Հայաստանը կարող է տարանցիկ երկիր դառնալ Ադրբեջանի հետ խաղաղության շնորհիվ․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության շնորհիվ Հայաստանն իր անկախ պատմության մեջ առաջին անգամ կարող է տարանցիկ երկիր դառնալ, թեև դեռևս այդպիսին չէ։
«Դրա շնորհիվ մենք կկարողանանք ուղիղ կապ հաստատել Ադրբեջանի հիմնական մասի և մեր էքսկլավի՝ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև»,- ասել է Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի հետ խաղաղության հաստատումից հետո «մենք սերտորեն աշխատում ենք «Միջին միջանցքի» ընդլայնման ուղղությամբ, որն անցնում է նաև Հայաստանի տարածքով»։
Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի տարածքով բեռնափոխադրումների պահանջարկն աճում է։ Նա ընդգծել է, որ հակամարտությունների հետևանքով տրանսպորտային կապերի խաթարումը չափազանց բարդ իրավիճակ է ստեղծում միջազգային հանրության մեծ մասի համար։
Ադրբեջանի առաջնորդի խոսքով՝ Բաքուն և Երևանը խաղաղության են հասել ոչ միայն թղթի վրա. «սահմաններին անդորր է, առևտրային կապերը հաստատված են», իսկ «երկարաժամկետ խաղաղությունը կնքված է դարերով»։

Алиев: Армения может стать транзитной страной благодаря миру с Азербайджаном
Впервые в своей независимой истории Армения может стать транзитной страной благодаря миру с Азербайджаном, хотя пока таковой не является. Об этом заявил азербайджанский лидер Ильхам Алиев.
«Благодаря этому мы сможем установить прямое сообщение между основной частью Азербайджана и нашим эксклавом - Нахчыванской Автономной Республикой», - сказал Алиев.
По его словам, после установления мира с Арменией «мы вплотную работаем над расширением Среднего коридора, который также проходит через территорию Армении».
Алиев отметил, что спрос на грузоперевозки через Азербайджан растет. Нарушение транспортных связей из-за конфликтов создает очень сложную ситуацию для большей части международного сообщества, подчеркнул он.
Азербайджанский лидер отметил, что Баку и Ереван добились мира не только на бумаге, «на границах царит спокойствие, налажены торговые связи», а «долгосрочный мир заключен на века».