ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարթակ լինելու Վրաստանի առաջարկն ուժի մեջ է. Զուրաբիշվիլին՝ Սարգսյանին
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարթակ լինելու Վրաստանի առաջարկն ուժի մեջ է: Այդ մասին Թբիլիսիում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ համատեղ հայտարարությունում նշեց Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
«Երջանիկ եմ, որ այսօր հնարավորություն ունեմ Ձեզ Օրբելյանների պալատում հանդիպել: Մեր նախորդ հանդիպումից հետո շատ ծանր մարտահրավերների առջև կանգնեցինք բոլորս, մի կողմից համավարակից ելնելով, որը վնասեց տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրների տնտեսությունը, փակեց մեզ աշխարհի հետ հարաբերություններում, ինչպես նաև մարդկային զոհեր ունեցանք: Սակայն շատ ավելի ծանր էր պատերազմից հարուցված պատկերը: Ուզում եմ զոհվածների ընտանիքներին և անձամբ Ձեզ ցավակցել պարոն նախագահ:
Պատերազմի ժամանակ, ինչպես այժմ Վրաստանը կանգնած է  որպես խաղաղության կողմ: Ի նշան դրա՝ առաջարկվեց մեր հարթակը հանդիպումների, երկխոսության և իրավիճակի լիցքաթափման համար: Այս առաջարկն ուժի մեջ է մնում»,- ասաց Զուրաբիշվիլին:
Վրաստանի նախագահի խոսքով՝ բոլորը լավ հասկանում են, որ տարածաշրջանում ցանկացած հակամարտություն վնասում է ողջ տարածաշրջանին, ուստի խաղաղությունն ու համագործակցությունն այլընտրանք չունի Կովկասի զարգացման համար: «Տարածաշրջանում կայունության կարևորությունից ելնելով՝ քննարկեցինք նաև Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը, ապակայունացումը Սև ծովի տարածաշրջանում և ոչ միայն: Մենք հասկանում ենք, թե այսօր դեէսկալացիան որքան կարևոր է այս տարածաշրջանի համար»,- ասաց նա:

Предложение Грузии стать площадкой для урегулирования нагорно-карабахского конфликта остается в силе: Зурабишвили
Предложение Грузии стать площадкой для урегулирования нагорно-карабахского конфликта остается в силе.
Об этом заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили в ходе совместного заявления с президентом Армении Арменом Саркисяном в Тбилиси.
«Я очень рада, что сегодня у меня есть возможность принять вас во дворце Орбелиани. После нашей предыдущей встречи мы все столкнулись с очень серьезными проблемами на Кавказе. С одной стороны, пандемия затронула экономики всех трех стран, закрыла наши отношения с миром и друг с другом, а также и у нас были человеческие жертвы. Однако картина войны была намного хуже. Хочу выразить соболезнования семьям погибших во время этой войны и выразить соболезнования Вам, господин президент.
Во время войны, как и сейчас, Грузия выступала за мир. В знак этого, была предложена наша площадка для встреч, диалога, разрядки ситуации. Это предложение остается в силе», - сказала Зурабишвили.
По словам президента Грузии, все прекрасно понимают, что любой конфликт в регионе вредит всему региону, поэтому мир и сотрудничество не имеют альтернативы для развития Кавказа.
«В связи с важностью стабильности в регионе мы также обсудили ситуацию на Украине, дестабилизацию в Черноморском регионе и за его пределами. Мы понимаем, насколько важна сегодня деэскалация для этого региона», - сказала она.