Ինչ է ասել կեղծ «Դիաննա Հարությունյանը» ԱԱԾ-ում
«Դիաննա Հարությունյան» անվամբ ֆեյսբուքյան էջի կեղծ օգտատերը, որը ըստ Հայաստանի Ազգային Անվտանգության ծառայության տվյալների ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածել առ այն, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Թրամփին Իրաքում «հաջող օպերացիա» անց կացնելու համար, որի ընթացքում զոհվել էր իրանցի գեներալ Քասեմ Սուլեյմանին, այսօր ԱԱԾ-ում փորձել է բացատրել իր արարքի շարժառիթը։
Նա մասնավորապես պատմել է, որ «Դիաննա Հարությունյան» անվամբ ֆեյսբուքյան էջը ստեղծել է դեռ 2018 թվականին և դրա միջոցով տարածել ընդդիմադիր բնույթի քաղաքական բովանդակությամբ նյութեր։ Կեղծ «Դիաննա Հարությունյանը» նաև ընդունել է, որ ինքն է տարածել վարչապետի Թրամփին շնորհավորելու մասին լուրը, քանզի համարում է, որ ՀՀ երկրորդ նաղագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ապօրինի է ազատազրկված։
Միևնույն ժամանակ նա հավաստել է, որ չի գիտակցել իր արարքի հետևանքները, մասնավորապես այն, որ դա կարող է վնաս հասցնել ազգային անվտանգությանը և պետության շահերին։  Կեղծ «Դիաննա Հարությունյանը» նշել է, որ զղջում և ներողություն է խնդրում իր արարքի համար։
Նշենք, որ օրեր առաջ ֆեյսբուքում լուր տարածվեց առ այն, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իբրև թե շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Իրաքում անց կացրած «հաջող օպերացիայի» կապակցությամբ, որի ժամանակ զոհվել է իրանցի գեներալ Քասեմ Սուլեյմանին։ Լուրը տարածվել է ադրբեջանական ապա իրանական տիրույթւոմ՝ հրահրելով հակահայկական տրամադրություններ։
Այս առընչությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել էր ԱԱԾ-ին գտնել կեղծ ինֆորմացիայի աղբյուրը։ Եվ սյօր արդեն կեղծ «Դիաննա Հարությունյանը» փեռբակալվել է։

Служба национальной безопасности Армении сегодня арестовала пользователя соцсети Facebook, который управлял фейковой страницей под ником «Диана Арутюнян», посредством которой была распространена дезинформация о том, что премьер-министр РА Никол Пашинян, якобы, поздравил президента США Дональда Трампа в связи с «успешной операцией» в Багдаде, во время которой был убит иранский генерал Кассем Сулеймани.
Во время допроса фейковая «Диана Арутюнян», который в реале оказался мужчиной, признался, что открыл страницу в 2018 году и посредством нее распространял политические материалы оппозиционной направленности. Он также признался, что сам является автором фейковой новости о поздравлении Пашиняна Трампу, и сделал это потому, что считает арест второго президента РА Роберта Кочаряна незаконным.
Вместе с тем, он заверил, что не осознавал, что его действия нанесут ущерб армянской государственности и ее национальной безопасности. «ПсевдоДианна» раскаялась в содеянном и попросила за это прощения.
Отметим, что на днях в сети распространилась информация о том, что премьер-министр Никол Пашинян, якобы, поздравил Дональда Трампа с «успешно проведенной» в Ираке операцией, во время которой был убит Кассем Сулеймани. Дезинформация быстро распространилась в азербайджанских сетях, а затем просочилась в иранские ресурсы, провоцируя антиармянские настроения.
В связи с этим премьер Пашинян поручил СНБ выявить источник дезинформации. И уже сегодня автор этой дезинформации был арестован.