ՀՀ-ի համար առաջնահերթ երեք հիմնական ուղղություններն են խաղաղությունը, կրթությունը, բանակը. վարչապետն ընդունել է «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը ողջունել է աշակերտներին, անդրադարձել է կառավարության գործունեությանը, կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության հռչակագրին, Անկախության հանրաքվեին և այլ հարցերի:
«Այսօր սեպտեմբերի 2-ն է, երեկ սեպտեմբերի 1-ն էր. շատ կարևոր և սիմվոլիկ երկու օր մեզ համար: Գիտեք, որ 1991 թվականի այս օրը Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի և Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ որոշմամբ ընդունվել է Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության հռչակագիր, սեպտմբերի 1-ն էլ՝ Գիտելիքի օրն է: Կարծում եմ, որ այս երկու օրերի հարաբերությունը կամ այս երկու օրերի սիմվոլիկան շատ կարևոր է մեր ապագայի համար: Ինչո՞ւ: Որովհետև մենք, ըստ էության, խոսում ենք մի ժամանակաշրջանի և պրոցեսների մասին, որոնց արդյունքում, ի վերջո, անկախություն է հռչակվել Հայաստանի Հանրապետությունում:
Պետք է ասել, որ մեր պետության հիմնադրման առումով՝ օգոստոսը և սեպտեմբերը շատ մեծ, էական նշանակություն ունեցող ամիսներ են. 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին ընդունվել է Անկախության հռչակագիրը, 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել Անկախության հանրաքվեն»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ նախ շատ կարևոր է իմանալ, ճանաչել և հասկանալ մեր պատմությունը. «Պետք է հասկանանք՝ ի՞նչ է տեղի ունեցել 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ից առաջ և դրանից հետո, ինչո՞ւ է տեղի ունեցել, և կարողանանք ճիշտ հետևություններ անել, որն ամենևին էլ հեշտ գործ չէ, որովհետև պատասխանները նոր հարցեր են բերում: Այս գործընթացը երբեք էլ չի ավարտվում: Շատ հայտնի ասացվածք կա՝ պատմությունից պետք է դասեր քաղել, բայց ինչ դասեր քաղել: Ամեն ինչից էլ պետք է դասեր քաղել՝ պատմությունից էլ է պետք դաս քաղել, դասից էլ է պետք դաս քաղել, կյան? ?ից էլ է պետք դաս քաղել, քաղած դասից էլ է պետք դաս քաղել: Բայց հատկապես՝ ինչ դաս պիտի քաղենք: Ամենաբարդը դա է, և երևի ամենահաջողակները նրանք են, ովքեր, իրոք, կարողանում են քաղել, որովհետև պատմության դաս չէ, որ մի տեղ դարակում դրված է»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ իր համար ամենակարևոր հետևությունն այն է, որ պետք է աշխատանքները պլանավորել. «Ես ուզում եմ վերադառնալ 90-ականների սկիզբ և փորձել գտնել նախագիծ, թե արդյոք մենք պլանավորել ենք՝ ինչպիսին ենք ուզում տեսնել Հայաստանը 2000, 2005, 2010, 2015 2020, 2022 թվականներին. այդպիսի նախագիծ մենք, անկեղծ ասած, չենք ունեցել։ Հիմա արդյոք մենք ունենք նախագիծ, թե ինչպիսին ենք ուզում տեսնել Հայաստանը 2050 թվականին։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ես ներկայացրեցի Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությունը, որը չեմ ասի, բնականաբա? ?, թե կատարյալ փաստաթուղթ է, բայց, համենայնդեպս, դա փորձերից մեկն է պլանավորել, թե ինչպիսին ենք ուզում տեսնել Հայաստանը 2050 թվականին։ Եվ կարծում եմ՝ ապագայի պլանավորումը նաև այն է, որ մեզ պետք է օգնի դասեր քաղել անցյալից և այսօր ապրելու էներգիա ստանալ»:
Նիկոլ Փաշինյանն այդ համատեքստում ընդգծել է ապագայի մասին պատկերացումներ ձևակերպելու և ապագայի համար ամենօրյա աշխատանք տանելու կարևորությունը. «Ապագան ընդհանրապես շատ պարամետրերից է կախված, բայց ցանկացած գործում, կարծում եմ, պետք է ընդգծել առաջնահերթությունները, որովհետև անելիքներն այնքան շատ են, որ դրանց մեջ միշտ կարելի է խճճվել, և ժամանակն էլ քիչ է պլանավորելու համար: Ուստի շատ կարևոր է ընդգծել առաջնահերթությունը: Եվ եթե ինձ հարցնեք՝ որն եմ համարում առաջնահերթությունն այդ առումով տեսանելի ապագայում Հայաստ? ?նի համար, ես 3 հիմնական ուղղություն կնշեի. առաջինը՝ խաղաղությունը, երկրորդը՝ կրթությունը, երրորդը՝ բանակը: Կարող է թվալ, թե առաջինն ու երրորդը հակասում են իրար, բայց իրականում չեն հակասում, որովհետև կառավարության ծրագրի մեջ նաև մենք ընդգծել ենք, որ Հայաստանին ուժեղ բանակ պետք է ոչ թե ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու համար, այլ մեր երկրի ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար: Հետևաբար, ինձ համար այսօր առաջնահերթություներն այդ երեքն են: Կրթությունը սիմվոլիկ առումով գտնվում է մեջտեղում, և կարծում եմ, որ կրթությունը և՛ խաղաղության համար, և՛ բանակի, անվտանգության համար ունի կենտրոնական նշանակություն: Մենք նաև կրթության ոլորտում հիմա շատ մեծ բարեփոխումներ ենք իրականացնում»:
Վարչապետ Փաշինյանն պատասխանել է նաև աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են, մասնավորապես, պետական կառավարման համակարգին, համայնքների խոշորացմանը, բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, ԶԼՄ-ների գործունեությանը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял участников программы “Летняя школа” Национального Собрания.
Премьер-министр поприветствовал учеников, коснулся деятельности правительства, проводимых в сфере образования реформ, Декларации о независимости Нагорного Карабаха, референдума о независимости и других вопросов.
“Сегодня 2 сентября, вчера было 1 сентября: очень важные и знаковые для нас два дня. Вы знаете, что в этот день 1991 года совместным решением депутатов Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумяновского района была принята Декларация о независимости Нагорного Карабаха, а 1 сентября является Днем знаний. Думаю, что связь между этими двумя датами или символика этих двух дат очень важна для нашего будущего. Почему? Потому что, по сути, мы говорим о периоде и процессах, в результате которых, в конце концов, была провозглашена независимость в Республике Армения.
Надо сказать, что с точки зрения основания нашего государства август и сентябрь являются очень важными месяцами: 23 августа 1990 года была принята Декларация о независимости, а 21 сентября 1991 года состоялся референдум о независимости”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что в первую очередь очень важно знать и понимать нашу историю: “Нужно понять, что произошло до и после 21 сентября 1991 года, почему это произошло, и уметь сделать правильные выводы, а это совсем не простая задача, потому что ответы порождают новые вопросы. Этот процесс никогда не заканчивается. Есть очень известная поговорка: из истории надо извлекать уроки. Но какие уроки извлекать? Извлекать уроки нужно из всего, и из истории нужно извлекать уроки, и из уроков нужно извлекать уроки, и из жи зни нужно извлекать уроки, и из извлеченного урока нужно извлекать уроки. Но какой особенно урок мы должны извлечь? Самая большая трудность заключается именно в этом, и, наверное, самыми успешными являются те, кто действительно извлекает уроки, потому что история - это не урок, который лежит где-то на полке”.
По словам главы правительства, самым важным выводом для него является то, что работу нужно планировать: “Я хочу вернуться в начало 90-х и попытаться найти проект о том, планировали ли мы, какой мы хотим видеть Армению в 2000, 2005, 2010, 2015, 2020, 2022 годах. Честно говоря, у нас не было такого проекта. Теперь у нас есть проект, какой мы хотим видеть Армению в 2050 году. 21 сентября 2020 года я представил стратегию трансформации Армении, который, конечно, не скажу, что это идеальный документ, но, по крайней мере, это одна из попыток планировать то, какой мы хотим видеть Армению в 2050 году. И я думаю, что планирование будущего также помогает нам извлечь уроки из прошлого и получить энергию, чтобы жить сегодня”.
В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность формулирования представлений о будущем и ежедневной работы на будущее: “Будущее вообще зависит от многих параметров, но в любом деле, думаю, нужно делать акцент на приоритетах, потому что дел так много, что всегда можно в них запутаться, а времени на планирование очень мало. Поэтому очень важно подчеркивать приоритеты.
И если вы спросите меня, что я считаю в этом контексте приоритетным для Армении в обозримом будущем, я бы назвал 3 основных направления: первое - мир, второе - образование, третье - армия. Может показаться, что первое и третье противоречат друг другу, но на самом деле это не так, потому что и в программе правительства мы подчеркивали, что Армении нужна сильная армия не для осуществления агрессивных действий, а для защиты суверенитета и территориальной целостности нашей страна.
Образование символически находится посередине, и я думаю, что образование имеет центральное значение как в контексте мира, так и в контексте армии и безопасности. Мы также проводим очень большие реформы в сфере образования”.
Премьер-министр Пашинян также ответил на интересующие учеников вопросы, которые, в частности, касались системы государственного управления, укрупнения общин, реформ в сфере высшего образования, деятельности средств массовой информации.