ՀՀ ԱԳՆ տեղակալն ու Պորտուգալիայի իր գործընկերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումների շուրջ
Փետրվարի 23-ին Ժնևում անցկացվող ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել Պորտուգալիայի արտաքին գործերի և համագործակցության պետքարտուղար Անա Իսաբել Խավիերի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև ձևավորված դրական փոխգործակցությունը՝ վերահաստատելով երկկողմ պատրաստակամությունը խորացնելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում ընդգծվել է Մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում ընդհանուր շահերի ու արժեքների խթանմանն ուղղված փոխգործակցության կարևորությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել այս տարի Հայաստանում հյուրընկալվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին և ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները և դրանց անցկացման հարցում ՀՀ տեսլականը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումների շուրջ: ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է խաղաղության ինստիտուցիոնալացման կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ապահովմանն ուղղված ծրագրերին:

Роберта Абисогомонян и Ана Изабель Хавьер отметили положительную синергию, установившуюся между Арменией и Португалией
23 февраля на полях 61-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве состоялась встреча заместителя Министра иностранных дел Армении Роберта Абисогомоняна с Государственным секретарем по иностранным делам и сотрудничеству Португалии Аной Изабель Хавьер.
Собеседники с удовлетворением отметили положительную синергию, установившуюся между Арменией и Португалией на многосторонних площадках и в рамках международных организаций. Стороны подтвердили обоюдную готовность к дальнейшему углублению взаимодействия по вопросам, представляющим взаимный интерес. В этом контексте была подчеркнута важность партнерства в рамках Совета ООН по правам человека в целях продвижения общих интересов и ценностей.
Заместитель Министра иностранных дел Роберт Абисогомонян проинформировал коллегу о ходе подготовительных работ к предстоящим в этом году в Армении 8-му саммиту Европейского политического сообщества и 17-й Конференции Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), а также представил видение Армении по проведению этих мероприятий.
Состоялся обмен мнениями по последним событиям на Южном Кавказе. Заместитель Министра иностранных дел подчеркнул важность институционализации мира. Были также затронуты проекты, направленные на обеспечение региональной взаимосвязанности.