Կոպիրկինը հայտարարել է, որ Հայաստանից ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերման հարց օրակարգում չկա
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի դուրսբերման հարց Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում չկա։ Այս մասին ՌԴ դեսպանը նշել է «Սյունյաց Երկիր» թերթին տված հարցազրույցում։
«102-րդ ռազմաբազայի դուրսբերումը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում չէ։ Հայկական կողմը դրա մասին հստակ հայտարարել է բոլոր մակարդակներում։ Ռուսական ռազմական ներկայությունը մնում է Հայաստանի անվտանգության համակարգի կենսական հենասյուն և տարածաշրջանային կայունության էական գործոն։ Միևնույն ժամանակ, մեր զինվորականները որևէ սպառնալիք չեն ներկայացնում տարածաշրջանում որևէ մեկի համար»,-ընդգծել է դեսպանը։
Նա հիշեցրել է, որ «Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմական ներկայության մասին» համաձայնագիրը սկզբնապես ստորագրվել է Մոսկվայում 1995 թվականի մարտի 16-ին՝ 25 տարով՝ յուրաքանչյուր հինգ տարին մեկ ավտոմատ երկարաձգմամբ։
«Ավելի ուշ՝ 2010 թվականին, մեր երկրները Երևանում ստորագրեցին փաստաթղթին կից լրացուցիչ արձանագրություն, որով Ռուսաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների տեղակայումը Հայաստանում երկարաձգվեց մինչև 2044 թվականը՝ յուրաքանչյուր հինգ տարին մեկ երկարաձգման հնարավորությամբ»,-հավելել է Կոպիրկինը։

Посол РФ заявил, что в повестке дня нет вопроса о выводе российской военной базы из Армении
осол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин заявил, что вопрос вывода 102-й российской военной базы не стоит в повестке двусторонних отношений между Арменией и Россией. Посол России заявил об этом в интервью газете “Сюняц Еркир”.
“Вывод 102-й военной базы не стоит в повестке двусторонних отношений. Армянская сторона четко заявила об этом на всех уровнях. Российское военное присутствие остается важнейшей опорой системы безопасности Армении и существенным фактором региональной стабильности. При этом наши военные не представляют никакой угрозы никому в регионе”, - подчеркнул посол.
Он напомнил, что Соглашение “О военном присутствии Российской Федерации в Армении” было первоначально подписано в Москве 16 марта 1995 года сроком на 25 лет с возможностью автоматического продления каждые пять лет.
“Позже, в 2010 году, в Ереване наши страны подписали дополнительный протокол к документу, который продлил срок пребывания подразделений Вооружённых сил России на территории Армении до 2044 года с возможностью продления каждые пять лет”, - добавил Копыркин.