ՀՀ նախագահը Ալիևի՝ Սահմանադրությունը փոխելու պահանջի մասին. հիմա ոչ մի հանրաքվե չի լինի
ռհասարակ, իշխանությունները Սահմանադրությունը ցանկանում էին փոխել մինչև այս բոլոր իրադարձությունները: Ես նկատի ունեմ 2018 թվականից հետո եկած իշխանությունները: RTVI Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
«Դրա մասին խոսք է բացվել հենց անմիջապես դրանից հետո, և նույնիսկ ստեղծվել է հանձնաժողով: Մարդիկ սկսել են աշխատել, քննարկել: Դա կապված չէ խաղաղության պայմանագրի հետ: Առանց դրա մենք պարզապես պետք է փոխեինք Սահմանադրությունը, քանի որ այն Սահմանադրությունը, որով հիմա աշխատում ենք, ստեղծվել է մեկ անձի գաղափարի հիման վրա՝ վարչապետ, որը պետք է լիներ վարչապետ»,- շեշտելով, որ խոսքը ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասին է:
Ըստ նրա՝ ՀՀ այս Սահմանադրության մեջ խախտվել է իշխանության կառուցվածքների հավասարակշռությունը, և դրանից ելնելով այն պետք է փոխվեր:
ՀՀ նախագահը պարզաբանել է, որ Սահմանադրությունը մինչև օրս չի փոփոխվել դրան հաջորդող իրադարձությունների պատճառով:
«Որովհետև 2020 թվականին պատերազմ էր, այնուհետև՝ տեղի ունեցած իրադարձությունները։ Այսինքն՝ ժամանակ չի եղել։ 2021 թվականին արտահերթ ընտրություններ էին։
Դա չի վերաբերում Ալիևի պահանջներին»,- նշել Խաչատուրյանը։
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ գործող Սահմանադրությունը չի խոչընդոտում Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ևս նմանատիպ եզրակացության է հանգել։
ՀՀ նախագահը հավելել է, որ կոնկրետ այս պահին Սահմանադրության վերաբերյալ ոչ մի հանրաքվե չի լինի։
«Ոչ մի հանրաքվե հիմա չի լինի։ Մենք հիմա գնում ենք դեպի ընտրություններ։
Հաջորդ տարի՝ հունիսին մեզ մոտ ընտրություններ են անցկացվելու»,- նշել է նա։
Վահագն Խաչատուրյանը հավելել է, որ Հայաստանը կհամոզի Ադրբեջանին, որ Սահմանադրությունը խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը չի խոչընդոտում։

Президент Армении о требовании Алиева изменить Конституцию: Никакого референдума сейчас не будет
Вообще желание у властей было до всех этих событий изменить Конституцию. Я имею в виду власти, которые пришли после 2018 года. Об этом в интервью RTVI Новости заявил президент Армении Ваагн Хачатурян.
«Об этом разговор шел именно после этого сразу, и даже была образована комиссия. Люди начали работать, обсуждать. Это не связано с мирным договором. Без этого просто нам нужно было именно изменить Конституцию, потому что, та  Конституции, по которой мы сейчас работаем, была создана вообще-то по идее одного человека: премьер-министра, который должен был быть премьер-министром», - уточнив, что речь идет о третьем президенте Армении Серже Саргсяне.
По его словам, в этой Конституции Армении было нарушено равновесие властных структур, и ее надо было изменить, исходя из этого.
Президент Армении уточнил, что Конституция до сих пор не была изменена из-за последовавших событий.
«Потому что 2020 год  - война, потом события, которые происходили. То есть времени не было. 2021 год - внеочередные выборы.
Это не касается требований Алиева», - отметил Ваагн Хачатурян.
При этом президент Армении подчеркнул, чтонынешняя Конституция, не мешает подписанию мирного договора с Азербайджаном.
Он напомнил, что к подобному выводу пришел также Конституционный суд Армении.
Президент Армении добавил, что конкретно сейчас никакого референдума по Конституции не будет.
«Никакого референдума сейчас не будет. Мы сейчас идем к выборам.
На следующий год, в июне месяце у нас будут выборы», - сказал он.
Ваагн Хачатурян добавил, что Армения убедит Азербайджан, что Конституция не мешает подписанию мирного договора.