ՀՀ-ի պետականության համար կարևոր օրերին «Վարչապետի գավաթ»-ի մրցաշարերի անցկացման նպատակն է՝ ցույց տալ կապն օրվա իրադարձության և քաղաքացու միջև. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» լողի սիրողական մրցաշարի պարգևատրման արարողությանը:
Մրցաշարն անկացվել է Սևանա լճում՝ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ (նախկին Շորժա) համայնքին հարակից լողափնյա տարածքում՝ երկու տարիքային խմբով. 1-ին տարիքային խումբ՝ 18-ից 35 տարեկան կանայք, 18-ից 40 տարեկան տղամարդիկ, 2-րդ տարիքային խումբ՝ 36 տարեկանից բարձր տարիքի կանայք, 41 տարեկանից բարձր տարիքի տղամարդիկ: Կանայք մրցել են 1000 մետր, իսկ տղամարդիկ՝ 1500 մետր լողատարածություններում:
Պարգևները մրցանակակիրներին հանձնել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը: Նիկոլ Փաշինյանը հուշանվերներ և դիպլոմներ է հանձնել նաև ամենատարեց մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է ներկաներին, մրցաշարի մասնակիցներին ու մրցանակակիրներին. «Նախ թույլ տվեք բոլորիս շնորհավորել Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձի առթիվ: Մենք աշխատում ենք, և գաղափարն էլ հենց այդպիսին է՝ «Վարչապետի գավաթի» մրցաշարերն անցկացնել Հայաստանի պետականության համար կարևոր օրերին: Իհարկե, միշտ չէ, որ ճշգրիտ համընկնում է, բայց գավաթի միջոցառումները նվիրված են հենց պետական տարբեր օրերին, և նպատակն էլ հենց դա է՝ ցույց տալ կապն օրվա իրադարձության և քաղաքացու, անհատի միջև, ցույց տալ ապրելու և արարելու, անկախ պետություն ունենալու, հաղթելու մեր կամքը, ճեղքումներ իրականացնելու, նոր գաղափարներ բերելու և նոր գաղափարներն իրագործելու:
Ուզում եմ նախ ևս մեկ անգամ շնորհավորել բոլոր հաղթողերին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր մասնակիցներին՝ առաջին հերթին այս մթնոլորտի համար: Պիտի անկեղծ խոստովանեմ, որ այո, իրոք կար պահ, երբ մտածում էինք, թե մեզ չի հաջողվի իրականացնել «Վարչապետի գավաթ» լողի մրցաշարը, այն էլ Սևանա լճում: Քննարկում էինք և մտավախություն ունեինք, որ հնարավոր է մասնակիցների թիվը մինիմալ լինի: Ի ի վերջո քննարկումների արդյունքում որոշեցինք, որ եթե նույնիսկ մեկ մարդ մասնակցի՝ հանուն այդ այդ մեկ մարդու արձագանքին պետք է մրցաշարն իրագործենք: Չնայած ավելի քան 130 մասնակից ունենալը շատ լավ ցուցանիշ է, բայց մեր խնդիրն է այնպես անել, որ ամեն տարվա հետ մասնակիցներն ավելի շատանան:
Մեր հաջորդ խնդիրն է՝ ի վերջո ևս մեկ անգամ այս միջոցառմամբ ուշադրություն հրավիրել Սևանա լճի, նրա զբոսաշրջային հնարավորությունների և մասնավորապես՝ այս ափի, արևելյան ափի պոտենցիալի վրա, նաև, իհարկե, հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի մեր սիրելի հայրենակիցները մրցման մեջ նաև ինքնադրսևորվեն, հնարավություն ունենան իրենց ուժերը փորձարկել: Պիտի խնդրեմ ևս մեկ անգամ ծափերով ողջունենք մեր ամենատարիքով մասնակիցներին, որովհետև իսկապես մեծ անակնկալ էր, երբ իմացա, որ մեր մրցաշարին մասնակցում են 75, 81 տարեկան քաղաքացիներ: Ուզում ? ?մ նաև ընդգծել, որ Վարչապետի հիմնադրամից 200 հազարական դրամ դրամական պարգև կփոխանցվի մրցաշարի ամենատարեց մասնակիցներին:
«Վարչապետի գավաթ» մրցաշարը կայանում է, և ուզում եմ մի նրբության մասին խոսել: Ցանկանում ենք «Վարչապետի գավաթ»-ի մրցաշարարեր իրականացնել այն մրցաձևերից, որտեղ, ըստ էության, հնարավորինս քիչ թանկարժեք ենթակառուցվածքներ անհրաժեշտ կլինեն, որպեսզի բոլոր ցանկացողները կարողանան մարզվել և մասնակցել մրցումներին: Սևանա լիճը, ցավոք, շատ կարճ սեզոնով, բայց մատչելի է բոլորին, բոլորը կարող են լողալ սովորել և պատրաստվել մյուս մրցաշարերին: Այդպես էլ վազքի մրցաշարը, սեղանի թենիսը, չնայած ավելի մեծ ներդրում է պահանջում, սակայն համեմատաբար ավելի մատչելի մրցաձև է, հեծանիվը նույնպես համեմատաբար մատչելի է: Իսկ դպրոցականների խճուղավազք մրցաշարը դառնում է «Վարչապետի գավաթ»-ի շարքի ամենակարևոր, ամենագեղեցիկ անկյունաքարային միջոցառումը:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալոււթյուն հայտնել նախ այն ընկերություններին, որոնք աջակցում են այս մրցաշարի կազմակերպմանը: Նշվեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության անունը: Եվ շատ շնորհակալ եմ, որ աջակցում է լոգիստիկ հարցերով, նաև այն ընկերություններին, որոնք որպես հովանավոր են հանդես գալիս: Իհարկե, ՀՀ կառավարությունը հոգում է մրցաշարի բոլոր ծախսերը և կշարունակի հոգալ, բայց երբ նաև գործընկերներ են միանում, իրենց ներդրումն են բերում այս իրադարձության կազմակերպմանը, դա, իհարկե, կրկնակի ուրախալի է:
Շնորհակալություն կազմակերպիչներին, փրկարարներին, որոնք ուղեկցել են, բոլոր ներկաներին, մրցաշարի մասնակիցներին: Մինչ հաջորդ հանդիպում՝ սեպտեմբերի 20-ին «Վարչապետի գավաթ»-ի հերթական մրցաշարին՝ խճուղային վազքին»:

Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в церемонии награждения победителей любительского турнира по плаванию “Кубок премьер-министра Республики Армения”.
Турнир состоялся на озере Севан, на территории около общины Шогакат (прежнее название - Шоржа) Гегаркуникской области. Соревнование проводилось в двух возрастных категориях: первая - женщины 18-35 лет, мужчины 18-40 лет, вторая - женщины старше 36 лет, мужчины старше 41 года. Для женщин дистанция составила 1000 метров, для мужчин - 1500 метров.
Победителям награды вручили премьер-министр Никол Пашинян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, министр здравоохранения Анаит Аванесян и губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян. Никол Пашинян вручил памятные подарки и дипломы также самым возрастным участникам.
Премьер-министр приветствовал присутствующих, участников и победителей турнира: “Прежде всего позвольте поздравить всех с 32-й годовщиной принятия Декларации о независимости Республики Армения. Мы работаем, и идея именно в том, чтобы проводить турниры “Кубка премьер-министра” в важные для государственности Армении дни. Конечно, не всегда эти даты точно совпадают, но турниры посвящены разным государственным дням, и цель именно в этом: показать связь между событием дня и гражданином, личностью; показать на шу волю жить и созидать, иметь независимое государство, побеждать, осуществлять прорывы, создавать новые идеи и реализовывать новые идеи.
Хочу еще раз поздравить всех победителей и поблагодарить всех участников, в первую очередь, за эту атмосферу. Должен честно признаться, что да, был момент, когда мы думали, что не сможем провести турнир по плаванию “Кубок премьер-министра Республики Армения”, тем более на озере Севан. Мы обсуждали и боялись, что количество участников может быть минимальным. В конце концов в результате обсуждений мы решили, что даже если будет участвовать один человек, ради реакции этого человека мы должны провести турнир. Хотя наличие более 130 участников — это очень хороший показатель, наша задача — сделать так, чтобы количество участников увеличивалось с каждым годом.
Наша следующая задача – этим мероприятием еще раз привлечь внимание к озеру Севан, к его туристическим возможностям, и в частности, к потенциалу этого берега, восточного берега, а также, конечно же, создать возможность, чтобы наши дорогие соотечественники самовыражались в этом соревновании, имели возможность испытать свои силы. Должен попросить еще раз поддержать аплодисментами наших самых старших участников, потому что это было действительно большим удивлением, когда я узнал, что в нашем турнире есть 75-летни? ? и 81-летний участники. Также хочу подчеркнуть, что самым возрастным участникам турнира будет вручено по 200 тыс драмов из фонда премьер-министра.
Турнир “Кубок премьер-министра Республики Армения” идет по пути становления, и я хочу подчеркнуть один нюанс. Мы хотим проводить турниры “Кубка премьер-министра” по тем видам спорта, в которых, по сути, нужно как можно меньше дорогостоящей инфраструктуры, чтобы все желающие могли тренироваться и участвовать в соревнованиях.
Озеро Севан, к сожалению на очень короткий сезон, но доступно каждому, каждый может учиться плавать и готовиться к следующим турнирам. То же самое касается турниров по бегу, настольному теннису, который, хотя и требует больше вложений, но является относительно более доступным видом спорта, велоспорт также относительно доступный вид спорта. А самым главным, самым красивым и краеугольным событием серии “Кубка премьер-министра” становится турнир по командному шоссейному бегу среди школьников.
Еще раз хочу поблагодарить в первую очередь те компании, которые поддерживают организацию этого турнира. Было озвучено название компании “Южно-Кавказская железная дорога”. И большое спасибо за поддержку в вопросах логистики, а также тем компаниям, которые выступают в качестве спонсоров. Конечно, правительство Армении покрывает все расходы по проведению турнира и будет продолжать делать это, но когда партнеры также присоединяются и вносят свой вклад в организацию этого мероприятия, это, конечно, вдвойне приятно.
Спасибо организаторам и сопровождавшим участников турнира спасателям, всем присутствующим и участникам турнира. До следующей встречи 20 сентября, на турнире “Кубка премьер-министра” по шоссейному бегу”.