Իրանի նախագահը Հայաստան կատարելիք այցի նախօրեին խորհրդակցություն է անցկացրել Երևանի և Բաքվի միջև համաձայնագրի թեմայով
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ իր առաջիկա այցերը Հայաստան և Բելառուս ուղղված կլինեն իրանական մասնավոր ընկերությունների դերի բարձրացմանը և նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, մասնավորապես՝ համատեղ ներդրումային նախագծերի առաջխաղացմանը, հայտնում է Mehr-ը։
Փեզեշքիանն այս հայտարարությունն արել է կիրակի օրը բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպման ժամանակ, որը նվիրված էր Հայաստանի և Բելառուսի հետ Իրանի հարաբերությունների քննարկմանը։
Նախագահի պաշտոնական կայքի համաձայն, քննարկումները կենտրոնացած են եղել առանցքային, այդ թվում՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, առևտրի, ներդրումների, առողջապահության, շրջակա միջավայրի, գիտության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում հնարավոր համագործակցության վրա։ Պաշտոնյաները սահմանել են համագործակցության հիմնական խնդիրներն ու հնարավորությունները և քննարկել դրանց լուծման ռազմավարությունները։
Դիտարկվել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային միջանցքի մասին վերջին համաձայնագիրը՝ շեշտադրելով Իրանի ազգային շահերի պաշտպանությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Իրանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Իրանի և Բելառուսի միջև համագործակցության առաջիկա համաձայնագրերն ու հուշագրերը՝ ուղղված դրանց ժամանակին իրականացմանը։
Փեզեշքիանը վերահաստատել է Իրանի հանձնառությունը տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը և հարևան երկրների հետ կապերի ամրապնդմանը՝ կառուցողական փոխգործակցության և փոխադարձ շահի հիման վրա։

Президент Ирана в преддверии визита в Армению провел совещание на тему соглашения между Ереваном и Баку
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что его предстоящие визиты в Армению и Беларусь будут направлены на повышение роли иранских частных компаний и продвижение ранее достигнутых договоренностей, в частности, совместных инвестиционных проектов, сообщает Mehr.
Пезешкиан сделал это заявление в воскресеньеա во время встречи с высокопоставленными официальными лицами, посвященной рассмотрению отношений Ирана с Арменией и Беларусью.
Согласно официальному сайту президента, обсуждения были сосредоточены на потенциальном сотрудничестве в ключевых секторах, включая энергетику, транспорт, торговлю, инвестиции, здравоохранение, окружающую среду, науку, культуру и туризм. Официальные лица определили основные проблемы и возможности для сотрудничества и обсудили стратегии их решения.
Было также рассмотрено недавнее соглашение между Арменией и Азербайджаном  о транспортном коридоре с акцентом на защиту национальных интересов Ирана.
На встрече также были рассмотрены предстоящие соглашения о сотрудничестве и меморандумы между Ираном и Арменией и Ираном и Беларусью, направленные на их своевременную реализацию.
Пезешкиан подтвердил приверженность Ирана расширению регионального сотрудничества и укреплению связей с соседними странами посредством конструктивного взаимодействия и взаимной выгоды.