Հայաստանը երբևէ չի ընդգրկվի հակաիրանական որևէ քաղաքական նախագծի մեջ. դեսպան
Իրանում Հայաստանի դեսպան Արտաշես Թումանյանը հունիսի 10-ին հանդիպել է ԻԻՀ ԱԳՆ Կովկասի վարչության պետ Մ. Ֆաղանիի հետ և վերջինիս փոխանցել տեղեկություններ ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության առջև ս.թ. հունիսի 9-ին տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի մասին։
Ինչպես հայտնում են դեսպանատան մամուլի ծառայությունից, Մ. Ֆաղանին, նշելով Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանության բացման կապակցությամբ որոշակի դժգոհությունների մասին, վստահություն է հայտնել, որ այն չի կարող խաթարել երկու երկրների հարաբերությունները:
ՀՀ դեսպանը հիշեցրել է, որ ս.թ մարտի 15-ին ԻԻՀ ԱԳՆ Եվրասիայի գլխավոր վարչության պետ Ա. Հաղիղիանի հետ հանդիպման ժամանակ հանգամանորեն ներկայացվել են Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանության բացման հիմնական նպատակները` երկկողմ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացում, Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում Հայաստանի ներկայացվածության ամրապնդում և Երուսաղեմում հայ պատմամշակութային հարուստ ժառանգության պահպանություն:
Կապված Մ. Ֆաղանիի դիտարկման հետ առ այն, որ որոշ շրջանակներում կարող են մտահոգություններ լինել Իրանի հարևան երկրում Իսրայելի ազդեցության ուժեղացման առնչությամբ՝ դեսպան Թումանյանը նշեց, որ երբևէ Հայաստանը չի ընդգրկվել հակաիրանական որևէ քաղաքական նախագծի մեջ և այսուհետ ևս բացառվում է իրադարձությունների նման ընթացքը:
ՀՀ դեսպանը ընդգծեց, որ հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունները եղել և մնում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը:
Մ. Ֆաղանին իր համաձայնությունը հայտնեց ՀՀ դեսպանի բազմիցս արտահայտած այն դիրքորոշմանը, որ Հայաստան-Իրան հարաբերությունները երկուստեք պայմանավորված չեն երրորդ երկրների հետ ունեցած հարաբերություններով:
Մ. Ֆաղանին հստակ կերպով ընդգծեց, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Նա նշեց, որ իրանական կողմը շարունակում է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով արդյունավետ կերպով համագործակցել Հայաստանի հետ և հույս հայտնեց, որ համավարակի հաղթահարումից հետո կկայանան արդեն պայմանավորված բարձր մակարդակի հանդիպումները: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ համավարակի պայմաններում երկու երկրները շարունակում են պահպանել համագործակցության բարձր մակարդակը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան տնտեսական (այդ թվում՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում), մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա ակտիվացման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման խնդիրներին:

Посол Армении и представитель МИД Ирана объяснились по поводу открытия посольства РА в  Израиле
Посол Армении в Иране Арташес Туманян 10 июня встретился с начальником Управления Кавказа МИД ИРИ М. Фагани. В ходе встречи речь зашла об акции протеста напротив посольства Армении в Иране.
Как сообщает пресс-служба посольства, Фагани, выразив определенное недовольство в связи с  открытием посольства Армении в Тель-Авиве, тем не менее посчитал, что оно не может подорвать отношения двух стран.
Посол РА напомнил, что15 марта сего года в ходе встречи с начальником Главного управления Евразии МИД ИРИ А. Ашишияном были подробно представлены основные цели открытия посольства Армении в Тель-Авиве: развитие двусторонних взаимовыгодных отношений, укрепление представленности РА в Ближневосточном регионе и сохранение богатого армянского историко-культурного наследия в Иерусалиме.
Касаясь замечаний Фагани  относительно обеспокоенности некоторых кругов в связи с возможным усилением влияния Израиля в соседней с Ираном стране, посол Туманян отметил, что Армения никогда не включалась в какой-либо антииранский политический проект и впредь подобный ход событий исключается.
Посол Армении подчеркнул, что армяно-иранские дружественные отношения были и остаются одним из приоритетов внешней политики Армении.
Фагани согласился с утверждением посла о том, что  отношения Армения-Иран не обусловлены отношениями с третьими странами.
Он подчеркнул, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне. Фагани также отметил, что иранская сторона продолжает эффективно сотрудничать с Арменией в двустороннем и многостороннем форматах и выразил надежду на то, что после преодоления кризиса состоятся уже обусловленные встречи на высоком уровне. Он с удовлетворением отметил, что в условиях кризиса обе страны продолжают сохранять высокий уровень сотрудничества.
Собеседники коснулись необходимости дальнейшей активизации сотрудничества в экономической (в том числе в рамках ЕАЭС), культурной, гуманитарной и других сферах, а также вопросов укрепления межпарламентских связей.