Հռոմի ստատուտի վավերացումը ակնհայտորեն ոչ բարեկամական քայլ է Ռուսաստանի նկատմամբ. Կոսաչով
Հայաստանը, ինչպես ցանկացած երկիր, որը վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը, կորցնում է իրավական ինքնիշխանությունը, դա նվաստացուցիչ է, ասել է Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը Telegram-ի իր ալիքում։
«ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը ցանկացած պետության համար նշանակում է ոչ այլ ինչ, քան իրավական ինքնիշխանության կորուստ, որն ինքնին նվաստացուցիչ է: Այդ պատճառով է, որ իսկապես ինքնիշխան պետությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Հնդկաստանը, Չինաստանը, Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան, Իսրայելը, Իրանը և այլք, չեն միանում ՄՔԴ-ին»,- գրել է Կոսաչովը։
Նա նշել է, որ այս վավերացումը «բացահայտ ոչ բարեկամական քայլ է Ռուսաստանի նկատմամբ»։ Հայաստանի խորհրդարանում չկային ուժեր, որոնք կկարողանային «կասեցնել «Հաագայի Ֆեմիդայի կողմից այս երկրի օրինական ստրկացման գործընթացը», - ընդգծել է Կոսաչովը։
«ՄՔԴ-ն իրավունք ունի իր իրավասությունն իրականացնել միացող պետությունների տարածքում ոչ միայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից «իրավիճակների» հղումների հիման վրա կամ իրենց՝ մասնակից պետությունների խնդրանքով (Կանոնադրության 13-14-րդ հոդվածներ) . Հռոմի կանոնադրության 15-րդ հոդվածի համաձայն՝ դատախազը կարող է հետաքննություն սկսել proprio motu (լատիներեն՝ «իր միջնորդությամբ»)՝ հիմնվելով դատարանի իրավասության ներքո գտնվող հանցագործությունների մասին տեղեկությունների վրա», - բացատրել է սենատորը:
«Միամտություն է հավատալ, որ այս կերպ Հայաստանը կկարողանա լուծել Ադրբեջանի հետ հակամարտության գոտում ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների հետաքննության հետ կապված հարցերը։ ՄՔԴ նախադեպային իրավունքը բազմիցս ապացուցել է հակառակը, այն է՝ միջամտություն մասնակից պետությունների ներքին գործերին: Ի վերջո, ապագայում վավերացման այսօրվա որոշումը կարող է շրջվել հենց Հայաստանի իշխանությունների դեմ»,- շարունակել է պատգամավորը։
Նա նաև հավելել է, որ Հռոմի կանոնադրության տեքստը պարունակում է դրույթներ՝ սահմանափակելու «մասնակից պետությունների քրեական իրավասությունը», չնայած այն պնդմանը, որ ՄՔԴ-ն «լրացնում է» քրեական արդարադատության ազգային մարմիններին:
«Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում Հաագայի դատավորները կորոշեն՝ արդյոք կոնկրետ այս կամ այն իրավիճակը Հայաստանի «չուզելու կամ անկարողության» հետևանք է քրեական գործ հարուցելու «պատշաճ կերպով» և դրա հիման վրա, իրենց հայեցողությամբ, իրականացնել իրավազորություն։ (Կանոնադրության 17-րդ հոդված)»,- եզրափակել է ՌԴ խորհրդարանի վերին պալատի փոխխոսնակը։
Հայաստանի խորհրդարանն իր այսօրվա՝ հոկտեմբերի 3-ի նիստում վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը՝ քվեարկության արդյունքներից բխող։

Косачев: Ратификация Римского статута явно недружественный по отношению к России шаг
Армения, как и любая страна, ратифицировавшая Римский статут МУС, теряет юридический суверенитет, это унизительно, заявил вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев в своём Telegram-канале.
«Ратификация Римского статута МУС для любого государства означает не что иное, как утрату юридического суверенитета, что унизительно само по себе. Именно по этой причине к МУС не присоединяются подлинно суверенные государства, включая Россию, США, Индию, Китай, Турцию, Саудовскую Аравию, Израиль, Иран и другие», - написал Косачев.
Он отметил, что эта ратификация – это «явно недружественный по отношению к России шаг». В парламенте Армении не нашлись силы, которые были бы способны «остановить начавшийся процесс юридического закабаления этой страны «гаагской Фемидой», подчеркнул Косачев.
«МУС имеет право осуществлять свою юрисдикцию на территории присоединившихся государств не только на основе передачи «ситуаций» со стороны Совета Безопасности ООН или по просьбе самих государств-участников (статьи 13-14 Статута). Согласно статье 15 Римского статута прокурор может возбуждать расследование proprio motu (что с латыни означает «по собственному побуждению») на основе информации о преступлениях, подпадающих под юрисдикцию Суда», - объяснил сенатор.
«Наивно полагать, что таким образом Армения сможет решать вопросы с расследованием предполагаемых военных преступлений в зоне конфликта с Азербайджаном. Прецедентная практика МУС неоднократно демонстрировала обратное, а именно вмешательство во внутренние дела государств-участников. В конечном итоге, в будущем сегодняшнее решение о ратификации может обернуться против самих армянских властей», - продолжил парламентарий.
Он также добавил, что в тексте Римского статута содержатся положения об ограничении «уголовной юрисдикции государств-участников», несмотря на указание, что МУС «дополняет» национальные органы уголовной юстиции. «В каждом конкретном случае судьи в Гааге будут устанавливать, является ли та или иная ситуация результатом «нежелания или неспособности» Армении возбудить уголовное преследование «должным образом», и на основании этого по своему усмотрению осуществлять юрисдикцию (статья 17 Статута)», - резюмировал вице-спикер верхней палаты российского парламента.
Парламент Армении на заседании во вторник ратифицировал Римский статут Международного уголовного суда, следует из результатов голосования.