Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտն աճել է երկնիշ ցուցանիշով
Հայաստանում 2020-ին, չնայած համավարակին և պատերազմին, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ընկերությունների շրջանառությունն աճել է 20.6 տոկոսով: Այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ ամփոփելով 2020-ի ցուցանիշները:
Նախարարը նախ հիշեցրեց, որ կորոնավիրուսը և պատերազմը նախորդ տարի որոշակիորեն  խոչընդոտել են ծրագրերի իրականացմանը: «Սակայն 2020-ին Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտն աճել է երկնիշ ցուցանիշներով: Ընկերությունների շրջանառությունն աճել է 20.6 տոկոսով և կազմել շուրջ 198 մլրդ դրամ (ներառված են բացառապես բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ընկերությունները և ներառված չեն կապի օպերատորները)»,-ասաց Արշակյանը:
Ոլորտում ներգրավված աշխատակիցների թիվն աճել է 22 տոկոսով՝ հասնելով 18 հազար 747-ի: Ակտիվ ընկերությունների թիվը նույնպես աճ է արձանագրել: Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում գործունեություն ծավալող 1228 ակտիվ ընկերություն է առկա, 2020-ին 192 նոր ընկերություններ ստացել են հավաստագրեր և կօգտվեն հարկային արտոնություններից, որոնք սահմանված են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության քաղաքականությամբ և օրենքով:
«Հայկական ծագում ունեցող ստարտափերն այն ընկերություններն են, որոնք Հայաստանում ունեն իրենց գիտահետազոտական կենտրոնները, և այստեղ է ստեղծվել մտքի արդյունքը. 2020-ին շուրջ 50 մլն դոլարի ներդրումներ են ներգրավել՝ հիմնականում արտասահմանից: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում ստեղծվել են գիտատար պրոդուկտներ և ընկերություններ, որոնք կարողացել են այնպիսի արդյունքներ ցուցաբերել, որ հետաքրքիր են դարձել վենչուրային ներդրողների, այլ ներդրողների համար: Եվ իրենց այդ գիտելիքահեն պրոդուկտների միջոցով կարողացել են ներգրավել շուրջ 50 մլն դոլարի ներդրումներ»,-ասաց Արշակյանն ու հույս հայտնեց, որ առաջիկայում այդ թվերը կավելանան:
Հարկերը նախորդ տարվա նկատմամբ աճել են 14 տոկոսով, գերազանցում են 41 մլրդ դրամը:  Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտով հետաքրքրվածների համար նախարարը նաև ոլորտում աշխատավարձերի մասին մանրամասներ հայտնեց: Մաքուր աշխատավարձը՝ առանց հարկերի, 2019-ին միջինը 543 հազար 982 դրամ է կազմել, իսկ 2020-ին՝ գերազանցել է 580 հազար դրամը: Արշակյանը բարձրագույն կրթություն ստանալու ցանկություն ունեցողներին կոչ արեց դիմել ինժեներական ուղղությունների համար՝ վստահեցնելով, որ ոլորտը ակտիվորեն աճում է, Հայաստանը պոտենցիալ ունի:

Оборот высокотехнологичных компаний в Армении вырос на 20.6%
В Армении в 2020 году, несмотря на эпидемию и войну, оборот высокотехнологичных компаний вырос на 20,6%. Об этом сказал министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян, подводя итоги 2020 года.
«Коронавирус и война в прошлом году в некоторой степени препятствовали реализации программ», - напомнил министр и добавил, что, несмотря на эти факторы, в 2020 году высокотехнологичная сфера в Армении выросла на двузначный показатель. "Оборот компаний вырос на 20,6% и составил около 198 млрд драмов. Имейте в виду, что это показатель исключительно высокотехнологичной сферы, в нем не отражены данные операторов связи", - сказал Аршакян.
Число сотрудников, вовлеченных в сферу, выросло на 22% - до 18 тысяч 747 человек. Число активных компаний также увеличилось.
«В Армении в сфере высоких технологий действуют 1228 активных компаний, в 2020 году 192 новых компании получили сертификаты и воспользуются налоговыми льготами, закрепленными законом и политикой Министерства высокотехнологичной промышленности»,- сказал он.
По словам министра, в 2020 году в стартапы армянского происхождения - те компании, которые имеют в Армении свои научно-исследовательские центры и здесь создан результат их мысли, было инвестировано около $ 50 млн, в основном из-за рубежа.
«Это означает, что в Армении созданы наукоемкие продукты и компании, которые смогли показать такие результаты, которые стали интересными для венчурных и других инвесторов. И благодаря этим наукоемким продуктам они смогли привлечь инвестиции на сумму в 50 млн долларов»,- сказал Аршакян и выразил надежду на то, что в ближайшее время эти показатели вырастут.
Налоги, уплаченные компаниями сферы по сравнению с предыдущим годом, выросли на 14%, превысив 41 млрд драмов. "Чистая зарплата в сфере без налогов в 2019 году составила в среднем 543 982 драма, а в 2020 году превысила 580 тысяч драмов", - заключил он.