Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակի ելույթը բացասական արձագանք է առաջացրել ռուսական հանրության շրջանում. Կարասին
Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Դաշնության խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինը նամակ է ուղարկել ՀՀ Ազգային ժողով՝ առաջարկելով պարզաբանել խորհրդարանականների դիրքորոշումը ապրիլի 22-ին Պալմա քաղաքում (Իսպանիա) կայացած ԵՄ խորհրդարանների նախագահների խորհրդաժողովում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի արտահայտությունների վերաբերյալ:
Այս հարցի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նախագահը հնչեցրել է 2024 թվականի ապրիլի 24-ին Դաշնության խորհրդի 566-րդ նիստի ժամանակ։
Հայ գործընկերներին ուղղված նամակում նշվում է, որ Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակի ելույթը բացասական արձագանք է առաջացրել ռուսական հանրության շրջանում:
՛՛Բազմաթիվ դիմումներ ենք ստացել մեր քաղաքացիներից՝ խնդրելով պարզաբանել, թե արդյոք Ալեն Սիմոնյանի բացահայտ հակառուսական արտահայտություններն արտացոլու՞մ են Հայաստանի Ազգային ժողովի պաշտոնական դիրքորոշումը:
Այս կապակցությամբ կխնդրեի պարզաբանել, թե հիշյալ միջոցառմանն ու՛մ անունից է ելույթ ունեցել Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը, ինչպես նաև տեղեկացնել, թե որքանով են նրա կողմից շարադրված գնահատականները համապատասխանում Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դաշնակցային հարաբերություններին և մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության դարավոր կապերին՛՛,-ասված է Գրիգորի Կարասինի նամակի տեքստում:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ալեն Սիմոնյանն ասել էր. ՛՛ՌԴ-ն սպառնալիքների և ապատեղեկատվության արշավ է կազմակերպում, բազմաթիվ պաշտոնյաներ համարձակվում են թելադրել ՀՀ շահերը և խոսել հայ ժողովրդի անունից՛՛:

Председатель Комитета СФ по международным делам Григорий Карасин направил в Национальное Собрание Республики Армения письмо с предложением разъяснить позицию парламентариев по поводу высказываний спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна на конференции председателей парламентов ЕС 22 апреля в г. Пальма (Испания).
Свою позицию по этому вопросу председатель Комитета СФ по международным делам озвучил в ходе 566-го заседания Совета Федерации 24 апреля 2024 года.
В послании в адрес армянских коллег отмечается, что выступление спикера парламента Армении вызвало негативную реакцию у российской общественности.
«Получили множество обращений от наших граждан с просьбами пояснить, отражают ли откровенно антироссийские высказывания А.Р.Симоняна официальную позицию Нацсобрания Армении».
«В этой связи просил бы пояснить, от чьего имени выступал на упомянутом мероприятии председатель парламента Армении, а также сообщить, насколько изложенные им оценки соответствуют союзническим отношениям между Российской Федерацией и Республикой Армения и многовековым узам дружбы между нашими народами», — говорится в тексте письма Григория Карасина.