Ի՞նչ օգուտ ակնկալել տարածաշրջանային տնտեսական զարգացումներից
Մոտենում է արձակուրդների շրջանը: Հեղինակավոր վարկանիշային կառույցները պատրաստվում են հրապարակել վեց ամսվա ընթացքում տնտեսական զարգացման ցուցանիշները: Որոշ տնտեսական ձեռքբերումներ ուղղակի զարմանալի են թվում և կարիք կա լրացուցիչ վերլուծություն անելու դրանց իրական սոցիալական ազդեցությունների և հետևանքների հարցում: Այս հոդվածի նպատակն է ցույց տալ Հարավային Կովկասում ընթացող նկատելի տնտեսական գործընթացները, որոնք ստիպում են մտածել իրական խաղաղության և անվտանգության ավելի բարձր մակարդակի հասնելու հնարավորությունների մասին: Կարևոր է բաց չթողնել այդ հնարավորությունները:
Եվրասիական ինտեգրման գործընթացում արձանագրված են անվիճելի հաջողություններ
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ իրենք ելնում են այն բանից, որ Հայաստանը իրենց դաշնակիցն է և հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունները շատ կարևոր են: Ըստ նրա 2023թ. արդյունքներով հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության շատ բարձր մակարդակ է արձանագրված, որը կազմում է ավելի քան 7,3 մլրդ. դոլար: Ընդ որում, այս տարվա հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է երկու անգամ: Տեմպերը շատ լավն են, տնտեսությունը զարգանում է շատ լավ, - ցիտում է Ա.Օվերչուկին ռուսաստանյան ՏԱՍՍ գործակալությունը: Նա հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանը ակտիվորեն աշխատում է ԵԱՏՄ շրջանակներում: Մեր կողմից ավելացնենք, ր հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության այդ ցուցանիշը մոտ երեք անգամ ավելի բարձր է, քան, օրինակ, Ռուսաստան-Ադրբեջան տնտեսական համագործակցության նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Եվս մեկ հետաքրքիր ցուցանիշ: Համաշխարհային բանկը հաշվարկել է 2023թ. արդյունքով շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշները: Դրանց համաձայն Հայաստանի ցուցանիշը կազմել է $7330: Ադրբեջանի նույն ցուցանիշը կազմել է $6680: Վրաստանի նույն ցուցանիշը կազմել է $6680: Ռուսաստանի շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցնիշը 2023թ. ավելացել է և կազմել է $14250: Համեմատության համար, Թուրքիայի նույն ցուցանիշը կազմել է $11650: Իրանի նույն ցուցանիշը կազմել է $4680: Սա նշանակում է, որ մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների արդյունքում տարածաշրջանում մենք արձանագրել ենք ամենաբարձր ցուցանիշը, որն արդեն միայն երկու անգամ է զիջում Ռուսաստանի ցուցնիշին:
Անհամբերությամբ սպասում ենք Հայաստանի վիճակագրական ծառայության կիսամյակային տվյալներին, որոնց վերլուծությունը կարող է օգնել բացատրելու, թե ինչ ազդեցություն ունի այս զարմանալի իրողությունը Հայաստանի իրական սոցիալական իրավիճակի վրա:
Հետաքրքիր է նաև, որ Արևմուտք-Ռուսաստան փաստացի առճակատման պայմաններում Ռուսաստանը բարձրացրել է իր ՀՆԱ-ի ցուցանիշը: Համաշխարհային բանկը եզրակացրել է, որ Ռուսաստանը և Բուլղարիան այսուհետ իրենց այդ ցուցանշով գտնվում են արդեն ոչ թե զարգացող երկրների խմբում, այլ հաստատվել են զարգացած երկրների խմբում: Այստեղից քաղաքական գործիչերն աշխարհում իրարամերժ երկու եզրակացություն են անում: Առաջինն այն է, որ արգելամիջոցների առատությունը և հիբրիդային պատերազմենրը ոչ թե թուլացրել են Ռուսաստանին, այլ ուժեղացրել են նրան: Հետևաբար, ճնշումը Ռուսաստանի վրա պետք է փոխարինել երխոսությամբ և բանակցություններով: Մյուս կողմից կա դիամետրալ հակառակ եզրակացությունը: Օրինակ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում Վաշինգտոնում լրջորեն քննարկվում է քաղաքական, տնտեսական և ռազմական ճնշումներն էլ ավելի ուժեղացնելու թեման և այդ գաղափարի կողմնակիցները համոզված են, որ միայն էլ ավելի ուժեղ ճնշումներով հնարավոր կլինի զսպել Ռուսաստանին:
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանի մասնակցության թեման վերջին շաբաթներին  կարծես թե սկսել է մարել: Այլևս չեն լսվում հայտարարություններ ԵԱՏՄ-ում մեր անդամակցությունը կասեցնելու վերաբերյալ: Ընդհակառակը, մեր փորձառու դիտորդները գալիս են եզրակացության, որ վերջին երկու տարիներին հայկական բիզնեսի (հատկապես խոշոր բիզնեսի) գլխին ոսկե մուսոնային անձրև է տեղում: Տեղին է նշել, որ մենք սպասում ենք օգոստոսի երկրորդ կեսին, երբ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի առաջատար տնտեսագետները կհրապարակեն 11-րդ ընթացիկ տնտեսագիտական հետազոտության արդյունքները Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի մասին ԵԱՏՄ-ում մեր երկրի անդամակցության համատեքստում:
Տրանսպորտային միջանցքները պետք է աշխատեն անխափան
Հայաստանը առաջ է քաշել նախաձեռնություն «Խաղաղության խաչմերուկ» դառնալու վերաբերյալ: Այս նախաձեռնությունը իրականում խանդ և լարվածություն է առաջացրել տարածաշրջանային հարևանների մոտ: Ադրբեջանը ցանկանում է ամբողջովին իրենով անել Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը: Ինպես հայտնի է, Հյուսիս-Հարավ ռազմավարական առանցքի մասին նախաձեռնությունը պատկանում է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին: Այս նախաձեռնության իմաստն այն է, որ Հնդկաստանից ապրանքները Իրանի նավահանգիստներով պետք է հասնեն Հարավային Կովկաս, Կասպից ծով և Կենտրոնական Ասիա և այնտեղից շարժվեն դեպի Ռուսաստան: Այդ նախաձեռնությունը արդյունավետ դարձնելու համար Իրանը զարգացնում է իր նավահանգիստների թողունակությունը: Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ համաձայնեցված դառնում է գլխավոր միջանցքը, որը կապում է Իրանը Ռուսաստանին: Այս նպատակով նա համոզել է Ռուսաստանի գործընկերնռրին ներդրումներ կատարել ադրբեջանական երկաթուղիներում և ավտոճանապարներում թողունակությունը անգամներ ավելացնելու համար: Ըստ Ադրբեջանի ծրագրերի Հայաստանին և Վրաստանին այս տրանսպորտային միջանցքում, լավագույն դեպքում, երկրորդական տեղ է հատկացվելու: Այսօր քչերն են հավատում, որ օրինակ Աբխազիայով անցնող երկաթուղին կարող է վերագործարկվել, ինչը Հայաստանը և Վրաստանը կդարձներ բանուկ տարանցիկ միջանցքներ Թեհրանը Մոսկվային կապելու գործում:
Ուղղակի զարմանալ կարելի է, թե ինչպիսի հմտությամբ ադրբեջանցիներին և թուրքերին հաջողվեց Հայաստանը հեռացնել Ռուսաստանից, դառնալ Ռուսաստանի ամենավստահելի տնտեսական գործընկերը տարածաշրջանում և ապրանքային հոսքերը ծառայեցնել իր ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Մենք դեռ երեք տարի առաջ գրում էինք այն սպառնալիքի մասին, որը կախվելու է մեր երկրի գլխին, եթե մենք հեռանանք Ռուսաստանից և միայնակ մնանք թուրք-ադրբեջանական ողորմածության առջև: Իրադրությունը զարգացավ հենց այդ ամենավատթար սցենարով և այսօր Ռուսաստանի հետ փաստացի տնտեսական ամենամեծ ծավալներն ունեցող Հայաստանը տարածաշրջանային խոշոր նախագծերի հարցում ոչ մի էական առավելություն չունի: Այդ առավելությունները ամբողջովին գնացել են դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա:
Զբոսաշրջիկների և ռելոկանտների ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա
Հայաստան եկող ռուսաստանցիների թիվը չի պակասում: Անցյալ տարվա տվյալներով Հայաստան մտած զբոսաշրջիկների 55% ռուսաստանցիներ են եղել: Նրանց թիվը կազմել է ավելի քան 1,1 մլն. մարդ: Շատ դժվար է ճշգրիտ ասել, թե ինչքան ռուս ռելոկանտ կա Հայաստանում, բայց ակնհայտ է, որ նրանք պատկառելի ներկայություն ունեն մեր հասարակական ու մշակութային կյանքում: Պետք է հասկանալ այնպես, որ մինչև Ուկրաինական ճգնաժամը մի հասկանալի լուծում չստանա,այս մարդիկ չեն վերադառնալու իրենց տները: 2023թ. իրողություններից մեկն էլ այն էր, որ Ռուսաստանից ստացվող տրանսֆերտները կազմել են բոլոր տրանսֆերտների մոտ 70%-ը և դրանց մեջ ռուս ռելոկանտների ստացած փոխանցումների ծավալը ավելի մեծ է եղել, քան ռուսաստանցի և հայաստանցի հայերի ստացած փոխանցումների ծավալը: Ճշմարտություն է նաև, որ կա հակառակ միտումը. անընդհատ մեծանում է Հայաստանից դեպի Ռուսաստան և Հայաստանից դեպի ԱՄՆ  կատարվող դրամական փոխանցումների ծավալը: Մեր քննարկումները ռուսաստանցի ռելոկանտների հետ բերում են այն եզրակացության, որ Հայաստանում նրանց լավ են վերաբերվում, չեն նեղացնում և չեն օտարացնում մեր հանրային կյանքից: Նույնը չի կարելի ասել ետխորհրդային մյուս երկրների մասին, որտեղից ռելոկանտները փորձում են հեռանալ դեպի Արևմուտք՝ ցանկացած տեղ, որտեղ նրանց կընդունեն: Ընդհանուր առմամբ, մեր հասարակության այս նոր խավի մասնակցությունը տնտեսական կյանքին 2022 և 2023թթ. շատ էական է եղել: Կարծում ենք, որ ինչքան էլ բարդ լինեն քաղաքական հարաբերությունները պաշտոնական Երևանի և պաշտոնական Մոսկվայի միջև, ռուս զբոսաշրջիկները և ռելոկանտները շարունակելու են ժամանել Հայաստան, նույնիսկ ավելի մեծ չափերով:
Ինչպե՞ս Հարավային Կովկասը դարձնել ավելի անվտանգ ու կանխատեսելի
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ընտրվել է նոր նախագահ: Նրանից իրանական հասարակությունը ակնկալում է հետևողական քայլեր երկրի տնտեական հարցերը լուծելու ուղղությամբ: Իրանը ծանրակշիռ երկիր է և էական ազդեցություն ունի Հարավային Կովկասում, մասնավորապես Հայաստանում: Իրանցիների ներկայությունը Հայաստանում նույնպես էական է և իր ծավալներով զիջում է միայն ռուսաստանցիների ներկայությանը: Հայաստանում սպասում են այն ժամանակներին, երբ Թուրքիայի հետ սահմանները կբացվեն և թուրքական կապիտալը կմտնի Հայաստան: Այս հարցում հասարակության մեջ մեծ անհանգստություն կա: Բայց միաժամանակ սառը դատողները հասկանում են, որ նոր աշխարհաքաղաքական իրողությունների պայմաններում սա անխուսափելի հեռանկար է: Կարելի էր այս ժամանակի ընթացքում մի լուրջ, գիտականորեն հիմնավորված քննարկում անցկացնել այն հարցի կապակցությամբ, թե ի՞նչ պետք է անել Հայաստանում թուրք-ադրբեջանական հնարավոր ներթափանցումը չեզոքացնելու համար: Բայց պարզ է, որ Հայաստանի իշխանությունը բոլորովին չի ցանկանում այս թեմայով կոմպետենտ և օբյեկտիվ գիտափորձագիտական հրապարակային քննարկում իրականացնել: Շատ ափսոս: Հայաստանի իշխանությունը հայտարարում է, որ մինչև աշուն պատրաստ է ստորագրելու խաղաղության պայմանագիրը Ադրբեջանի հետ: Սակայն Բաքվում կարծում են, որ այդ պայմանագիրը կստորագրվի, լավագույն դեպքում, այս տարվա վերջում կամ եկող տարվա սկզբին: Առաջադրված պայմաններն էլ հայտի են: Մենք կարծում ենք, որ բարենպաստ տնտեսական գործընթացները խելամիտ դիվանագիտության և ակտիվ քաղաքական կեցվացքի պայմաններում կարող են դուռ բացել ավելի անվտանգ գոյության և կանխատեսելի ապագայի համար:
Պարզ ասած, քաղաքական նպատակը պետք է ձևակերպվի այնպես, որ վստահելի բարեկամների և կանխատեսելի գործընկերների թիվը ոչ թե անընդհատ նվազի, այլ, ընդհակառակը, անընդհատ ավելանա: Հայաստանի իշխանությունը արդեն բավական ժամանակ ուներ իր և ուրիշների սխալների վրա սովորելու համար: Հիմա անհրաժեշտ են հասարակության մեծ մասի վստահությունը վայելող հասկանալի ու կանխատեսելի քայլեր: Տնտեսության վերոհիշյալ զարգացման միտումները կարող են քաղաքական կայունության վրա ազդող գործոններ լինել: Բայց այն մոգական բառերը, որոնք աշխարհի մեծերը կասեն ի լուր բոլորի, որոնք անվտանգ կդարձնեն Հայաստանը և կդարձնեն այն նաև ապահով գործարարության, ավելի բարձր մշակույթի ու հեռանկար ունեցող գիտության երկիր, դեռ չեն հնչել: Այդ բառերը աշխարհի ուժեղների շուրթերով հնչեցնելու համար լուրջ ու խելացի քաղաքականություն է պետք վարել:

Какую пользу можно иметь в виду от региональных экономических развитий?
Близится сезон отпусков. Авторитетные рейтинговые органиации готовятся опубликовать показатели экономического развития за шесть месяцев. Некоторые экономические достижения кажутся просто удивительными и появилась дополноительная необходимость в анализе их реального социального влияния и последствий. Задача данной статьи – показать заметные экономические процессы, происходящие на Южном Кавказе, которые заставляют думать о возможностях установления реального мира и более высокого уровня экономики. Важно не растерять эти возможности.
В процессе евразийской интеграции зарегистрированы очевидные успехи
На прошлой неделе вице-премьер Российской Федерации Алексей Оверчук заявил, что они исходят и того, что Армения – союзник, и что армяно-российские торгово-экономические отношения очень важны. Он сказал, что по итогам 2023г. зарегистрирован очень высокий уровень армяно-российского экономического сотрудничества, который составляет более $7,3 млрд. При этом, в течение января-апреля уже этого года товарооборот по сравнению с тем же показателем прошлого года вырос в два раза. “Темпы очень хорошие, экономика развивается очень хорошо”,- цитирует А.Оверчука российское информационное агентство ТАСС. Он также напомнил, что Армения активно работает в рамках ЕАЭС. От себя добавим, что этот показатель армяно-российского экономического сотрудничества почти в три раза выше, чем показатель экономического сотрудничества Россия-Азербайджан за тот же период. Еще один интересный показатель. Всемирный банк опубликовал показатели ВВП на душу населения по итогам 2023г. По этим данным показатель Армении составил $7330. Тот же показатель Азербайджана составил $6680. Показатель Грузии составил $6680. Показатель ВВП на душу населения у России в 2023г. вырос и составил $14250. Для сравнения: тот же показатель у Турции составил $11650. Тот же показатель у Ирана составил $4680. Это значит, что по итогам наших торгово-экономических отношений в регионе мы зафиксировали самый высокий показатель, который сейчас уже только в два раза уступает показателю России.
Мы с нетерпением ждем данных статистической службы Армении о полугодии, анализ которых может помочь объяснить, какое же влияние эта удивительная реальность оказывает на действительное социальное положение Армении?
Интересно также, что в условиях фактического противостояния между Западом и Россией Россия повысила свой показатель ВВП на душу населения. Всемирный банк сделал вывод, что Россия и Болгария после этого, по своим показателям находятся уже не в группе развивающихся стран, а утвердились в группе развитых стран. Отсюда политические деятели в мире сделали два взаимоисключающего вывода. Согласно первому выводу, изобилие санкций и гибридные войны не ослабили Россию, а усилили ее. Таким образом, давление на Россию нужно поменять на диалог и переговоры. Второй вывод является диаметрально противоположным. Например, на саммите НАТО в Вашингтоне подробно обсуждается тема еще большего усиления политического, экономического и военного давления и сторонники этой идеи убеждены, что только посредством более сильного давления возможно будет сдерживать Россию.
Тема участия Армении в ЕАЭС в последние недели как-будто перестала быть актуальной. Сейчас уже не слышны заявления о приостановке нашего членства в ЕАЭС. И наоборот, наши опытные наблюдатели приходят к выводу, что последние два года на голову армянского бизнеса ( и, особенно, крупного бизнеса) льется «золотой муссонный дождь». Уместно отметить, что мы ждем второй половины августа, когда ведущие экономисты Евразийского экспертного клуба опубликуют итоги 11-го текущего экономического исследования о положении экономики Армении в контексте членств страны в ЕАЭС.
Транспортные коридоры должны функционировать беспрепятственно
Армения выдвинула инициативу «Перекресток мира». Эта инициатива на деле вызывает ревность и напряжение у соседей по региону. Азербайджан хочет полностью присвоить международный транспортный коридор Север-Юг. Как известно, инициатива о стратегичской оси Север-Юг принадлежит премьеру Индии Нарендре Моди. Суть этой инициативы состоит в том, чтобы товары из Индии через порты Ирана дошли бы до Южного Кавказа, Каспийского моря и в Центральную Азию и отсюда дальше двигались в Россию (и наоборот). Для эффективности этой инициативы Иран наращивает пропускаемость своих портов. Азербайджан в согласии с Россией превращается в главный коридор, который связывает Иран с Россией. Для этой цели он убедил российских партнеров сделать инвестиции в азербайджанские железные дороги и автомагистрали для качественного улучшения их использования. Азербайджан хочет сделать Армению и Грузию в данном транспортном коридоре, в лучшем случае, второстипенными (вспомогателными) акторами. Сегодня мало кто верит, что, например, проходящая по Абхазии железная дорога может быть восстановлена, что превратило бы Армению и Грузию в активно работающие транзитные коридоры, которые свяжут Тегеран с Москвой. Просто удивительно, как умело азербайджанцам и туркам удалось отдалить Армению от России и стать самым важным и доверительным экономическим партнером России в регионе, ставя товарные потоки на службу развитию своих инфраструктур. Мы еще три года назад писали о той угрозе, которая нависла бы над нашей страной, если бы мы отдалились от России и остались бы один на один перед турецко-азербайджанской милостью. Ситуация развивалась именно по этому, самому худшему, сценарию и сегодня имеющая самые большие фактические экономические объемы с Россией Армения не имеет никакий серьезных преференций в региональных крупных проектах. Эти преференции полностью отошли к Азербайджану и Турции.
Влияние туристов и релокантов на нашу экономику
Число прибывающих в Армению россиян не сокращается. По данным прошлого года 55% всех въехавших в Армению туристов были гражданами России. Их число составило более 1,1 млн. человек. Очень сложно сказать, сколько российских релокантов есть в Армении, однако очевидно, что они имеют внушительное присутствие в нашей общественной и культурной жизни. Надо понимать, что пока Украинский кризис не получит какого-либо внятного разрешения, эти люди не вернутся в свои дома. Одной из реалий 2023г. было то, что полученные из России прямые трансферты составили 70% всех трансфертов и доля получивших переводы российских релокантов было большим, чем полученные армянами из России и Армении переводы. Правда и то, что есть обратная тенденция: все время увеличиваютя объемы денежных переводов из Армении в Россию и из Армении в США. Наши обсуждения с российскими релокантами приводят к выводу, что в Армении к ним относятся хорошо, не обижают и не отчуждают от нашей общественной жизни. Тоже самое нельзя сказать о других постсоветских странах, откуда релоканты пытаются перебраться на Запад, в любое место, где их примут. В целом, участие этого нового класса людей в нашей экономической жизни в 2022 и 2023гг. было очень существенным. Мы думаем, что какими бы сложными не были бы политические отношения официального Еревана с официальной Москвой, российские туристы и релоканты будут продолжать приезжать в Армению во все более больших масштабах.
Как сделать Южный Кавказ более безопасным и прогнозируемым?
В Исламской Республике Иран избран новый президент. Иранское общество ожидает от него последовательных шагов для решения экономических проблем страны. Иран – региональный тяжеловес и имеет существенное влияние на Южном Кавказе, и в частности, на Армению. Присутствие иранцев в Армении также весьма значительно и по своим масштабам уступает лишь присутствию россиян. В Армении ждут тех времен, когда откроются границы с Турцией и турецкий капитал войдет в Армению. в этом вопросе заметна серьезная обеспокоенность нашего общества. Одновременно очевидно, что в существующих геополитичских реалиях это безальтернативная перспектива. Можно было за это время провести в стране серьезное, научно обоснованное обсуждение на тематику данной проблемы. Было бы интересно понять, что можно было предпринять в Армении для минимизации турецко-азербайджанской экономической экспансии. Однако ясно, что власти Армении совершенно не желают провести компетентное и объективное научно-экспертное публичное обсуждение. Очень жаль. Власть Армении заявлет, что до осени готова подписать мирный договор с Азербайджаном. Однако в Баку думают, что этот договор будет подписан, в лучшем случае, в коце этого года или в начале года следующего. Выдвинутые условия также известны. Мы думаем, что благоприятные экономические процессы в условиях благоразумной дипломатии и активной политики могут открыть дверь к безопасному существованию и прогназируемому будущему.
Говоря проще, политическую цель необходимо сформулировать так, чтобы число доверенных друзей и предсказуемых партнеров все время не сокращалось, а, наоборот, неуклонно росло. Власть Армении имела достаточное время для того, чтобы учиться на своих и чужих ошибках. Сейчас необходимы ясные и предсказуемые шаги, которые пользовались бы доверием большинства населения. Вышеназванные тенденции экономического развития могут быть факторами, влияющими на политическую стабильность. Но те магические слова, которые произнесут сильные мира сего во всеуслышание, и которые сделают Армению более безопасной, превратят бы Армению в страну более удобную  для бизнеса, развития более высокой культуры и имеющую перспективу науки, еще не произнесены. Для того, чтобы эти слова устами сильных мира сего были признесены, необходима серьезная и умная политическая работа.