Մարուքյանն ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին առաջարկում է հանդես գալ Ազգային ժողովի միասնական հայտարարության նախագծով
"Լուսավոր Հայաստան" կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը ՀՀ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցություններին առաջարկում է հանդես գալ Ազգային ժողովի միասնական հայտարարության նախագծով, որում ըստ նրա պետք է հստակ կձևակերպվի հետևյալը՝
ՀՀ Սահմանադրության՝
- 88-րդ հոդվածի 1-ին մասի ուժով՝ Ազգային ժողովը ժողովրդի ներկայացուցչական մարմինն է:
- 105-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանմամբ՝ Խորհրդարանի խմբակցությունները նպաստում են Ազգային ժողովի քաղաքական կամքի ձևավորմանը:
- Հայաստանը բացառում է սուվերեն միջանցքի տրամադրումը Ադրբեջանին կամ որևէ այլ երկրի:
- Հայաստանը կողմ է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից 3 տասնամյակ տևող շրջափակման վերացմանը, ճանապարհների ու կոմունիկացիաների բացմանը:
- Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը չպետք է կապվի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացի հետ և պետք է քննարկվի այդ գործընթացից զատ։ Արցախի Հանրապետության տարածքի հաշվին, առանց Արցախի ժողովրդի ազատ կամքի արտահայտության, չի կարող տեղի ունենալ որևէ դեմարկացիա և դելիմիտացիա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
- Ադրբեջանական զորքը պետք է անհապաղ լքի ՀՀ տարածքը՝ սպասելով և հնարավորություն տալով ստեղծվող հանձնաժողովին կառուցողական աշխատանք իրականացնել։
"Կարծում եմ՝ այս մասով թե՛ իշխանությունը, թե՛ ընդդիմությունն ունեն միևնույն դիրքորոշումը և, ըստ այդմ, որպես երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմին, կարող են և պետք է միասնաբար հանդես գան արտաքին ճակատում՝ ընդունելով Ազգային ժողովի հայտարարությունը",- գրել է Մարուքյանը Facebook-ի իր էջում:

Фракции Национального Собрания Армении должны выступить с совместным заявлением относительно актуальных вопросов повестки страны: Эдмон Марукян
Фракции Национального Собрания Армении должны выступить с совместным заявлением относительно актуальных вопросов повестки страны. Такое мнение высказал председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян на своей странице в Facebook.
«Учитывая тот факт, что Армения - парламентская республика, предлагаю фракциям Национального Собрания выступить с проектом единого заявления НС, в котором четко будет сформулировано следующее:
- Согласно части 1 статьи 88 Конституции РА, Национальное Собрание является представительным органом народа.
- Согласно части 1 статьи 105 Конституции РА, фракции парламента способствуют формированию политической воли Национального Собрания.
- Армения исключает предоставление суверенного коридора Азербайджану или какой-либо другой стране.
- Армения выступает за разблокирование своих границ со стороны Азербайджана и Турции, открытие дорог и коммуникаций.
- Решение нагорно-карабахской проблемы не должно связываться с процессом демаркации и делимитации границ и должно обсуждаться помимо этого процесса. Между Арменией и Азербайджаном не может быть какой-либо демаркации и делимитации за счет территории Республики Арцах.
- Азербайджанские войска должны немедленно покинуть территорию Армении, давая возможность создаваемой Комиссии по демаркации и делимитации границ осуществлять конструктивную работу.
Думаю, что по этим вопросам и власти, и оппозиция имеют единую позицию, и, соответственно, на уровне высшего законодательного органа страны могут и должны совместно выступать на внешнем фронте», - написал Марукян.