Կանադան Թուրքիային զենք չի մատակարարի
Կանադայի Արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը հայտարարել է Թուրքիային զենքի մատակարարումը կասեցնելու մասին: Այս մասին նախարարը գրել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 2-ին Կանադայի Արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը հայտարարել էր, որ եթե ապացուցվի  Թուրքիայի կողմիվ մարդու իրավուքների խախտման մասին տեղեկությունները, ապա  զենքի արտահանումը կդադարեցնեն։
«Արտահանման վերահսկողության խիստ ռեժիմին և շարունակվող հետաքննությանը համապատասխան, ես կասեցրել եմ դեպի Թուրքիա արտահանման համապատասխան թույլտվությունները
Կանադան կոչ է անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել բռնության կանխարգելման և քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության ուղղությամբ»,- գրել է ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնենք՝ Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը կոչ էր արել դաշնային կառավարությանը` դատապարտել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի բացահայտ ագրեսիան և անհապաղ դադարեցնել զենքի արտահանումը Թուրքիա:

Канада не будет поставлять оружие Турции
Министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампайн заявил о приостановлении поставок оружия Турции.
Отметим, что 2 октября министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампайн заявил, что если будет доказана информация о нарушении прав человека со стороны Турции, то экспорт оружия прекратится.
«В соответствии со строгим режимом экспортного контроля и продолжающимся расследованием, я приостановил соответствующие разрешения на экспорт в Турцию.
Канада призывает предпринять незамедлительные шаги по предотвращению насилия и защите гражданского населения»,- написал глава МИД.
Напомним, что Армянский национальный комитет Канады призвал федеральное правительство осудить открытую агрессию Азербайджана в отношении Арцаха и немедленно прекратить экспорт оружия в Турцию.