Լավրովը հայտարարել է, որ Արևմուտքը «սիրաշահում է» Հայաստանին և ցանկանում է նրա հետ ընկերություն անել՝ ընդդեմ Ռուսաստանի. Լավրով
Արևմուտքի երկրները ՛՛սիրաշահում են՛՛ Հայաստանին և ցանկանում են բարեկամանալ ՀՀ-ի հետ՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, ՛՛Ռոսիա՛՛-1 հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
՛՛Արևմտյան երկրները, որոնք հիմա ակտիվորեն սիրաշահում են Հայաստանին, ցանկանում են նրա հետ ընկերություն անել ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության՛՛,-ասել է նա:
Լավրովի խոսքով՝ ՌԴ-ն Հայաստանի արտաքին գործընկերների նկատմամբ նախապաշարմունքներ չունի, Երևանը պետք է ինքնուրույն որոշի իր կուրսը:
՛՛Մենք կողմ ենք, որպեսզի Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ անդամ, որպես մեր մերձավոր դաշնակից, ռազմավարական գործընկեր, այնուամենայնիվ, ինքը որոշի, թե ինչպես պետք է հարաբերություններ կառուցի արտաքին գործընկերների հետ։ Մենք բացարձակապես ոչ մի նախապաշարմունք չունենք նրա արտաքին գործընկերների, ընկերների շրջապատի նկատմամբ, ինչպես ուզում եք՝ ասեք, մենք երբեք ընկերություն չենք անում որևէ մեկի հետ ինչ-որ մեկի դեմ՛՛,-նշել է Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը:

Лавров заявил, что Запад "обхаживает" Армению и хочет дружить с ней против России
Страны Запада "обхаживают" Армению и хотят дружить с республикой против России, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в эфире телеканала "Россия-1".
"Западные страны, которые вот сейчас обхаживают активно Армению, они хотят дружить с ней против Российской Федерации", - сказал он.
По словам Лаврова, РФ не имеет предубеждений против внешних партнеров Армении, Ереван должен самостоятельно определить свой курс.
"Мы за то, чтобы Армения как член ОДКБ, как наш близкий союзник, стратегический партнер все-таки определила сама, как ей выстраивать отношения с внешними партнерами. Мы абсолютно не имеем никаких предубеждений в отношении круга ее внешних партнеров, друзей, как угодно назовите, мы никогда не дружим с кем бы то ни было против кого-то", - указал глава российского дипведомства.