ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Ջեյք Սալիվանի հետ. քննարկել են ՀՀ-ի շուրջ անվտանգային միջավայրին վերաբերող հարցերը
Դեկտեմբերի 15-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ։ Այս մասին հաղորդում է ԱԽ գրասենյակը:
Հանդիպման սկզբում կողմերը միմյանց են փոխանցել իրենց երկրների առաջնորդների՝ վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Բայդենի ողջույնի խոսքերը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ և տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Այս համատեքստում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները, որոնք անվտանգային հավելյալ երաշխիքներ կստեղծեն երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատման համար։
Կողմերը արձանագրել են ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումների ձեռքբերումները, որոնք առանձնահատուկ դերակատարություն ունեն հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերություններում։ Այս առնչությամբ, Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Սալիվանին «Հանուն ժողովրդավարության գագաթաժողով»-ին Հայաստանին հրավիրելու կապակցությամբ, ինչը նաև այդ հաջողությունների փաստացի արձանագրումն է։

Секретарь Совбеза Армении и  Григорян и советник президента США по национальной безопасности обсудили вопросы безопасности
Секретарь Совбеза Армении и Григорян и советник президента США по национальной безопасности обсудили вопросы безопасности
15 декабря секретарь Совбеза Армении Армен Григорян встретился с советником президента США по национальной безопасности Джейком Саливаном.
Передав друг другу приветствие лидеров своих стран, стороны приступили к обсуждению вопросов актуальной повестки дня. На встрече был обсужден широкий круг вопросов, касающихся безопасности. В этом контексте были обсуждены также возможности регионального экономического сотрудничества, которые создадут дополнительные гарантии для обеспечения безопасности и установления долгосрочной стабильности и мира.
Стороны констатировали достижения демократических реформ в Армении, которые играют особую роль в армяно-американских двусторонних отношениях. В связи с этим Григорян поблагодарил Саливана за приглашение Армении на саммит «Во имя демократии», что является фактическим констатацией этих успехов.