Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ին անդամակցության կասեցումը մեծ սխալ է․ Բորդյուժա
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) Հայաստանի անդամակցության կասեցումը մեծ սխալ է: Նման կարծիք է հայտնել ТАСС-ին տված հարցազրույցում հայտնել է 2003-2016 թվականներին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցրած Նիկոլայ Բորդյուժան։
«Ըստ իս, Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է մասնակցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը կամ դուրս գալ դրանից։ Իրենք են որոշում, թե Հայաստանում ինչ անվտանգության համակարգ է լինելու, բարձրագույն քաղաքական ղեկավարությունն է (որոշողը)։ Եթե ​​կարծում են, որ իրենց համար ավելի հարմար կլինի անվտանգության քաղաքականությունը վարել, դա իրենց իրավունքն է։ Կարծում եմ, որ սա վիթխարի սխալ է՝ հիմնված առաջին հերթին բացարձակապես ոչ հավաստի տվյալների վրա»,-հայտարարել է Բորդյուժան։
«Եվ երբ Հայաստանի բարձրագույն քաղաքական ղեկավարությունը հայտարարում է, թե իրենք ոչ մի օգնություն չեն ստացել Ռուսաստանից, որ Ռուսաստանը գրեթե այնտեղ էր նախապատրաստում այդ բոլոր հեղաշրջումները, ՀԱՊԿ-ից օգնություն չկար, դա բացարձակապես ճիշտ չէ»,- հավելել է նա։
Նախկին գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ իր աչքի առաջ հակառակն է տեղի ունեցել. «Երբ և՛ Հայաստանի զինված ուժերը, և՛ ամբողջ Հայաստանի ուժային կառույցները Ռուսաստանի Դաշնությունից վիթխարի օգնություն՝ կազմակերպչական, գիտական ​​և տեխնիկական օգնություն են ստացել: Գիտեք, սա ուղղակի փակ տվյալներ են, եթե հաշվեք, թե Ռուսաստանը որքան ներդրումներ է կատարել Հայաստանի զինված ուժերում և ընդհանրապես Հայաստանում, կարծում եմ, որ դա շատ, շատ լուրջ գումար կլինի»,- նշել է Բորդյուժան։

Бордюжа: Приостановка Арменией членства в ОДКБ — колоссальная ошибка
Приостановка Арменией членства в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) - огромная ошибка, Ереван всегда получал очень большую помощь от Москвы и членов организации. Такое мнение высказал в интервью ТАСС Николай Бордюжа, который занимал пост генсека ОДКБ с 2003 года по 2016-й.
«Я считаю, что это суверенное право Армении участвовать в Организации Договора о коллективной безопасности или выйти из нее. Они определяют, какая система обеспечения безопасности будет в Армении, именно высшее политическое руководство (решает). Если они считают, что им так будет более удобно проводить свою политику безопасности, значит это их право. Я считаю, что это колоссальная ошибка, основанная, прежде всего, на абсолютно недостоверных данных», - сказал Бордюжа.
«И когда высшее политическое руководство (Армении) говорит о том, что они не получали никакой помощи от России, что чуть ли не Россия там и готовила все эти перевороты, не было никакой помощи от ОДКБ, это абсолютно неправда», - добавил он.
Экс-генсек отметил, что на его глазах происходило обратное. «Когда и вооруженные силы Армении, и силовые структуры всей Армении получали колоссальную помощь - организационную, научно-техническую помощь вооружением от Российской Федерации. Знаете, это просто данные закрыты, если посчитать, сколько Россия вложила в вооруженные силы Армении и вообще в Армению, то я думаю, это будет очень-очень серьезная сумма», - сказал Бордюжа.