«Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրում որևէ երաշխավորի անհրաժեշտություն չկա». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարծում է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրում որևէ երաշխավորի անհրաժեշտություն չկա:
՛՛Խաղաղության պայմանագրում մենք ոչ մի երաշխավորի կարիք չունենք։ Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հիմնական պայմաններն այժմ ստեղծված են։ Հայաստանն ուզում է, որ խաղաղության այս պայմանագիրը երաշխավորներ ունենա։ Մենք կարծում ենք, որ դրա անհրաժեշտությունը չկա՛՛,-ասել է Ալիևը չորեքշաբթի օրը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում:
Նա ընդգծել է, որ դա կլինի խաղաղության պայմանագիր, որը կստորագրեն երկու ինքնիշխան պետություններ:
՛՛Մեզ այնտեղ (խաղաղության պայմանագրում-խմբ.) ոչ մի երաշխավոր պետք չէ: Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է օգնել, ապա մենք դեմ չենք դրան։ Սակայն այդ օգնությունը չպետք է պարտադրված լինի՛՛,-հայտարարել է Ալիևը:

''В мирном договоре с Арменией нет необходимости указывать каких-либо гарантов'': Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев считает, что в мирном договоре с Арменией нет необходимости указывать каких-либо гарантов.
"В мирном договоре мы не нуждаемся ни в каких гарантах. Основные условия для подписания мирного договора созданы сейчас. Армения хочет, чтобы у этого мирного договора были гаранты. Мы считаем, что в этом нет необходимости", - сказал Алиев в среду в интервью азербайджанским телеканалам.
Он подчеркнул, что это будет мирный договор, который подпишут два суверенных государства.
"Нам там (в мирном договоре - ред.) не нужны никакие гаранты. Если кто-то хочет помочь, то мы не возражаем и против этого. Однако эта помощь не должна быть принудительной", - заявил Алиев.