ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ դեսպանը մտքեր են փոխանակել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգի շուրջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Վարչապետն ընդգծել է հայ-ամերիկյան համագործակցության, ռազմավարական երկխոսության ակտիվացումը և կարևորել ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի հստակ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, որը նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն առաջնորդվում է խաղաղության հաստատման օրակարգով և բարձր է գնահատում միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների շարունակական օժանդակությունն այդ գործընթացին:
Լին Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին գնահատականի համար և վերահաստատել ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը մեր երկրի ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, տարածաշրջանային կայունության հաստատմանը: Այս համատեքստում Լին Թրեյսին հիշատակել է օրեր առաջ ՀՀ վարչապետի՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ ունեցած հեռախոսազրույցը, ինչպես նաև ամերիկյան կողմի գոհունակությունը հայտնել երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման գործում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցի ջանքերի կապակցությամբ:

Пашинян на встрече с послом США заявил о важности четкой позиции Вашингтона в вопросе Карабаха
США готовы и впредь поддерживать демократические реформы в Армении и процесс урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявила на встрече с премьер-министром Николом Пашиняном 26 мая Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси.
Как сообщили Новости Армении –  в пресс-службе Правительства республики, в ходе встречи Пашинян упомянул об активизации армяно-американского сотрудничества, стратегического диалога, а также подчеркнул важность четкой позиции США, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в вопросе урегулирования карабахского конфликта, что способствует региональной стабильности. Он отметил, что Правительство Армении руководствуется мирной повесткой и высоко ценит непрерывное содействие международных партнеров, в том числе и США, этому процессу.
В свою очередь, Трейси поблагодарила премьер-министра Армении за его оценку и подтвердила готовность США и впредь поддерживать демократические реформы в стране, процесс урегулирования карабахского конфликта и установления региональной стабильности. В этом контексте посол упомянула о состоявшейся несколько дней назад телефонной беседе Пашиняна с госсекретарем США Энтони Блинкеном, а также выразила удовлетворение американской стороны по части усилий посла Армении в США Лилит Макунц в деле активизации двусторонних отношений.