Հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել ձայնագրության և դատական, իրավապահ համակարգի իրական վիճակի վերաբերյալ. «Հայաստան» դաշինքը՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ և ԵՄ դեսպաններին
«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել ԲԴԽ լիազորությունները կասեցված Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած ձայնագրության վերաբերյալ, որով նրանց հորդորում է հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել ձայնագրության և դատական, իրավապահ համակարգի իրական վիճակի, ինչպես նաև այլ հարցերի վերաբերյալ:
՛՛Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ և ԵՄ դեսպաններին
Հարգելի՛ տիկին Թրեյսի,
հարգելի՛ տիկին Վիկտորին
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը հրապարակել է ձայնագրություն, որի արժանահավատությունը կասկածի տակ չի դրել կողմերից եւ ոչ մեկը։
Ձայնագրությունը պարունակում է հանցանքի ակնհայտ տարրերի, քրեական գործերին միջամտությունների և կոնկրետ պահանջների չկատարման դեպքում սպառնալիքների փաստեր։
Նման երևույթների մասին մենք բարձրաձայնել ենք բազմիցս և բացառապես բախվել ձեր լռությանը։
Այդ հանգամանքները պետք է քննության առարկա դառնան այն իրավապահ մարմինների կողմից, որոնց, փաստացի, ըստ հրապարակված ձայնագրության, պարտադիր կատարման ցուցումներ է կարողանում տալ Բարձրագույն դատական խորհրդի հայտնի անդամը՝ Գագիկ Ջհանգիրյանը։
Ձայնագրությունը նաև պարունակում է քաղաքական գործունեությանը միջամտելու խոստում, և դրա հետևանքները փաստացի արձանագրված են, այդ թվում՝ իբր արդար ու թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններով։
Դատական համակարգի թիվ մեկ պատասխանատու Գագիկ Ջհանգիրյանը խոստովանում է, որ «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակը գլխավորած Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՅԴ-ի քաղաքական գործունեությանը միջամտելու հանձնառություն է ստանձնել։
Հատկանշական է, որ 2021 թվականի հունիսի 20-ի ընտրությունների օրը և դրան նախորդած եւ այնուհետև հաջորդած ժամանակահատվածներում ընդդիմադիր քաղաքական թիմի նկատմամբ դատական համակարգի ակնհայտ կողմնակալ, կախյալ վարքագծի մասին մեր կողմից քանիցս բարձրաձայնվել էր և կրկին բախվել ձեր լռությանը։
Ելնելով վերոգրյալից՝ ակնկալում ենք․
1) հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել հրապարակված ձայնագրության և դատական, իրավապահ համակարգի իրական վիճակի վերաբերյալ,
2) հրապարակավ դիրքորոշում հայտնել՝ արդյո՞ք Գագիկ Ջհանգիրյանի կիրառած ու հայտնած ձևի ու բովանդակության դատական բարեփոխումները դեռևս արժանանում են ձեր աջակցությանը։
Նշված հարցադրումներին սեղմ ժամկետում պատասխան չտրամադրելը ողջամտորեն կդիտարկվի որպես նման ակնհայտ ապօրինություններին խրախուսում ձեր կողմից։
Պատճենը՝ ՀՀ-ում հավատարմագրված բոլոր դեսպաններին։
«Հայաստան» խմբակցություն
20.06.2022թ.՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ այսօր հրավիրած ասուլիսի ընթացքում Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից հրապարակվել է ձայնագրություն իրեն վերաբերող քրեական գործի որոշ հանգամանքների վերաբերյալ:
Նշենք, որ շուտով լրանում է Արթուր Դավթյանի պաշտոնավարման ժամկետը, իշխանությունները Գլխավոր դատախազի պաշտոնում առաջարկել են արդարադատության նախարարի նախկին տեղակալ Աննա Վարդապետյանի թեկնածությունը։
Ավելի վաղ դատախազությունը հերքել է մամուլում շրջանառվող այն լուրերը, թե իբր ներկայիս գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պաշտոնավարումը ավարտելուց հետո նշանակվելու է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ։

Публично высказать позицию по фактическому состоянию аудиозаписи и судебной, правоохранительной системы: "Армения" - послам США и ЕС в РА
Блок "Айастан" распространил заявление по поводу аудиозаписи, опубликованной отстраненным от полномочий ВСС Рубеном Вардазаряном, в котором призывает их публично высказать позицию по поводу аудиозаписи и реального состояния судебной, правоохранительной системы, а также по другим вопросам.
՛՛Послам США и ЕС в Республике Армения
Уважаемая г-жа Трейси, Уважаемая г-жа Викторин,
Сегодня председателем Высшего судебного совета Армении Рубеном Вардазаряном (полномочия которого приостановлены) была обнародована запись, достоверность которой ни одна из сторон не поставила под сомнение. Запись содержит элементы явного преступления, вмешательства в уголовные дела, угрозы в случае невыполнения конкретных требований. Мы многократно поднимали вопрос о наличии подобных явлений, однако с Вашей стороны всегда следовало молчание.
Эти обстоятельства должны стать предметом расследования со стороны тех правоохранительных органов, которым, фактически, согласно опубликованной записи, может давать известный член Высшего судебного совета Гагик Джангирян. В записи также содержится обещание вмешаться в политическую деятельность, последствия которой фактически зафиксированы, в том числе якобы честными и прозрачными парламентскими выборами.
Ответственный номер один за судебную власть Гагик Джангирян признается, что взял на себя обязательство по вмешательству в политическую деятельность лидера блока «Айастан» Роберта Кочаряна и АРФ Дашнакцутюн. Примечательно, что в день выборов 20 июня 2021 г., в периоды до и после этого нами неоднократно поднималась проблема явно предвзятого и зависимого поведения судебной власти по отношению к оппозиционной политической команде, но все это было встречено молчанием с Вашей стороны.
На основании вышеизложенного ожидаем:
Выразить публичную позицию по поводу опубликованной записи и о реальном состоянии судебной, правоохранительной системы;
Выразить публичную позицию продолжаете ли Вы поддерживать судебные реформы, осуществляемые Гагиком Джангиряном, в подобной форме и сути?
Непредоставление ответов на вышеуказанные вопросы в сжатые сроки будет рассматриваться, согласно здравой логике, в качестве доказательства Вашей поддержки вышеизложенным очевидным правонарушением.