явлениями с более жестокими конфликтами, войнами и другими ситуациями, в которых доминирует ненависть, геноцид и призывы к геноциду.
“Наш мир стал более нестабильным, в нем ущемляются права определенных групп, потому что они считаются иностранцами или нелояльными гражданами. А это означает, что мы наблюдаем рекордный уровень нападений, в частности, на этнические, религиозные или языковые меньшинства, которые лишены своих основных прав. И именно в контексте отрицания прав, разжигания ненависти, которое действительно распространяется в социальных сетях и во все большем количестве жестоких конфликтов, что увеличивает риски геноцида и других зверств. Другими словами, мир стал более опасным местом. На протяжении всей истории основной мишенью обычно были меньшинства, армяне в Османской империи, еврейское меньшинство в нацистской Германии во время Холокоста и т.д.”, - отметил Фернан де Варен, подчеркнув, что вопросы, связанные с геноцидом, в современном мире, возможно более важны, чем 50 лет назад.
Оценив важность сотрудничества между странами в предотвращении геноцидов, бывший специальный докладчик ООН по вопросам национальных меньшинств выразил мнение, что Армения должна взять на себя инициативу в этом деле.
“Я думаю, что правительство Армении, например, должно использовать свой исторический опыт и взять на себя лидерство между другими странами, чтобы попытаться улучшить ситуацию”, - подчеркнул Фернан де Варен.
Он заметил, что Организация Объединенных Наций существует для того, чтобы заниматься интересами и обязательствами государств, и это не организация людей, и люди забывают об этом.
“В каком-то смысле Организация Объединенных Наций недостаточно подготовлена к тому, чтобы справляться с ситуациями, когда, например, внутри страны совершается геноцид против меньшинства. Я имею в виду, что Организация Объединенных Наций была создана почти 100 лет назад, мы должны реформировать ее, чтобы она стала более адаптированной к вызовам, которые существуют сегодня”, - отметил Фернан де Варен.
По его словам, во время Второй мировой войны и создания Организации Объединенных Наций большая часть войн велась между государствами и странами, но сегодня этоуже не так.
“Большинство войн сегодня происходят внутри стран. Это внутренние конфликты, в которых обычно задействованы меньшинства. И именно поэтому у нас может быть больше геноцидов. Но ООН, на самом деле, не оснащена необходимыми инструментами для борьбы с этим. Я думаю, что такие страны, как Армения и другие страны-единомышленники должны осознать, что существует необходимость проведения реформ, чтобы ООН соответствовала этой цели”, - отметил собеседник, добавив, что в настоящее время существуют большие риски геноцида, поскольку разжигание ненависти и пропаганда через социальные сети могут охватить миллионы людей за считанные секунды.
По его определению, ООН действительно довольно медленно реагирует на эту меняющуюся среду, и именно  такие страны, как Армения и другие, должны признать эти проблемы, эти ситуации, которые необходимо изменить, и начать совместную работу по реформированию ООН, чтобы она адаптировалась к новым вызовам.
“Я думаю, что многие страны осознают, что сегодня это проблема. И Армения, хотя и маленькая страна, должна использовать свой опыт и проявлять инициативу, пытаясь работать и выявлять группу, которая будет работать в направлении этих шагов”, - заключил бывший спецдокладчик ООН по вопросам  меньшинств.