Հայաստանը շահում է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից. Պեսկով
Հայաստանը շահում է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից, եւ հույս կա, որ Երեւանը դա հաշվի կառնի արտաքին քաղաքականությունը կառուցելիս, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Պեսկովն ուշադրություն է դարձրել, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համագործակցությունը միանգամայն փոխշահավետ է։ Նա նաեւ ասել է, որ հետխորհրդային տարածքում Հայաստանը առավել դինամիկ զարգացող երկիրն է. նրա ՀՆԱ-ն անցած տարի գերազանցել է 15 տոկոսը։
«Դա մասամբ տեղի է ունենում մեր երկրի հետ շատ սերտ փոխշահավետ համագործակցության եւ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պատճառով, դա միանշանակ է։ Սա ցուցադրում են թվերը։ Ավելանում է ապրանքաշրջանառությունը, ավելանում է շահը, տրանսպորտային ծառայությունները, պարզապես ծառայությունները, ֆինանսական հատվածը...  Հայաստանը շահում է դրանից, այսինքն՝ շահում է հայ ժողովուրդը»,- ասել է Պեսկովը։
Ռուսաստանի պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղարը վստահ է, որ «այս ամենը հաշվի կառնվի հայկական ղեկավարության կողմից արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ որոշումներ կայացնելիս»։ «Դա, իհարկե, սուվերեն որոշում է... Մենք դեմ ենք, որպեսզի որեւէ մեկին ինչ-որ բան թելադրենք։ Մենք կողմ ենք, որպեսզի միասին վաստակենք, միասին դառնանք ավելի երջանիկ եւ ավելի հարուստ։ Եվ մենք վստահ ենք, որ մեր հայ բարեկամները սա նույնպես հասկանում են»,- ընդգծել է նա։

Песков заявил, что Армения выигрывает от членства в ЕАЭС
Армения выигрывает от членства в ЕАЭС, и есть надежда, что Ереван будет это учитывать при выстраивании внешней политики, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
Песков обратил внимание, что сотрудничество России и Армении абсолютно взаимовыгодное. Он также сказал, что на постсоветском пространстве Армения наиболее динамично развивается - рост ее ВВП за прошлый год превысил 15%.
«Отчасти это происходит из-за очень тесного взаимовыгодного сотрудничества с нашей страной и от членства Армении в ЕАЭС, это однозначно. Это демонстрируют цифры. Растет товарооборот, растет выгода, транспортные услуги, просто услуги, финансовый сектор... Армения выигрывает от этого, то есть выигрывает армянский народ», - сказал Песков.
Пресс-секретарь главы российского государства выразил уверенность, «что это всё будет учитывать армянское руководство при принятии своих решений по внешней политике». «Это, конечно, суверенное решение... мы против того, чтобы кому-то что-то диктовать. Мы за то, чтобы вместе зарабатывать, вместе становиться счастливее и богаче. И мы уверены, что наши друзья армяне тоже это понимают», - подчеркнул он.