ՀՀ կառավարությունն արցախցիներին ևս երկու ամիս կտրամադրի 40 ու 20 հազար դրամ աջակցություն
Կառավարության այսօրվա նիստին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրեց նախագիծ, համաձայն որի` պատերազմի հետևանքով Արցախից տեղահանված կամ անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիները 2022թ. հունվար-փետրվար ամիսներին ևս կստանան դրամական աջակցություն:
Նախարարի խոսքով` միջոցառման շահառուներից շատերը դեռևս չեն լուծել բնակարանային խնդիրները, լուծված չեն նաև որոշների զբաղվածության խնդիրներն ու գտնվում են սոցիալապես ոչ բարենապաստ վիճակում:
Սրանով ու ձմեռակացի հնարավոր դժվարություններով պայմանավորված` առաջարկվում է աջակցության ժամկետները ևս երկու ամսով երակարձագել:
Այսպիսով` մինչև 18 տարեկան քաղաքացիները, 1-ին և 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող անձինք ամսական կստանան 40 հազար դրամ, մյուս շահառուները` 20 հազար դրամ:

Выселенным из Арцаха в результате войны лицам социальная помощь будет предоставлена еще 2 месяца
Решением правительства от 27 января гражданам, выселенным из Арцаха или потерявшим недвижимость в результате войны лицам, будет предоставлена денежная помощь еще 2 месяца (январь-февраль 2022 года).
Как сообщил министр труда и социальных вопросов Армении Нарек Мкртчян, это решение было принято с учетом того, что пока не решены жилищные и социальные проблемы многих из бенефициаров программы. «Люди находятся в социально неблагоприятной ситуации, что усугубляется трудностями, обусловленными зимой.
Несовершеннолетним и инвалидам первой или второй групп будет выплачиваться по 40 тысяч драмов в месяц, всем остальным гражданам – вне зависимости от возраста и пола - по 20 тысяч драмов в месяц», - сообщил министр.