ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև առևտրաշրջանառությունն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 42 տոկոսով. տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը
Ղրղզստանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ կառավարության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը:
Միխայիլ Միշուստինը նախ վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները և նշել. «Վերջերս Դուք միմյանց հետ քննարկել եք Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների օրակարգային հարցերը: Մենք Ձեզ հետ ևս վերջերս հանդիպել ենք Մինսկում` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում:
Իհարկե, անհրաժեշտ է շարունակել երկխոսությունն արդիական թեմաների` ինչպես երկկողմ օրակարգի, այնպես էլ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում մեր հարաբերությունների շուրջ: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որոնք հիմնված են մեր ժողովուրդների պատմական և հոգևոր խորը կապերի վրա: Հաջորդ շաբաթ` օգոստոսի 29-ին, մենք կնշենք նշանակալի տարեդարձ` Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը, ինչը Ռուսաստանի Դաշնութ? ?ան և Հայաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունների հիմքերն է դրել:
Հայ գործընկերների հետ համատեղ մենք ընդունում ենք օպերատիվ որոշումներ, որոնք ուղղված են մեր առևտրատնտեսական համագործակցության պաշտպանությանը, այդ թվում` ՌԴ-ի դեմ անօրինական պատժամիջոցների պայմաններում: Մենք ունենք կոնկրետ արդյունքներ. ընթացիկ տարվա առաջին 6 ամիսների արդյունքներով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառությունն աճել է 42 տոկոսով: Բացարձակ թվերով` այն հասել է 1 մլրդ 600 մլն դոլարի: Սա, ի դեպ, ռեկորդային ցուցանիշ է մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառության մեջ: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռուսական կապիտալի ներդրմանը` այն հասնում է 2 մլրդ դոլարի:
Իհարկե, մենք ցանկանում ենք արագացնել աշխատանքն առաջնահերթություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ` և՛ տրանսպորտի, և՛ արդյունաբերության, և՛ էներգետիկայի ոլորտներում: Կարևոր է հարմարավետ պայմաններ ստեղծել բիզնեսի գործունեության համար` փոքր և միջին բիզնեսի հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելու նպատակով: Ի դեպ, դա Հայաստանը ռուսական ընկերությունների պարագայում անում է շատ արդյունավետ, հույս ունեմ նաև, որ Ռուսաստանն է հայկական ընկերությունների համար նույնն անում: Այս առումով, լավ հարթակ կդառնա սեպտեմբերի ն Հայաստանում անցկացվելիք միջոցառումը` ռուսական ընկերությունների մասնակցությամբ: Պատվիրակությունը կգլխավորի ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
Մենք նաև մեծ աշխատանք ենք տանում երկկողմ առևտրում ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնման ուղղությամբ: Վստահ եմ` դա կնպաստի մեր առևտրաշրջանառության աճին, ինչպես նաև վերջինիս կառուցվածքի դիվերսիֆիկացմանը, ինչը շատ կարևոր է: Առաջնային ուշադրություն ենք ցուցաբերում Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը` համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների պայմանավորվածության:
Այսօրվա մեր հանդիպումն անցկացվում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում: Միության շրջանակում մենք հաջողությամբ հաղթահարում ենք համաշխարհային տնտեսական անկայունության հետևանքները: Դուք ևս այդ մասին այսօր նշեցիք: Վստահ եմ, որ համատեղ կկարողանանք առաջին հերթին ապահովել ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունների կայունությունը և, որ ամենակարևորն է` բարձրացնել մեր քաղաքացիների կենսամակարդակը:
Իր հերթին, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալություն հարգելի Միխայիլ Վլադիմիրի, շատ ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման կապակցությամբ: Այս հանդիպումները մեզ համար կարևոր են այն իրավիճակների կառավարման համատեքստում, որոնք, ցավոք, հաճախ են առաջանում:
Սակայն կան նաև լավ լուրեր. թվերը, որոնց մասին Դուք խոսեցիք` մեր աշխատանքի շատ կոնկրետ արդյունքն է: Հիշում եմ` ապրիլին ՌԴ կատարած իմ պաշտոնական այցի ընթացքում, երբ հանդիպեցինք և քննարկեցինք, թե ինչ պետք է միասին անենք, որպեսզի այն մարտահրավերները, որոնք առաջացել են մեր տնտեսությունների առաջ, ինչ-որ կերպ կառավարել: Շատ ուրախ եմ, որ այսօր, այս խոսակցությունն արդեն ցույց է տալիս կոնկրետ արդյունքներ, մասնավորապես, Հայաստանի տնտեսության համար: Դուք ընդգծեցիք, թե որքան է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճ ել: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, դա ես համարում եմ մեր խոսակցությունների, մեր համատեղ ջանքերի կոնկրետ արդյունք:
Ես վերջերս զանգահարեցի Ձեզ, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեմ այն օպերատիվ լուծումների համար, որոնք ընդունվել են, մասնավորապես, Վերին Լարսի անցակետում ճգնաժամային իրավիճակների համատեքստում: Հայաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները Վրաստանի գործընկերների հետ շատ օպերատիվ լուծումներ գտան, որոնց արդյունքում կարողացանք հաղթահարել այդ իրավիճակը:
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակվում է, դա արդյունավետ երկխոսություն է: Երկու օր առաջ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ևս ընդգծեցինք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի ստորագրման 25-ամյա հոբելյանի կարևորությունը: Ընդհանրապես, այս տարին մեզ համար հոբելյանական է: Ապրիլին մենք նշեցինք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը: Այս օրերին նոր հոբելյան ևս ունենք, և վ? ?տահ եմ, որ այս հոբելյաններն արտացոլում են մեր հարաբերությունների մթնոլորտը: Համոզված եմ, որ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների` միասին կհաղթահարենք իրավիճակները, որոնք խնդիրներ են ստեղծում մեր տնտեսությունների, համագործակցության համար: Շատ ուրախ եմ, որ այսօր էլ հնարավորություն ունենք քննարկել մեր երկկողմ հարաբերությունների լայն օրակարգը: Ինչ վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությանը, ապա մենք նեղ կազմով շատ մանրամասն ամեն ինչ քննարկեցինք, և կարծում եմ` եկանք կառուցողական լուծումների»:

В первом полугодии текущего года товарооборот между Арменией и РФ вырос на 42%: состоялась встреча Никола Пашиняна и Михаила Мишустина
В городе Чолпон-Ата на полях заседания Евразийского межправительственного совета состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и председателя правительства Российской Федерации Михаила Мишустина.
Михаил Мишустин сначала передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия и наилучшие пожелания от президента Российской Федерации Владимира Путина и отметил: “Вы совсем недавно с ним обсуждали двустороннюю повестку Российской Федерации и Армении. Мы также с Вами не так давно встречались в Минске в рамках Евразийского межправсовета. Конечно, есть необходимость продолжать диалог по самым актуальным темам как двусторонней повестки, так и наших отношений в ЕАЭС.
Хотел бы еще раз подтвердить, что мы дорожим нашими дружественными братскими отношениями с Арменией. Они основаны на глубоких исторических и духовных связях наших народов. На следующей неделе, 29 августа, что Вам хорошо известно, мы отметим знаменательную дату – это 25-летие подписания нашего договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, который заложил основы союзничества Российской Федерации и Армении.
Совместно с армянскими партнерами мы принимаем оперативные решения, которые направлены на защиту нашего торгово-экономического сотрудничества в условиях в том числе незаконных санкций в отношении Российской Федерации. И у нас есть конкретные результаты: по итогам шести месяцев текущего года наш взаимный товарооборот увеличился на 42% по сравнению с январем – июнем предыдущего года. Соответственно, в абсолютных цифрах он превысил 1,6 млрд долларов. Это рекордные показатели во взаимной торговле.
Что касается российских капиталовложений в Армении, они – Вам хорошо это известно – составляют порядка 2 млрд долларов. Мы, конечно, хотели бы ускорить работу по приоритетным проектам и в транспортной, и в промышленной, и в области энергетики. Важно создавать комфортные условия для эффективной деятельности бизнеса, активнее использовать возможности малых и средних предприятий, что, кстати, Армения делает очень эффективно в отношении российских предприятий, как, я надеюсь, и Россия – для армянских компаний.
Хорошей площадкой для этого станет проводимая в сентябре в Армении с участием ВЭБ.РФ бизнес-миссия российских компаний и, кстати, наш заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук ее возглавит.
Мы также ведем работу по расширению использования национальных валют в двусторонней торговле. Уверен, что это будет способствовать росту нашего товарооборота, и еще, что очень важно, диверсификации его структуры. Приоритетное внимание мы уделяем разблокированию экономических и транспортных связей на Южном Кавказе в соответствии с договоренностями лидеров России, Армении и Азербайджана.
Наша сегодняшняя встреча проходит на полях заседания Евразийского межправительственного совета. В рамках Союза мы успешно преодолеваем последствия мировой экономической нестабильности. Вы также сегодня говорили об этом. Убежден, что вместе мы сможем обеспечить в первую очередь устойчивость экономик стран ЕАЭС и, самое главное, повысить уровень благосостояния наших граждан.
В свою очередь, Никол Пашинян отметил: “Спасибо, уважаемый Михаил Владимирович, очень рад нашей очередной встрече. Эти встречи очень важны для нас в плане управления ситуациями, которые, к сожалению, очень часто возникают.
Но есть и хорошие новости: те цифры, о которых Вы говорили, — это очень конкретный результат нашей совместной работы. Я помню в апреле, во время моего официального визита в Москву, когда мы встретились и обсуждали, что мы совместно будем делать, чтобы как-то управлять вызовами, которые встали перед нашими экономиками, и я очень рад, что сегодня тот разговор уже дает конкретные результаты, в частности, для экономики Армении. Вы подчеркнули, насколько увеличился товарооборот между Арменией и Россией. Хочу еще раз подчеркнуть, что я воспринимаю это, как конкретный результат наших разговоров и совместных усилий.
Я недавно позвонил Вам, чтобы поблагодарить за те оперативные решения, которые были приняты, в частности, в кризисной ситуации, которая возникла на КПП “Верхний Ларс”. Представители Армении и России с коллегами из Грузии очень оперативно решили вопрос, и мы сумели преодолеть эту ситуацию.
Политический диалог высокого уровня между Арменией и Россией продолжается, это эффективный диалог. Два дня назад в телефонном разговоре с Владимиром Путиным мы тоже подчеркнули важность 25-летия подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Арменией и Россией. Вообще этот год для нас юбилейный. В апреле мы отмечали 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Россией. На днях у нас тоже новый юбилей, и я уверен, что эти юбилеи отражают атмосферу, существующую в наших отношениях.
Уверен, что, вопреки всем трудностям, вместе мы преодолеем ситуации, создающие проблемы для наших экономик и для нашего сотрудничества. Очень рад, что сегодня тоже мы имеем возможность обсудить широкий круг вопросов повестки наших двусторонних отношений.
Что касается Евразийского экономического союза, мы в узком кругу очень тщательно все обсудили и, думаю, пришли к конструктивным решениям”.