Հայոց ցեղասպանությունը միշտ ընկալել ենք որպես սեփական ցավ և դժբախտություն. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանում միշտ Հայոց ցեղասպանությունն ընկալել են որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն։ Այս մասին այսօր ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ապրիլի 24-ը Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հերթական տարելիցն է։ Այս սգավոր օրը պատմական, հոգևոր և բարոյաքաղաքական հսկայական նշանակություն ունի դաշնակից Հայաստանի, հանրապետության բարեկամ ժողովրդի, Ռուսաստանում բազմամիլիոնանոց հայկական սփյուռքի համար: Մենք միշտ այդ ողբերգությունը ընկալել ենք որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն», - ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան առաջիններից էր, որ հայտարարեց Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման մասին։ Ռուսաստանի շատ քաղաքներում նախօրեին հիշատակի միջոցառումներ են անցկացվել։

Захарова: В России всегда воспринимали Геноцид армян как собственную боль и беду
В России всегда воспринимали Геноцид армян как собственную боль и беду, сказала в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«24 апреля – очередная годовщина Геноцида армян в Османской империи. Эта скорбная дата имеет огромную историческую, духовную и морально-политическую значимость для союзной нам Армении, для дружественного народа республики, многомиллионной армянской диаспоры в России. Мы всегда воспринимали эту трагедию как собственную боль и беду», - сказала Захарова.
По ее словам, Москва одной из первых заявила об официальном признании геноцида. Во многих российских городах накануне прошли памятные мероприятия.