«Խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրեն Ադրբեջանն ու Հայաստանը, դա կապված չէ Փարիզի կամ այլ վայրերի հետ». Հաջիև
՛՛Խաղաղությունը վերաբերում է Բաքվին և Երևանին, այն կապված չէ Փարիզի, Բրյուսելի կամ այլ վայրերի հետ։ Խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրեն երկու երկրներ (Ադրբեջանն ու Հայաստանը – խմբ.)՛՛։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն՝ այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական-նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիևը Անթալիայում կայացած դիվանագիտական համաժողով-2024-ի շրջանակներում ՛՛Խաղաղությունը, զարգացումը և կապերը Հարավային Կովկասում՛՛ պանելում ունեցած ելույթում:
Հիքմեթ Հաջիևը նաև ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրվի ոչ թե զուտ ստորագրման համար. խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է իրական մտադրություն:
Նախագահի օգնականի խոսքով՝ Ադրբեջանը ցանկանում է, որ Հարավկովկասյան տարածաշրջանը լինի ՛՛տրանսֆորմացիայի, խաղաղության, անվտանգության և համագործակցության տարածաշրջան՛՛:

՛՛Мирный договор должны подписать Азербайджан и Армения, это не связано с Парижем или другими местами՛՛: Хикмет Гаджиев
''Мир касается Баку и Еревана, он не связан с Парижем, Брюсселем или другими местами. Мирный договор должны подписать две страны (Азербайджан и Армения – ред.)''.
Как сообщает АПА, об этом сказал помощник Президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев в ходе выступления на панели ''Мир, развитие и связи на Южном Кавказе'' в рамках Дипломатического форума -2024 в Анталье.
Хикмет Гаджиев также подчеркнул, что мирный договор должен подписываться не ради подписания, для достижения мира необходимо реальное намерение.
По словам помощника президента, Азербайджан хочет, чтобы Южнокавказский регион был регионом ''трансформации, мира, безопасности и сотрудничества''.