ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանին
Նոյեմբերի 9-ին աշխատանքնային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանին:
Նստաշրջանի մեկնարկին նախորդել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ​​ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի հիշատակին նվիրված միջոցառում, որտեղ ելույթով հանդես են եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի նախագահը, Գործադիր խորհրդի նախագահը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը և ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը մասնավորապես նշել է.
«Ես խորին ցավով հարգանքի տուրք եմ մատուցում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչի՝ մեր սիրելի գործընկեր Ն.Գ. պրն. Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի հիշատակին, ով կյանքից հեռացավ նոյեմբերի 7-ին՝ 72 տարեկան հասակում:
Դեսպան Տեր-Ստեփանյանն ականավոր դիվանագետ էր, ով իր մեծ ներդրումն էր ունեցել Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության համակարգի կայացման գործում՝ հպարտորեն ներկայացնելով մեր երկիրը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն իր կյանքի վերջին տարիները նվիրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առանցքային արժեքների ու սկզբունքների խթանմանը և կազմակերպության հետ Հայաստանի համագործակցության ամրապնդմանը:
Որպես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ՝ դեսպան Տեր-Ստեփանյանն անգնահատելի դեր է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի և իր անդամ պետությունների հետ Հայաստանի կապերի զարգացման գործում:
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի երեսնամյա մասնագիտական գործունեությունը նշանավորվել է Հայաստանին ծառայելու և ազգային առաջնահերթություններն ու միջազգային համագործակցությունը խթանելու նվիրումով, պրոֆեսիանլիզմով և անխոնջ աշխատանքով: Նա կհիշվի դիվանագիտական հանրության կողմից՝ որպես ներկա պահին այստեղ գտնվող շատ դիվանագետների համար լավ ընկեր և հրաշալի անձնավորություն։
Ես խորին ցավակցություն եմ հայտնում դեսպանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սգում են նրա մահը»:
Արարատ Միրզոյանը նաև ելույթով է հանդես եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանի ընթացքում:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в 42-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО
9 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Париже с рабочим визитом, принял участие в 42-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
Сессии предшествовало мероприятие, посвященное памяти Постоянного представителя Республики Армения при ЮНЕСКО Кристиана Тер-Степаняна, в рамках которого выступили с речью Председатель Генеральной конференции ЮНЕСКО, Председатель Исполнительного совета, Генеральный директор ЮНЕСКО и министр иностранных дел Республики Армения.
В своем выступлении министр Мирзоян, в частности, отметил:
“С тяжелым сердцем я отдаю дань памяти Постоянному представителю Армении, нашему дорогому коллеге Его Превосходительству господину Кристиану Тер-Степаняну, который скончался 7 ноября в возрасте 72 лет.
Посол Тер-Степанян был выдающимся дипломатом, который внес большой вклад в становление системы дипломатической службы Армении и с гордостью представлял нашу страну на различных международных платформах.
Кристиан Тер Степанян посвятил последние годы своей жизни продвижению основных ценностей и принципов ЮНЕСКО и укреплению сотрудничества Армении с Организацией.
В качестве личного представителя премьер-министра Армении в Международной организации Франкофонии посол Тер-Степанян сыграл неоценимую роль в развитии связей Армении с Франкофонией и ее государствами-членами.
30-летняя профессиональная карьера Кристиана Тер-Степаняна была отмечена самоотверженностью, профессионализмом и неустанной работой, направленной на служение Армении и продвижение ее национальных приоритетов и международного сотрудничества. Превосходный человек и хороший друг для многих дипломатов, присутствующих здесь в настоящее время, который останется в памяти дипломатического сообщества.
Я выражаю свои глубочайшие соболезнования членам семьи Посла, родственникам и всем тем, кто оплакивает его утрату.”