Հայաստանի բնակչության 55%-ը կողմ է արտահերթ ընտրություններին. սոցհարցում
Հայաստանի չափահաս բնակչության 55%-ը կողմ է արտահերթ ընտրություններին, իսկ 33% նշել է, որ կընտրեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը: Այդ մասին տեղեկանում ենք Հայաստանում Միջազգային հանրապետական ինստիտուտիպատվերով իրականացրած հարցման արդյունքներից:
Ամերիկյան USAID-ի ֆինանսավորմամբ, IRI-ի պատվերով Breavis-ը փետրվարի 8-16-ը հեռախոսային հարցում է իրականացրել Հայաստանի 1510 չափահաս քաղաքացիների շրջանում, արդյունքները բավականին հետաքրքիր են:
55%-ը կողմ է արտահերթ ընտրություններին
Համաձայն սոցիոլագիական ուսումնասիրության արդյունքների՝ հարցված քաղաքացիներից ընտրական իրավունք ունեցողների 55%-ը կողմ է արտահերթ ընտրություններին, նրանց 57%-ը կարծում է, որ ընտրությունը պետք է կազմակերպվի 2021թ-ի գարնանը:
«Չափահաս բնակչությունը ընտրության կազմակերպման հարցում ամենաշատը վստահում է գործող կառավարությանը (34%), իսկ 18 տոկոսը «ինչ-որ չափով կվստահի», - նշված է հարցման մեջ: Միևնույն ժամանակ հարցվածների 27 տոկոսն ընդհանրապես դեմ է, որ գործող կառավարությունը կազակերպի ընտրություններ, իսկ 10 տոկոսը դեմ է «որոշ չափով»։
Արտահերթ ընտրություններին դեմ արտահայտվողները իրենց տեսակետը հիմնավորել են հիմնականում երեք հանգամանքով. առաջին հերթին, որ երկիրն այս պահին ունի այլ առաջնահերթություններ, երկրորդ հերթին՝ արտահերթ ընտրություններ չպետք է կազմակերպվեն, քանի որ գործող խորհրդարանը ընտրվել է լեգիտիմ ճանապարհով, երրորդ՝ քանի որ չկան այնպիսի կուսակցություններ, որոնց հարցմանը մասնակցածը վստահում է։
Նշվում է, որ եթե հարցմանը հաջորդող կիրակի օրը կազմակերպվեին ընտրություններ, չափահաս բնակչության 33%-ը նշել է, որ կընտրեր «Քաղաքացիական պայմանագրին», 44%-ը՝ ոչ ոքի, իսկ 12% դժվարացել է պատասխանել: Սա ըստ փորձագետների՝ նշանակում է, որ մյուս կուսակցությունները ճիշտ ռազմավարության դեպքում կարող են շոշափելի հաջողություններ գրանցել։
Այնուհետև բավական մեծ տարբերությամբ գալիս է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը՝ 3%, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ 2%, Հանրապետական կուսակցությունը՝ 1%, ընդդիմադիր 17 կուսակցությունները՝ 1%, «Սասնա ծռերը»՝ 1%, իսկ «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 1%-ից նվազ:
Հարցին՝ ո՞ր քաղաքական ուժին երբեք չեք ընտրի, հարցվածների 25 տոկոսը տվել է ՀՀԿ-ի անունը, 17 տոկոսը՝ ԲՀԿ-ի, 14 տոկոսը «Իմ քայլ»-ի, 10 տոկոսը՝ ՀՅԴ-ի, 8 տոկոսը՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ի, 6 տոկոսը 17 կուսակցությունների անունները։
Բանակն ամենահեղինակավոր կառույցն է
Հարցման տվյալներով՝ Հայաստանում ամենահեղինակավոր կառույցը շարունակում է մնալ բանակը․ Հարցվածների 50 տոկոսը բանակի աշխատանքը գնահատել է «շատ բարենպաստ», իսկ 23 տոկոսը՝ «որոշ չափով բարենպաստ»։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը ևս մարդիկ գնահատել են մեծամասամբ դրական լույսի ներքո․ հարցվածների 30 տոկոսը ՄԻՊ աշխատանքը գնահատել է «շատ բարենպաստ», իսկ 30 տոկոսը «որոշ չափով բարենպաստ»։ Այս ցուցանիշին մոտ է նաև Հայ առաքելական եկեղեցին և վարչապետի աշխատակազմը։
Վարչապետի աշխատակազմի աշխատանքը հարցվածների 29 տոկոսը գնահատել է «շատ բարենպաստ», իսկ 26 տոկոսը «որոշ չափով բարենպաստ»։ Աշխատակազմի աշխատանքը 28 տոկոսը գնահատել է «անբարենպաստ», իսկ 15 տոկոսը՝ «որոշ չափով անբարենպաստ»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից բացի՝ նախարարների կաբինետի նկատմամբ հարցվածների վստահությունը բավական ցածր է․ վերջիններիս աշխատանքը «բարենպաստ» է համարել հարցվածների միայն 9 տոկոսը։
Կուսակցությունների գործունեությունը հացվածների 51 տոկոսը համարել է «շատ անբարենպաստ», իսկ 22 տոկոսը՝ «որոշ չափով անբարենպաստ»։

55% населения Армении выступают за досрочные выборы, 44% из них не отдали бы свои голоса ни одной из политических сил: соцопрос
55% совершеннолетнего населения Армении выступают за досрочные выборы, а 33% отметили, что выбрали бы возглавляемую премьер-министром Николом Пашиняном партию «Гражданский договор». Об этом свидетельствуют результаты соцопроса, проведенного по заказу Международного республиканского института. При финансировании американского USAID, по заказу IRI Breavis с 8 по 16 февраля провел телефонный опрос среди 1510 совершеннолетних граждан Армении.
По результатам опроса 55% населения страны высказались за досрочные выборы, 57% из них считают, что выборы должны быть организованы весной 2021 года. В вопросе организации выборов респонденты больше всего доверились действующему правительству (34%), а 18% доверяют "в какой-то степени". В то же время 27% опрошенных вообще против того, чтобы действующее правительство организовало выборы, а 10% против "в некоторой степени". Респонденты, выступающие против внеочередных выборов, обосновали свою точку зрения в основном тремя обстоятельствами: во-первых, страна на данный момент имеет другие приоритеты, во-вторых, действующий парламент не исчерпал лимит доверия, в-третьих, нет политических сил, внушающих доверие.
Отмечается, что если бы выборы были организованы в воскресенье после опроса, то 33% респондентов выбрали бы правящую партию "Гражданский договор", 44% не проголосовали бы ни за кого, а 12% затруднились ответить. Это, по мнению экспертов, означает, что другие партии в случае правильной стратегии могут добиться ощутимых успехов.
Затем с довольно большим отрывом следует партия «Процветающая Армения» - 3%, далее идут второй президент РА Роберт Кочарян - 2%, Республиканская партия - 1%, союз 17 –и оппозиционных партий - 1%, партии "Сасна црер" - 1%, "Просвещенная Армения" - менее 1%.
На вопрос, «какую политическую силу вы никогда не выберете», 25% опрошенных назвали РПА, 17% - ППА, 14% - «Мой Шаг», 10% - АРФД, 8% - "Просвещенная Армения", 6% - союз 17 оппозиционных партий. По данным опроса, самой авторитетной структурой в Армении продолжает оставаться армия: 50% опрошенных оценили работу армии «очень эффективной», а 23% - "в некоторой степени эффективной". Работу института Защитника прав человека респонденты также оценили в основном положительно: 30% опрошенных считают, что Омбудсмен действует «очень эффективно», а 30% - «в какой-то мере эффективно». Аналогичных оценок удостоилась и деятельность Армянской Апостольской церкви. 29% опрошенных оценили работу Аппарата премьер-министра как «очень эффективную», а 26% - «в некоторой степени эффективную». Работу аппарата как «неэффективную» оценили 28% респондентов, а 15% посчитали ее "в некоторой степени неэффективной". А вот доверие респондентов к Кабинету министров довольно низкое, ему доверяют лишь 9% опрошенных. 51% опрошенных посчитали деятельность партий «очень неэффективной», а 22% - «в какой-то мере неэффективной». По данным опроса, больше всего респонденты не доверяют судам.