Կարմիր գիծը հատված է․ քաղաքագետը Սուլեյմանիի սպանության մասին
Գեներալ Սոլեյմանիի մահվան պատասխանը Իրանը տալու է: Մարդկային զոհերը հենց այն կարմիր գիծն էր, որը փորձում էին չհատել երկու երկրներն էլ: Կարմիր գիծը հատված է: Նման կարծիք իր ֆեյսբուքյան էջում  հայտնել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ երկու երկրների տարածքներում ռազմական բախումներ բնականաբար չեն լինի, սակայն կլինեն պետությունների ազդեցության տակ գտնվող զինված միավորների բախումներ:
Ըստ քաղաքագետի կոնֆլիկտի մեջ կներգրավվի նաև Իսրայելը։ «Սաուդյան Արաբիան կաջակցի ամերիկացիներին»,- գրել է նա։
Սարգսյանի խոսքերով, Իրանի հրթիռների համար տարածաշրջանում ամերիկյան բոլոր ռազմաբազաները հասանելիության գոտում են: «Հասանելի են նաև տարածաշրջանի նավթային հիմնական հորերը»,- ընդգծել է քաղաքագետը:
Ըստ նրա՝ շահերի բախման հավանական կետեր կլինեն Լիբանանը, Իրաքը, Սիրիան և այլն:
«Մենք ինչ, որ առումով «դռբի տակ» կընկնենք, բայց դեռ չգիտեմ ինչ ձևի «դռբ» կլինի»,- եզրափակել է Սարգսյանը:
Նշենք, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը «ԱՄՆ-ի կողմից միջազգային ահաբեկչության ակտ» է անվանել «Ալ Կուդս» ջոկատների հրամանատար, գեներալ Կասեմ Սուլեյմանիի սպանությունը:
ԱՄՆ-ի կողմից միջազգային ահաբեկչության ակտը՝ ուղղված գեներալ Սուլեյմանիի (սպանությանը) և «Իսլամական պետության», «Ջեբհաթ ան Նուսրայի», «Ալ Քաիդայի» ու մյուսների դեմ պայքարող ամենաարդյունավետ ուժի գեներալին սպանած ակտը չափազանց վտանգավոր է և հիմար թեժացման կհանգեցնի»,- գրել է Զարիֆը։
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ը պատասխանատվություն է կրելու իրանցի զորահրամանատարի սպանության հետևանքների համար։
Ավելի վաղ Պենտագոնը հայտնել էր, որ ուրբաթ հրթիռային հարված է հասցրել Բաղդադի օդանավակայանի շրջանում, ինչի հետևանքով սպանվել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (Իրանի ԶՈւ էլիտար ուժեր) հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար Կասեմ Սուլեյմանին։ Ամերիկյան ռազմական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել էր նաև, որ գործողությունն իրականացվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարգադրությամբ։

Красная линия пересечена: политолог об убийстве Сулеймани
Иран даст жесткий ответ на смерть генерала Солеймани, человеческие жертвы были именно той красной линией, которую стороны пытались не переступить. Но теперь эта линия пересечена. Такое мнение на своей странице в Facebook выразил политолог Сурен Саркисян.
При этом он отметил, что военных столкновений на территориях двух стран, естественно, не будет, но будут столкновения вооруженных сил, находящихся под влиянием этих государств.
По словам политолога, в конфликт будет вовлечен и Израиль. "Саудовская Аравия поддержит американцев»,- написал он.
По словам Саркисяна, для ракет Ирана все американские военные базы в регионе находятся в зоне досягаемости. «В зоне досягаемости ИРИ находятся также основные нефтяные объекты оегиона»,- написал он.
По его словам, вероятными пунктами конфликта интересов будут Ливан, Ирак, Сирия и др.
«Мы в каком-то смысле окажемся под ударом, но под каким, сейчас трудно спрогнозировать», - заключил Саркисян.
Отметим, что министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф назвал убийство командующего отрядами "Аль-Кудс" генерала Кассема Сулеймани "актом международного терроризма со стороны США".
«Акт международного терроризма со стороны США, направленный на убийство генерала Сулеймани, чрезвычайно опасен и приведет к эскалации», - написал Зариф.
Он также отметил, что США будут нести ответственность за последствия убийства иранского военачальника.
Ранее Пентагон сообщил, что в пятницу нанес ракетный удар в районе аэропорта Багдада, в результате чего был убит командующий силами специального назначения Корпуса стражей исламской революции (элитные силы ВС Ирана) Касем Сулеймани. Пресс-служба американского военного ведомства также сообщила, что операция была проведена по распоряжению президента США Дональда Трампа.