ՀՀ-ին և Ադրբեջանին օգնելու իրենց ցանկությամբ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն ուզում են ճնշել ՌԴ օրինական շահերը տարածաշրջանում. Լավրով
Մենք դրել ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հիմքը, երբ շնորհիվ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձնական միջամտության 2020թ. նոյեմբերին ստորագրվեց առաջին եռակողմ հայտարարությունը վերջնական կարգավորման սկզբունքների մասին, եւ այնուհետեւ ընդունվեցին էլի մի քանի եռակողմ հայտարարություններ բարձր մակարդակով, որոնք նվիրված են այն ջանքերի տարբեր ասպեկտներին, որոնք անհրաժեշտ են, որպեսզի իրավիճակը լիովին կարգավորվի։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Սա վերաբերում է այդ թվում տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, եւ ընդհանրապես Հարավային Կովկասում։ Մենք դեմ չենք, որ միջազգային այլ խաղացողներ փորձեն իրենց ուժերը միջնորդությունում։ Գլխավորն այն է, որպեսզի այդ միջնորդությունը հետապնդի պայմանավորվածությունների ապահովման նպատակ, որոնք կարտացոլեն հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների, հայկական եւ ադրբեջանական պետությունների շահերի հավասարակշռությունը։
Ցավոք, նրանում, ինչ այժմ անում է ԱՄՆ-ն, եւ անում է Եվրամիությունը, մենք ավելի շատ տեսնում ենք, որ ցանկություն չկա օգնելու պայմանավորվելուն, այլ կա ցանկություն թափանցելու տարածաշրջան, ճնշելու ՌԴ օրինական իրավունքները եւ ցանկություն ինքնահաստատվելու որպես ինչ-որ ուժեր, որոնք այստեղ կխաղան իբր վճռական դեր։ Դա արտացոլում է Արեւմուտքի՝ այն տարածաշրջաններում հաստատվելու ձգտման այդ նույն գործընթացը, որոնք հեռու են գտնվում ՆԱՏՕ եւ Եվրամիության անդամների սահմաններից։ Եվ դա քիչ ընդհանուր բան ունի իրադրության կայունացմանն օգնելու անկեղծ ցանկության հետ։
Մեր գործընկերները Երեւանում եւ Բաքվում, հույս ունեմ, սա հասկանում են, համենայն դեպս՝ մենք բացահայտ քննարկում ենք նրանց հետ այն, ինչ տեղի է ունենում, եւ մեկ անգամ եւ ընդգծեմ՝ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը հնարավոր է բացառապես եռակողմ այն հայտարարությունների լիակատար կատարման շրջանակում, որոնք ստորագրվել են ՌԴ, Ադրբեջանի նախագահների եւ Հայաստանի վարչապետի կողմից»։

Глава МИД РФ считает, что у Запада нет искреннего желания помочь мирному процессу между Баку и Ереваном
Глава МИД РФ Сергей Лавров считает, что у Запада нет искреннего желания помочь мирному урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Как передает ТАСС, такое мнение высказал глава российского внешнеполитического ведомства журналистам по итогам заседания Совета министров иностранных дел (СМИД) государств - участников Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
“К сожалению, и в том, что делают сейчас Соединенные Штаты, и в том, что делает Европейский союз, мы усматриваем больше не желание помочь договориться, а желание проникнуть в регион, желание потеснить законные интересы Российской Федерации и желание утвердить себя в качестве неких сил, которые будут здесь играть чуть ли не решающую роль”, - отметил Лавров.
По его мнению, такие действия Запада отражают его стремление "к экспансии на регионы, которые находятся далеко от границ членов НАТО и членов Евросоюза, и это имеет мало общего с искренним желанием помочь стабилизировать обстановку".
"Наши партнеры и в Ереване, и в Баку, я надеюсь, это понимают. По крайней мере, мы откровенно обсуждаем с ними происходящее", - сказал Лавров.
"Мы не против того, чтобы другие международные игроки пробовали свои силы в посредничестве", - заверил он. При этом российский министр предупредил: "Главное, чтобы это посредничество преследовало цель обеспечения договоренностей, которые будут отражать баланс интересов армянского и азербайджанского народов, армянского и азербайджанского государств".