Հայտնի են դարձել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջիկա գործընթացի որոշ մանրամասներ
Թուրքական Habertürk պարբերականը հայտնել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջիկա գործընթացի որոշ մանրամասներ։
Նշվում է, որ Անկարայում այդ հարցով աշխատանքային խումբ կձեւավորվի մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 20-ը:
"Երկու կողմից էլ հատուկ ներկայացուցիչներ կնշանակվեն։ Անկարայում այդ դերին հավակնում են 7 կարեւոր թեկնածուներ։ Մինչև 2022 թվականի մայիսը կմշակվի եռափուլ ճանապարհային քարտեզ", - ասվում է հրապարակման մեջ ։
Հեղինակը գրում է, որ Թուրքիայում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը պատկերացնում են երեք փուլից։ Առաջին ՝ 2022 թվականի մարտին սպասվում է չարտերային չվերթերի բացում։ Մայիս-հունիսին Անկարայում սպասում են Ադրբեջան-Նախիջեւան-Թուրքիա կոմունիկացիոն հաղորդակցության բացմանը, իսկ երրորդ փուլում ՝ 2022 թվականի հուլիսին, սպասվում է տնտեսական հարաբերությունների կարգավորում:
Պարբերականի տեղեկություններով ՝ Հայաստանում 2022 թվականի հունվարի 15-ից կձեւավորվեն աշխատանքային խումբ եւ քարտուղարություն, որոնք այդ հարցով ուղղակիորեն աշխատելու են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Նաեւ հաղորդվում է, որ Երեւանը կփորձի ներկայացուցիչ ընտրել եւ աշխատանքային խումբ ստեղծել այն անձանց թվից, որոնք "կապեր ունեն Թուրքիայի հետ եւ դիվանագիտական հարաբերություններ կկառուցեն պատմական հարթության շրջանակներից դուրս՝ փոխադարձ շահերի հիման վրա":

Стали известны некоторые детали предстоящего процесса нормализации армяно-турецких отношений
Турецкое издание Habertürk сообщило некоторые детали предстоящего процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Отмечается, что в Анкаре рабочая группа по этому вопросу будет сформирована до 20 января 2022 года.
«С обеих сторон будут назначены специальные представители. На эту роль в Анкаре претендуют семь важных кандидатов. До мая 2022 года будет разработана трехэтапная дорожная карта», — говорится в публикации.
Автор пишет, что в Турции нормализацию отношений с Арменией представляют из трех этапов. На первом – в марте 2022 года ожидается открытие чартерных рейсов. В мае-июне в Анкаре ждут открытия коммуникационного сообщения через Азербайджан-Нахичеван-Турция, а на третьем этапе – в июле 2022 года – ожидается налаживание экономических отношений.
По информации издания, в Армении с 15 января 2022 года будут сформированы рабочая группа и секретариат, которые будут работать напрямую с премьер-министром Николом Пашиняном по этому вопросу.
Также сообщается, что Ереван попытается выбрать представителя и создать рабочую группу из числа лиц, которые «имеют связи с Турцией и будут выстраивать дипотношения за рамками исторического измерения (!), на основе взаимных интересов».