Հայաստանի ինչի՞ն է պետք Ռուսաստանը, և Ռուսաստանի ինչի՞ն է պետք Հայաստանը․ Մարկեդոնով
Մենք երկկողմ հարաբերությունների ամենադժվար պահին ենք: Այս մասին դեկտեմբերի 11-ին «Հայաստանը և Ռուսաստանը գլոբալ և տարածաշրջանային բարեփոխումների համատեքստում. դասեր և ռազմավարական ընտրություն» թեմայով համաժողովում հայտարարել է ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
«Նույնիսկ 2-3 տարի առաջ ես ասել էի, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, Վրաստանը՝ ՆԱՏՕ-ի հետեւողական երկիր, իսկ Ադրբեջանը՝ ճոճվող քաղաքականություն վարող երկիր։ Այսօր իրավիճակը շատ է փոխվել։ Ռուսաստանը և Հայաստանը ճգնաժամային հարաբերությունների մեջ են:
Եթե ​​մտքեր են հնչում, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ թե պարզապես անարդյունավետ կառույց է, այլ այն սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգությանը, սա բոլորովին այլ իրավիճակ է։
Նման իրավիճակում կարելի է գնալ հաստատված հարաբերություններն արմատապես խզելու ճանապարհով, ասել, որ դրանք այլևս ակտուալ չեն և վերջակետ դնել: Բայց ինձ թվում է, որ իրավիճակը կորած չէ, քաղաքական գործիչները փոխվում են, բայց հարաբերությունները պետք է մնան։
Ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակից դուրս գալու համար պետք է երկու հարցի պատասխան տալ՝ Հայաստանի ինչի՞ն է պետք Ռուսաստանը, և Ռուսաստանի ինչի՞ն է պետք Հայաստանը: Առանց այս հարցերի պատասխանների՝ ոչինչ չի ստացվի։
Եթե ​​մենք խոսում ենք Ռուսաստանի մասին Հայաստանի համար, ապա ինչքան ասես՝ կարող ենք քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության ապասառեցումը ինչքան ասես՝ կարող ենք խոսել այն մասին, ինչ Մոսկվան չի կատարել իր պարտքը, բայց պետք է հասկանալ մի շատ կարևոր ներքին բան՝ նոր սերնդի հարցը:
Սա կարևոր գործոն է։ Երբ խոսում ենք Փաշինյանի, Ավինյանի ու մեկ ուրիշի մասին, պետք է հասկանանք, որ Փաշինյանը ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ 17 տարեկան էր, Ալեն Սիմոնյանը՝ 11 տարեկան, Ավինյանը՝ 2 տարեկան։
Նախքան ձեր ուշադրությունն ուղղել Ռուսաստանի վրա, որը թերի է գործել, դուք պետք է հարց տաք. «Ո՞րն է որակյալ այլընտրանքը»:
Ես հիմա Արևմուտքից որակյալ առաջարկներ չեմ տեսնում. Ավելին, ամերիկացի դիվանագետները բավականին կոնկրետ ասացին, որ Կովկասում խաղաղության հիմնական նպատակը Ռուսաստանին եւ Չինաստանին այլընտրանք հանդիսացող ճանապարհն է: Ի՞նչն այստեղ պարզ չէ:
Այս իրավիճակում Հայաստանին չի առաջարկվում պարզապես զիջել և զիջել՝ միաժամանակ ուժգնացնելով իր թշնամությունը Ռուսաստանի նկատմամբ։
Ժողովրդավարության մասին խոսակցությունները չեն վերածվում ներդրումների մասին, աշխատաշուկայի մասին խոսակցության՝ այն, ինչ մենք այսօր ունենք ԵԱՏՄ շրջանակներում։ Այստեղից էլ հետաքրքրությունը տնտեսության նկատմամբ։ Բայց դա չի կարող տեղի ունենալ առանց անվտանգության, հատկապես աշխարհակարգի արմատական ​​վերանայման համատեքստում։
Միաժամանակ Հայաստանը Ռուսաստանի համար չափազանց կարևոր երկիր է։ Ռուսաստանին Հայաստանը պետք է եվրասիական մեծ նախագծի համար՝ որպես կապող օղակ, ինչպես նաև Կովկասում իր ներկայության համար»,- նշել է Մարկեդոնովը։

Маркедонов: Для чего Россия нужна Армении и для чего Армения нужна России?
Мы находимся в самой сложной точке двухсторонних отношений. Об этом на конференции на тему «Армения и Россия в условиях глобального и регионального переформатирования: уроки и стратегический выбор» 11 декабря заявил российский политолог Сергей Маркедонов.
«Еще 2-3 года назад я говорил о том, что Армения – это стратегический союзник России, Грузия – это последовательная пронатовская страна, а Азербайджан – это страна, проводящая политику качели. Сегодня ситуация очень сильно изменилась. Россия и Армения находятся в кризисных отношениях.
Если высказываются мысли о том, что ОДКБ не просто неэффективная структура, а о том, что это угроза безопасности Армении, то это совершенно другая ситуация.
В такой ситуации можно пойти по пути радикальной ломки наработанных отношений, сказать, что они более нерелевантны и на этом поставить точку. Но мне кажется, что ситуация не проиграна, политики меняются, а отношения должны оставаться.
Чтобы выйти из нынешней кризисной ситуации, нужно ответить на два вопроса: для чего Россия нужна Армении и для чего Армения нужна России? Без ответов на эти вопросы ничего не получится.
Если говорить о России для Армении, то можно сколь угодно обсуждать разморозку карабахского конфликта, можно сколь угодно говорить о том, что Москва не доработала и не выполнила, но надо понимать очень важную внутреннюю вещь – другое поколение.
Это важный фактор. Когда мы рассуждаем о Пашиняне, Авиняне и о ком-то другом, мы должны понимать, что Пашиняну на момент распада СССР было 17 лет, Алену Симоняну – 11 лет, а Авиняну – 2 года.
Прежде чем обращать внимание на Россию, которая недоработала, нужно задаться вопросом: «А какая качественная альтернатива?».
Я не вижу сейчас со стороны Запада качественного предложения. Более того, американские дипломаты совершенно конкретно сказали, что ключевая цель мира на Кавказе  – это также альтернативный России и Китаю маршрут. Что тут непонятно?
В этой ситуации Армении не предлагается просто уступать и уступать, параллельно укрепляя свою неприязнь к России.
Разговоры о демократии не конвертируются в разговоры об инвестициях, о трудовом рынке – то, что есть сегодня в рамках ЕАЭС. Отсюда и интерес к экономике. Но без безопасности такого не бывает, особенно в условиях радикального пересмотра миропорядка.
Армения – крайне важная для России страна. Армения нужна России для большого Евразийского проекта как связующее звено, а также для присутствия на Кавказе»,  – отметил Маркедонов.