Հայաստանը նորովի կառուցելու մեր տեսլականը պետք է շատ ակտիվ իրագործվի. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ՝ ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերը, ռազմավարական խնդիրները քննարկելու նպատակով: Մարզպետարանում կայացած խորհրդակցությանը մասնակցել են նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, փոխմարզպետները և պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախքան քննարկումը վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մեր մարզային հերթական խորհրդակցությունը տեղի է ունենում Գեղարքունիքի մարզում, և այսօրվա մեր օրակարգում սոցիալ-տնտեսական, անվտանգային հարցեր են: Գեղարքունիքի մարզը նաև սուբվենցիոն ծրագրերի մասով ամենաակտիվ մարզերից է, և մենք այսօր նորակառույց դպրոց այցով սկսեցինք մեր աշխատանքային օրը: Պետք է նաև այս տրամադրությունը փոխանցենք՝ Հայաստանը նորովի կառուցելու մեր տեսլականը պետք է շատ ակտիվ իրագործվի: Ընդ որում, իրագործվի ոչ միայն պետության, կառավարության, համայնքների կողմից, այլև պետք է քաջալերենք նաև մասնավորին՝ այդ կառուցման, ներդրման գործընթացին մասնակցելու:
Իհարկե, դրա համար շատ կարևոր է մեր երկրի սոցիալ-հոգեբանական վիճակը, անվտանգային միջավայրը: Գեղարքունիքի մարզի շուրջ նույնպես անվտանգային միջավայրի փոփոխություն է տեղի ունեցել: Մենք այսօր դրա հետ կապված հարցր նույնպես կքննարկենք՝ թե ինչպես ենք այս նոր իրավիճակում ապահովելու մեր անվտանգությունը, ինչպես ենք այս նոր միջավայրում մարդկանց, մեր քաղաքացիների ունեցած մտավախությունները փարատելու, նրանց բարձրացրած հարցերին պատասխանելու»:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը նշել է, որ հաջող և որակի խիստ պահպանմամբ իրականացվում են պետություն-համայնք մասնակցությամբ սուբվենցիոն ծրագրերը: Մարզպետն ընդգծել է, որ 2019 թվականին որակի հետ կապված առաջացած խնդիրները նախորդ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ վերացվել են, և շինարարական կազմակերպությունները գիտեն` անորակ շինարարությունը չի ընդունվելու: Ըստ մարզպետի, իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերը ներառում են բոլոր ոլորտները` ենթակառուցվածքներ, մանկապարտեզներ, ջրագծեր, ճանապարհներ և այլն: Գնել Սանոսյանի խոսքով` 2018 թվականին մարզում իրականացվել են 3 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր, 2019-ին` 5,5 մլրդ դրամի, 2020-ին` 6 մլրդ դրամի: Ընթացիկ տարվա համար ներկայացվել է 8,5 մլրդ դրամի ծրագրերի հայտ: Միաժամանակ, մարզպետը տեղեկացրել է, որ ընդհանուր առմամբ նախորդ տարի մարզում, այլ ծրագրերի հետ միասին, իրականացվել են 20 մլրդ դրամի աշխատանքներ: Գեղարքունիքում նախորդ տարվա ընթացքում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում վերակառուցվել է 37 կմ ճանապարհ, իսկ այլ հատկացումների արդյունքում վերակառուցված ճանապարհների ծավալը հասել է 120 կմ-ի: Հաջող իրականացվում են նաև դպրոցների վերակառուցման աշխատանքներ. այդ ծրագրերի թիվը հասնում է 5-ի:
Գնել Սանոսյանը նշել է, որ մարզում առաջնահերթություն է տրվում զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի ոլորտներին: Գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրերն արդյունավետ իրականացվում են, նախորդ տարի համայնքները համալրվել են 60-ից ավելի տեխնիկական միջոցներով: Աճ է նկատվում անասնապահության ոլորտում. միայն Արծվանիստ համայնքում իրականացվում է 15 մլրդ դրամ արժողությամբ ներդրումային ծրագիր` ֆերմերային խոշոր տնտեսություն հիմնելու նպատակով:
Մարզն ունի 181 հազար հա արոտավայր, որից չի օգտագործվում 124 հազար հա-ն: Պատասխանատուների խոսքով՝ հիմնական խնդիրն արոտավայրերի անհասանելիությունն է: Վարչապետը կարևորել է բարձրարժեք գյուղատնտեսությունը խթանող ծրագրերի իրականացումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը` արոտավայրերի ճանապարհները հասանելի դարձնելու, խմոցիների ապահովման համար:
Զեկուցվել է, որ մարզում 98 հա կաթիլային ոռոգմամբ այգիներ են հիմնվել, ինտենսիվ այգիների ծավալը գնալով ավելանում է:
Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությամբ իրականացվում է արոտների ջրարբիացման ծրագիրը, որի շրջանակում այս տարի մարզում նախատեսվում է արոտավայրերում կառուցել 2 կմ ջրագիծ, 4 խմոցի, բարելավել ճանապարհները:
Զեկուցվել է նաև, որ Գեղարքունիքում առկա 81 հազար հա վարելահողերից օգտագործվում է կեսը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է գյուղատնտեսության զարգացման, արդյունավետության բարձրացման թիրախային ծրագրերը, որոնք կնպաստեն վարելահողերի օգտագործման ծավալների ավելացմանը:
Անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորտին` Գնել Սանոսյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում մեկնարկելու է Մեծ Մասրիկի ենթակայանի կառուցման շինարարությունը, նոր ծրագրերի միջոցով խթանվում է նաև արևային էներգետիկայի զարգացումը:
Մարզպետը տեղեկացրել է, որ պատերազմից հետո Գեղարքունիքի մարզում դեռևս շարունակում են մնալ 1700 արցախցիներ. մարզպետարանը վերջիններիս կարիքները պահում է ուշադրության կենտրոնում, ապահովում է կենցաղային անհրաժեշտ պայմաններով, երեխաները հաճախում են մարզի ուսումնական հաստատություններ:
Անդրադառնալով անվտանգային միջավայրին` 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը Արայիկ Հարությունյանը զեկուցել է, որ բանակային կորպուսն անվտանգության ապահովման խնդիրը հաջող իրականացնում է, իսկ առաջիկա կարևորագույն խնդիրն է առաջնագծի ենթակառուցվածքների բարելավումն ու ինժեներական աշխատանքների իրականացումը: Զեկուցվել է, որ առաջնագծում իրավիճակը հանգիստ է և գտնվում է լիարժեք վերահսկողության ներքո:
Զեկույցներով հանդես են եկել նաև Դատախազության, Քննչական կոմիտեի և Ոստիկանության մարզային վարչությունների ղեկավարները՝ ներկայացնելով իրավակարգի ապահովմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը:
Խորհրդակցությունից հետո վարչապետը հանդիպել է Գավառի կենտրոնական հրապարակում հավաքված քաղաքացիներին, լսել նրանց խնդիրներն ու պատասխանել հարցերին։

На Гегаркуникском участке передовой проводятся работы по улучшению инфраструктур, осуществляются инженерные работы: премьер провел совещание в областной администрации
Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Гегаркуникскую область. В ходе визита в областной администрации состоялось совещание, во время которого были обсуждены текущие вопросы и предстоящие программы по решению стратегических проблем.
В совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, заместитель министра экономики Тигран Габриелян, губернатор Гегаркуника Гнел Саносян, вице-губернаторы и другие должностные лица.
Как сообщает пресс-служба премьер-министра, в своей речи Пашинян отметил:
«Наше очередное областное совещание проходит в Гегаркунике, и в нашей сегодняшней повестке - социально-экономические вопросы и вопросы, касающиеся сферы безопасности. Гегаркуникская область является одной из самых активных областей по части субвенциальных программ, и сегодня мы начали наш рабочий день с визита в новую школу. Перспектива строительства новой Армении должна быть очень активно реализована. При этом, данный процесс должен осуществляться не только государством, правительством, общинами, но и частными лицами. Мы сегодня также обсудим вопросы обеспечения нашей безопасности в новых реалиях. Мы должны подумать, как развеять опасения людей в новых условиях». Касаясь вопросов повестки, губернатор Гегаркуника подчеркнул, что успешно и со строгим соблюдением качества осуществляются субвенциальные программы с участием государства и общины. По его словам, возникшие в 2019 году проблемы в сфере строительства, связанные с качеством, в течение прошлого года полностью были устранены. «Строительные организации знают, что некачественное строительство не будет принято»,- заверил Саносян.
По словам губернатора, реализуемые субвенциальные программы включают все сферы: инфраструктуры, детские сады, водопроводы, дороги и т. д. Он отметил, что в 2018 году в области были реализованы субвенциальные программы на 3 млрд драмов, в 2019 году - на 5,5 млрд драмов, в 2020 году - на 6 млрд драмов. На текущий год подана заявка на реализацию программ на сумму в 8,5 млрд драмов. В то же время губернатор сообщил, что в общей сложности в прошлом году в области, наряду с другими программами, были осуществлены работы на сумму 20 млрд драмов. В прошлом году в Гегаркунике в рамках субвенциальных программ было реконструировано 37 км дорог, а в результате других ассигнований объем реконструированных дорог достиг 120 км. Успешно осуществляются также работы по реконструкции школ. Число этих программ достигает 5. Гнел Саносян отметил, что в области приоритет отдается сферам туризма, сельского хозяйства, энергетики. Лизинговые программы по приобретению сельхозтехники эффективно реализуются. В прошлом году общины пополнились более 60 единицами сельхозтехники. Рост наблюдается и в сфере животноводства.
Только в общине Арцванист осуществляется инвестиционная программа стоимостью в 15 млрд драмов с целью создания крупного фермерского хозяйства. В области есть 181 тыс. га пастбищ, из которых 124 тыс. га не используются. По словам ответственных лиц, основной проблемой является недоступность пастбищ. Премьер-министр отметил важность реализации программ, стимулирующих высокоценностное сельское хозяйство, развитие инфраструктур для обеспечения доступности дорог к пастбищам и их обеспечения питьевой водой. Было доложено, что в области основаны сады с капельным орошением на площади 98 га, объем интенсивных садов увеличивается. В сотрудничестве со Всемирным банком реализуется программа орошения пастбищ, в рамках которой в этом году в области планируется построить 2 км водопроводов, улучшить дороги. Было также доложено, что из 81 тыс. га пахотных земель в Гегаркунике используется лишь половина. Никол Пашинян отметил, что правительство продолжит целевые программы развития сельского хозяйства, которые будут способствовать увеличению объемов использования пахотных земель.
Касаясь сферы энергетики, Гнел Саносян отметил, что в текущем году начнется строительство подстанции Мец Масрик, посредством новых программ стимулируется также развитие солнечной энергетики. Губернатор сообщил, что после войны в Гегаркуникской области продолжают пребывать 1700 арцахцев. Областная администрация уделяет большое внимание решению их проблем. Касаясь вопросов безопасностности, командир 2-го армейского корпуса Араик Арутюнян доложил, что корпус успешно выполняет задачу обеспечения безопасности границ республики, а ближайшей важнейшей задачей является улучшение инфраструктур на передовой и осуществление инженерных работ. Было доложено, что ситуация на передовой спокойная и находится под полным контролем армянских ВС.
С докладами выступили также руководители областных управлений Прокуратуры, Следственного комитета и Полиции, представив ход работ по обеспечению правопорядка. После совещания премьер-министр встретился с собравшимися на центральной площади Гавара гражданами, выслушал их проблемы и ответил на вопросы.