Հայաստանը կարող է դառնալ աշխարհաքաղաքական տարբեր խաղացողների շահերի ոչ թե հակադրման, այլ համադրման հարթակ․ Նավոյան
Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը հստակ գիտակցում է, որ երկիրը չունի ռեսուրս աշխարհաքաղաքական տարբեր կենտրոնների բախման թատերաբեմ դառնալու համար։ Այս մասին «Ռուս-հայկական ռազմավարական միության արդիական հարցերը» հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է «Երկխոսություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը։
«Ընդհակառակը, ես կարծում եմ, որ Հայաստանը կարող է դառնալ մի երկիր, որտեղ այդ կենտրոնների շահերը կհամադրվեն։ Այս համատեքստում, ներկայիս ստատուս քվոյի պայմաններում, երբ գործընթացը, այնուամենայնիվ, ընթանում Է Ռուսաստանի հովանու ներքո, մնացած բոլոր նախաձեռնությունները կարող են միայն լրացուցիչ բնույթ կրել», - կարծում է Նավոյանը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին՝ Նա ընդգծել է, որ սեպտեմբերի 13-14-ի ագրեսիայից հետո Հայաստանի առաջնահերթությունը սահմանին կայունության ապահովումն է։ Հենց այդ պատճառով էլ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության հետ մեծ հույսեր են կապվում։ Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը չպետք է հակադրվի Հայաստանում ռուսական ներկայությանը։
«Հուսով եմ, Հայաստանի ղեկավարությունը իմաստություն կդրսևորի համադրելու, այլ ոչ թե հակադրելու այդ բոլոր հնարավորությունները», - եզրափակեց նա:
Նշենք, որ հեռուստակամուրջը կազմակերպել են «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական-վերլուծական հասարակական կազմակերպությունը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբը:

Армения может стать центром не противопоставления, а сопоставления интересов различных геополитических игроков: Навоян
У политического руководства Армении есть четкое понимание того, что у страны нет ресурсов для становления ареной столкновения различных геополитических центров. Об этом в ходе телемоста «Актуальные вопросы российско-армянского стратегического союза» заявил президент общественной организации «Диалог» Юрий Навоян.
«Наоборот, я думаю, Армения может стать страной, где интересы этих центров стыкуются. В этом контексте, при нынешнем статус-кво, когда процесс все же протекает под эгидой России, все остальные инициативы могут лишь носить дополнительный характер», - считает Навоян.
Касаясь ситуации в регионе, он подчеркнул, что после агрессии 13-14 сентября приоритетом Армении является обеспечение стабильности на границе. Именно поэтому, подчеркнул Навоян, с наблюдательской миссией ЕС в Армении связываются большие надежды. При этом он подчеркнул, что гражданскую миссию ЕС не следует противопоставлять российскому присуствию в Армении.
«Надеюсь, что у армянского руководства хватит мудрости сопоставлять, а не противопоставлять все эти возможности», - резюмировал он. Отметим, что телемост организован исследовательско-аналитической общественной организацией «Интеграция и развитие» и Евразийским экспертным клубом.