«Հայաստանը Հյուսիս-Հարավ միջանցքի մաս չէ, որովհետև հստակ դիրքորոշում չունի». Օվերչուկ
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը խոսել է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի մասին, Իրան, Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան հաղորդակցության ուղիներից և Հայաստանի դիրքորոշումից։
Օվերչուկը, մեկնաբանելով Մեղրիով ճանապարհի կառուցման միջոցով Հյուսիս-Հարավ ՄՏՏ ծրագրին Հայաստանի մասնակցության հարցը, նշել է, որ Զանգեզուրի հատվածը, որպես նախագծի մաս, ներկայումս չի դիտարկվում Հայաստանի կողմից՝ հստակ դիրքորոշման բացակայության պատճառով․
«Հայաստանը Հյուսիս-Հարավ միջանցքի մաս չէ․ նրանք մինչ այժմ վերջնական դիրքորոշում չեն ձևավորել Մեղրիով ծրագրված ճանապարհի վերաբերյալ»,- ասել նա։
«Ինչ վերաբերում է Հյուսիս-Հարավին, ապա այստեղ փոխգործակցությունը միանգամայն նորմալ է․ բացի այդ, գիտեք, Ադրբեջանն ու Իրանը փաստացի արդեն սկսել են մայրուղու կառուցումը։ Նրանք փաստացի ստորագրել են Իրանի տարածքով երկաթուղու կառուցման մասին հուշագիր, որը, շրջանցելով Հայաստանը, կանցնի Արաքսի մյուս ափով»,- ասել է Օվերչուկը։
Նա նշել է, որ Իրանի տարածքով դեպի Նախիջևան՝ Թուրքիայի հետ սահմանով Հայաստանը շրջանցող ճանապարհ կառուցելու տարբերակը երկարությամբ փոքր-ինչ տարբերվում է Զանգեզուրով անցնող ճանապարհից․ «Գնահատվում էր, որ Հայաստանի տարածքով երկաթգիծը կլինի 42 կմ, որքան գիտեմ, Իրանի տարածքով երկաթգիծը մոտավորապես 50 կմ է․ սա է ամբողջ տարբերությունը՝ երկու կամուրջ և 8 կմ և՛ այստեղ և՛ այնտեղ», - ասաց Օվերչուկը:

Оверчук: У Армении до сих пор нет окончательной позиции по Зангезурскому коридору
Вице-премьер РФ Алексей Оверчук прокомментировал проект между Азербайджаном и Ираном по строительству железной дороги по иранской территории в обход Армении, сообщает «Интерфакс».
«Что касается «Севера-Юга», то тут выстраивается взаимодействие абсолютно нормально. Кроме того, вы знаете, что Азербайджан и Иран фактически уже приступили к строительству автомобильной дороги, которая пройдет по Южному берегу реки Араз в обход Армении, и фактически подписали меморандум по строительству железной дороги по территории Ирана в обход Армении, она по другому берегу реки просто пройдет. Колея 1520 (основная в СНГ) », - рассказал Оверчук журналистам.
Он отметил, что вариант строительства дороги в обход Армении через Иран до Нахчывана с выходом к границе с Турцией по протяженности незначительно отличается от дороги через Зангезур. «Оценивали, что железная дорога через армянскую территорию будет 42 км, насколько мне известно, железная дорога через иранскую территорию примерно 50 км, вот и вся разница: два моста и 8 км, 1520 (колея) и там и там», - сказал Оверчук.
Он также прокомментировал вопрос участия Армении в проекте МТК «Север-Юг» посредством строительства дороги через Мегри. Зангезурский участок как часть проекта, по словам Оверчука, сейчас не рассматривается в виду отсутствия четкой позиции со стороны Армении.
«Армения сейчас не является частью коридора «Север-Юг». Пока что у них не сформирована окончательная позиция в отношении той дороги, которая планировалась через Мегри», - сказал он.